بکینگ پودر

بیکینگ پودر

نام های دیگر این محصول : , بکینگ پودر - پودر پخت و پز - Baking powder

بکینگ پودر چیست پودر قنادی یا بیکینگ پودر (به انگلیسی: Baking powder) در ایران بیشتر افراد به اشتباه این پودر را با نام بکینگ پودر می‌شناسند. در حالی که همانطور که گفته شد، بیکینگ پودر، دقیقا یک عبارت لاتین است. بیکینگ در آن به منظور پخت و پز (در مورد نان‌ و کیک و شیرینی) است. پس به جای لفظ غلط بکینگ پودر، باید از «بیکینگ پودر» استفاده کرد. این ماده نوعی عامل ورآورنده است و این ماده از ترکیب کردن یک باز (کربنات یا بیکربنات) با یک اسید ضعیف تولید می‌شود و برای ورآمدن …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

بکینگ پودر چیست

پودر قنادی یا بیکینگ پودر (به انگلیسی: Baking powder) در ایران بیشتر افراد به اشتباه این پودر را با نام بکینگ پودر می‌شناسند. در حالی که همانطور که گفته شد، بیکینگ پودر، دقیقا یک عبارت لاتین است. بیکینگ در آن به منظور پخت و پز (در مورد نان‌ و کیک و شیرینی) است. پس به جای لفظ غلط بکینگ پودر، باید از «بیکینگ پودر» استفاده کرد.
این ماده نوعی عامل ورآورنده است و این ماده از ترکیب کردن یک باز (کربنات یا بیکربنات) با یک اسید ضعیف تولید می‌شود و برای ورآمدن خمیر و حجم دادن به انواع نان و کیک، پف کردن، سبک شدن و کرکی شدن بافت، در بسیاری از کیک‌ها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که بکینگ پودر یک نوع باز است ، در بدو مخلوط شدن با مایعاتی که خاصیت اسیدی دارند، موجب آزاد شدن گاز دی اکسید کربن می‌شود که منجر به ورآمدن خمیر و پدید امدن حجم در نان یا کیک می‌شود.

این محصول برای پخت موادی که نیاز به پخت طولانی دارد استفاده می شود و تلخی آن نسبت به جوش شیرین کمتر است.

عمر مفید این ماده حدود ۶ تا ۱۲ ماه است و لازم است درجای خشک، خنک و در ظرف بسته نگهداری شود.

اگر هنگامی که یک قاشق مربا خوری از بکینگ پودر را در نصف لیوان آب جوش می ریزیم، مخلوط بجوشد، بکینگ پودر قابل استفاده است.

بیکینگ پودر حاوی یک پودر قلیایی، یک نمک اسیدی و یک نوع نشاسته خنثی است. اجزاء اسیدی و قلیایی مخلوط می‌شوند تا به بیکینگ پودر، خاصیت ور آوردن خمیر را بدهند. درصورتی که نشاسته (معمولا نشاسته ذرت یا نشاسته سیب‌زمینی) به جذب رطوبت و افزایش توان پودر در طول مدت زمانی که ذخیره شده است، کمک می‌کند.

خرید بیکینگ پودر

جهت خرید و استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر از این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

منتظر تماس شما هستیم !
031-33616360 / 021-28421745

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید شنیدن صدای شما باعث خشنودی ما می شود ...

 

فرق ببکینگ پودر و جوش شیرین

جوش شیرین و بیکینگ پودر دو محصولی است که بسیار آشنا و پر استفاده است ولین دو ماده به علت داشتن نقش تخمیری در بسیاری از غذاهایی که نیاز به تخمیر دارد استفاده می شود. اگرچه این دو ماده به طور گسترده ای در آشپزی کاربرد دارد، بسیاری از مصرف کنندگان فرق بین این دو را نمی دانند و با جایگزین کردن یکی به جای دیگری نتیجه مناسب و دلخواهی نمی گیرند.

جوش شیرین:

جوش شیرین بیکربنات سدیم خالص است که واکنش جوشان نشان می دهد و دی اکسید کربن تولید می کند. و به علت دارای این ویژگی و ایجاد این واکنش شیمیایی در نوشیدنی های گازدار و درمان های ضداسید مورد استفاده قرار میگیرد و این دقیقا همان واکنشی است که در ورآمدن شیرینی جات نقش دارد.

بکینگ پودر:

بکینگ پودر پیچیده تر از جوش شیرین است و این ماده از جوش شیرین، اسید تارتاریک، سدیم، آلومینیوم سولفات و دی کلسیم فسفات تشکیل شده است.

