021-28421745 دفتر تهران
031-33616360 دفتر اصفهان

روغن ذرت وبررسی خواص ومضرات آن

روغن ذرت یک روغن نباتی تصفیه شده است که به طور گسترده در پخت و پز و مخصوصاً سرخ کردن عمیق مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین کاربردهای دیگری نیز دارد و معمولاً برای مقاصد صنعتی یا به عنوان عنصر مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.ذرت برای تولید روغن ذرت باید فرآیند پالایش پیچیده ای را طی کند.این روند بسیاری از ویژگی های منحصر به فرد را به روغن می دهد ، اگرچه همه آنها مثبت نیستند.

در این مقاله به بررسی روغن ذرت ، از جمله تغذیه ، کاربردها و تولید آن و همچنین مزایا و مشکلات جانبی آن می پردازیم.

 

 

تغذیه روغن ذرت

روغن ذرت 100٪ چربی است و حاوی پروتئین یا کربوهیدرات نیست. یک قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) روغن ذرت (1 منبع معتبر) تهیه می کند:

کالری: 122
چربی: 14 گرم
ویتامین E: 13٪ از میزان مصرف روزانه مرجع (RDI)

در طی فرآیند استخراج روغن ذرت از ذرت ، بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی از بین می روند. هنوز هم روغن مقدار نسبتاً ویتامین E دارد.ویتامین E یک ماده غذایی محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان ضد التهاب در بدن شما عمل می کند.

 

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد را خنثی می کنند ، که می توانند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها را هنگام افزایش تعداد آنها افزایش دهند.از این گذشته ، روغن ذرت حدود 30-60٪ اسید لینولئیک ، نوعی چربی امگا 6 اشباع نشده است.

 

چربی های اشباع نشده شامل چربی های امگا 6 و امگا 3 هستند. حالت دوم با کاهش التهاب و سلامتی بهتر وقتی در بدن شما وجود دارد با نسبت حدود 4: 1 امگا 6 به امگا 3.با این حال ، رژیم های غذایی بسیاری از افراد حاوی بیش از حد چربی های التهابی امگا 6 و همچنین به اندازه کافی چربی های ضد التهابی امگا 3 نیست .روغن ذرت دارای نسبت امگا 6 به امگا 3 46: 1 است که می تواند به این عدم تعادل کمک کند.

 

موارد استفاده و نحوه ساخت روغن ذرت:

روغن ذرت دارای کاربردهای مختلفی است ، هم در کاربردهای پخت و پز و هم غیر پختن.

این ماده به عنوان یک پاک کننده صنعتی و روان کننده و همچنین برای سوخت موتورهای بنزینی و دیزل استفاده می شود. به علاوه ، در بسیاری از محصولات آرایشی ، صابون های مایع و شامپوها موجود است.با این حال ، بهترین نوع آن به عنوان روغن سرخ کردن شناخته می شود. این ماده از دود بسیار بالایی برخوردار است (دمایی که روغن در آن شروع به سوختن می کند) حدود 450 درجه فارنهایت (232 درجه سانتیگراد) ، و این امر را برای غذاهای پر سرخ کرده تا تردی کامل و بدون سوزاندن آنها ایده آل می کند .روغن ذرت به طور گسترده ای در دسترس است و آن را به یک انتخاب محبوب برای آشپزخانه های خانگی تبدیل می کند. می توان آن را تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی خریداری کرد و از طرق مختلف استفاده کرد ، مانند:

آبگوشت و سرخ کردن
سس سالاد و ماریناد
کیک ، نان و سایر کالاهای پخته شده

 

روغن ذرت چگونه تولید می شود:

با داشتن چربی فقط 1 تا 4٪ ، ذرت یک ماده غذایی طبیعی روغنی نیست. بنابراین ، باید فرآیند گسترده ای را برای استخراج روغن طی کرد .ابتدا هسته ها باید بصورت مکانیکی فشرده شوند تا روغن جدا شود. سپس روغن به یک سری فرآیندهای شیمیایی می پردازد که ناخالصی ها را حذف می کند ، همچنین بوها و طعم های نامطلوب را می گیرد .فرآیندهای زیر که درگیر هستند بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را از بین می برد و حتی ممکن است مواد مضر را به شما معرفی کند:

استخراج هگزان. ذرت با محلول حاوی ماده شیمیایی بنام هگزان شسته می شود و باعث آزاد شدن روغن آن می شود. نشان داده شده است که هگزان بر سیستم عصبی در انسان و حیوان تأثیر منفی می گذارد .
دفع زدائی بوها و مزه های نامطلوب به همراه برخی ترکیبات سالم از روغن جدا می شوند. قبل از این مرحله ، بو و مزه روغن ذرت آن را برای پخت و پز مناسب نمی کند.زمستانی سازی موم ها و چربی های اشباع شده (جامد) از روغن خارج می شوند تا در دماهای پایین مایع باقی بماند. بدون زمستان ، بسیاری از روغنهای گیاهی در دمای سرما تقویت می شوند .

 

فواید بالقوه روغن ذرت

به نظر می رسد روغن ذرت در برخی مطالعات دارای اثرات درمانی مفیدی است.این ترکیبات حاوی ترکیبات سلامت قلب مانند فیتواسترول ها ، ویتامین E و اسید لینولئیک است.

سرشار از فیتواسترول ها
روغن ذرت مملو از فیتواسترول ها است که ترکیبات گیاهی گیاهی با ساختار مشابه کلسترول موجود در حیوانات هستند.

فیتواسترول ها به طور بالقوه ضد التهاب هستند و خوردن یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای ضد التهابی ممکن است خطر ابتلا به برخی شرایط را از جمله بیماری های قلبی ، دیابت نوع 2 و برخی سرطان ها را کاهش دهد .

روغن ذرت در مقایسه با چندین روغن پخت و پز دیگر مانند روغن بادام زمینی ، زیتون و کلزا از نظر فیتواسترول زیاد است. این ماده از نظر فیتواسترول بتا-sitosterol بسیار بالا است.

مطالعات لوله آزمایش نشان داده اند که بتا-sitosterol ممکن است خاصیت ضد توموری داشته باشد. در یک مطالعه ، قادر به کاهش چشمگیر رشد سلولهای سرطانی ریه و در عین حال هیچ تأثیرگذاری بر سلولهای سالم ریه بود.با این حال ، تحقیقات انسانی بیشتری برای درک ویژگیهای ضد سرطان ضد بتا-sitosterol لازم است.

علاوه بر این ، فیتواسترول ها به انسداد کلسترول بدن کمک می کنند. بنابراین ، آنها ممکن است به کاهش سطح کلسترول بالا ، که یک عامل خطر بیماری قلبی است ، کمک کنند .

ممکن است سلامت قلب را ارتقا بخشد
از آنجا که روغن ذرت حاوی ترکیبات سالم قلب مانند ویتامین E ، اسید لینولئیک و فیتواسترول ها است ، ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قدرتمند است ، بنابراین یک رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد این ماده مغذی ممکن است از آسیب اکسیداتیو قلب و رگهای خونی شما ناشی از رادیکالهای آزاد اضافی جلوگیری کند.

علاوه بر این ، در بررسی های انجام شده در بیش از 300000 نفر ، مبادله 5٪ از کل کالری ها از چربی اشباع به اسید لینولئیک با 9٪ خطر حمله قلبی پایین و 13٪ خطر کمتر از مرگ ناشی از قلب همراه بود  .

برخی تحقیقات همچنین دریافتند که روغن ذرت به خودی خود به دلیل کاهش محتوای فیتواسترول آن به کاهش کلسترول ، به ویژه کلسترول LDL (بد) کمک می کند .

در یک مطالعه 4 هفته ای در 25 بزرگسال ، افرادی که روزانه 4 قاشق غذاخوری (60 میلی لیتر) روغن ذرت مصرف می کنند ، در مقایسه با افرادی که به همان میزان روغن نارگیل مصرف می کنند ، میزان کلسترول LDL (بد) کلسترول ، کلسترول تام و تری گلیسیرید را کاهش داده اند .

به خاطر داشته باشید که برخی از این مطالعات توسط شرکت ACH Food Company، Inc. ، تولید کننده روغن ذرت مازولا بودجه تأمین شده است. نتایج مطالعات بهداشتی تأمین شده توسط شرکت های مواد غذایی اغلب به نفع محصولات شرکت کمرنگ می شود.

 

حاشیه های مهم روغن ذرت

روغن ذرت دارای بخش های جانبی قابل توجهی است که می تواند از مزایای بالقوه سلامتی آن فراتر رود.

سرشار از چربیهای امگا 6
روغن ذرت دارای لینولئیک اسید زیاد است ، یک چربی امگا 6 است که در برخی مطالعات به بهبود سلامت پیوند خورده است .

با این حال ، اگر چربی اضافی مصرف شود ، چربی های امگا 6 می توانند مضر باشند. طبق اکثر تحقیقات ، بدن شما برای حفظ سلامت مطلوب باید نسبت امگا 6 به امگا 3 را در حدود 4: 1 حفظ کند.

بیشتر افراد این چربی ها را با نسبت حدود 20: 1 مصرف می كنند و چربی های امگا 6 بیشتری نسبت به امگا 3 می خورند.

این عدم تعادل با شرایطی مانند چاقی ، اختلال در عملکرد مغز ، افسردگی و بیماری های قلبی مرتبط بوده است.

تعادل مناسب این چربیها بسیار مهم است ، زیرا چربی های امگا 6 ضد التهاب هستند – به ویژه هنگامی که چربی های ضد التهابی امگا 3 کافی وجود نداشته باشد .

روغن ذرت دارای نسبت چربی امگا 6 به امگا 3 46: 1 است.

محدود کردن روغن ذرت و سایر غذاهای پر چربی امگا 6 در حالی که باعث افزایش مصرف غذاهای سرشار از چربی های امگا 3 مانند ماهی های چرب و دانه چیا می شوید به کاهش التهاب و ارتقاء سلامت کلی کمک می کند.

× اطلاعیه : این اطلاعات در سایت آبتین شیمی صرفا مقاله جهت آشنایی با این محصول است و قابل سفارش و خرید نیست .
اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست ؟ اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . اروزیل همان سیلیس با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این اروزیل به عنوان مواد اولیه پر ک
پلی سوربات 80 آبتین شیمی

توئین 80

توئین 80 چیست؟ پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بد
سیلیکون دی اکساید دارویی آبتین شیمی

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست؟  سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. سیلیکون دی اکساید عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می شود. این ماده فراون ترین ترکیب سیلیک
استئارات منیزیم آبتین شیمی

منیزیم استئارات

منیزیم استئارات چیست؟ منیزیم استئارات با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ در داروسازی و برخی از مواد خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده میشود. این محصول از دو ماده تشکیل شده است: یک چربی اشباع اسید استئاریک و منیزیم معدنی. اسید استئاریک در بسیاری از غذاها مانند: مرغ و تخم مرغ و پنیر و شکلات و گردو و…موجود است. از منیزیم اسئارات در صنعت دارو سازی در کپسول ها استفا
خاک دیاتومه هادسون کانادا آبتین شیمی

خاک دیاتومه

خاک دیاتومه چیست ؟ خاک دیاتومه یا خاک دیاتومیت محصولی کاملا طبیعی است که در گرید های مختلف خوراکی ، صنعتی موجود است و کارایی های متفاوتی دارد ، این خاک از بقایای فسیلی جلبک های دیاتوم ساخته شده است که در تصفیه روغن ها بیشترین استفاده را دارد تولید حشره کش ها ، استفاده در پوشش های لاستیکی و پلاستیکی ، استفاده به عنوان کاتالیزور و عایق حرارتی نیز برخی از کاربرد های این خاک طب

آبتین شیمی در شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید تا از تخفیفات و فرصت های طلایی بهره مند شوید.