اگر بکینگ پودر کیک زیاد شود چه میشود

اگر بکینگ پودر در تهیه کیک زیاد شود، ممکن است تأثیرات غیرمطلوبی بر روی کیک وجود داشته باشد. در زیر برخی از تأثیراتی که ممکن است در صورت استفاده زیاد از بکینگ پودر رخ دهد را ذکر می‌کنم:

 

طعم متغیر: بکینگ پودر شامل سدیم بیکربنات (سودا) و یک ماده اسیدی مانند اسید تارتار است. وقتی این دو ماده با هم ترکیب می‌شوند و با رطوبت و حرارت تعامل داشته باشند، دی‌اکسید کربن آزاد می‌شود که باعث بالا رفتن دوغ کیک می‌شود. اما اگر بکینگ پودر بیش از حد استفاده شود، ممکن است طعم آن به صورت متغیر و نامطبوعی در کیک به وجود آید.

 

بافت نامناسب: استفاده زیاد از بکینگ پودر می‌تواند باعث بافت غیرمتعادل در کیک شود. بکینگ پودر برای بالا بردن حجم و حباب‌زدایی کیک استفاده می‌شود، اما اگر زیادی از آن استفاده شود، کیک ممکن است سفت، چسبنده و خشک شود.

 

طعم آمونیاکی: استفاده زیاد از بکینگ پودر ممکن است باعث ایجاد طعم آمونیاکی در کیک شود. طعم آمونیاکی ناشی از آزاد شدن دی‌اکسید کربن است که در صورت استفاده زیاد از بکینگ پودر ممکن است بیش از حد قابل قبول باشد.

 

بنابراین، توصیه می‌شود دقت کنید و به میزان مناسبی از بکینگ پودر در تهیه کیک استفاده کنید. برای رعایت دستورالعمل‌ها و نسبت‌های مناسب، به رسپی کیکی که دنبال می‌کنید، توجه کنید و از مقادیر تعیین شده در آن پیروی کنید.

 

نقش بیکینگ پودر در کیک

زمانی که مواد اسیدی با مواد بازی مخلوط شوند، معمولا در نتیجه این واکنش گاز تولید می‌شود. برای محافظت از اینکه این پودر سریعا پس از ایجاد شدن واکنش دهد، اسید هم در آن استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که این پودر تا وقتی که آب با ان مخلوط نشده، خود به خود واکنش ندهد.
زمانی که رطوبت به بیکینگ پودر می‌رسد، اسید و باز واکنش می‌دهند و منجر به تولید گاز دی‌اکسید کربن میشود. وقتی این گاز تولید شود، در خمیر گیر می‌افتد، که همین منجر به تورم یا پف شدن کیک می‌گردد.
نشاسته خنثی که با بیکینگ پودر مخلوط می‌شود، رطوبت محیط را میگیرد به علاوه مانع از واکنش در طول مدت زمان نگهداری پودر، میشود‌.

جایگزین‌های بیکینگ پودر

جایگزین 1

مخلوط 1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین به همراه 1/2 قاشق چایخوری کرم تارتار، ماده‌ای معادل با 1 قاشق چایخوری بیکینگ پودر تولید می‌کند. اگر نمیخاهید به سرعت پس از ترکیب، از این ماده استفاده کنید، لازم است 1/4 قاشق چایخوری نشاسته ذرت نیز به ترکیب بیافزایید. این نشاسته رطوبت هوا را میگیرد و از وقوع واکنش شیمیایی بین جوش شیرین و کرم تارتار جلوگیری میکند.

جایگزین 2

1/2 قاشق چایخوری جوش شیرین و 1/2 قاشق چایخوری باترمیلک، شیر ترش و یا ماست معمولی را با هم ترکیب کنید. این ترکیب هم معادل یک قاشق چایخوری بیکنیگ پودر است.

 

طرز تهیه جایگزین سوم بیکینگ پودر

مخلوط 1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین با 1/3 قاشق چایخوری شیره قند

 

مزه بیکینگ پودر

بیکینگ پودر و جوش شیرین حدودا تلخ مزه است. این مزه تلخ از به علت وجود مواد بازی آنها است. همانطور که گفته شد بیکینگ پودر از نظر اسیدی و بازی بودن حدودا موادی خنثی است و به همین علت است که نسبت به جوش شیرین تلخی‌خنثی تر و ملایم‌تری دارد. این در حالی است که جوش شیرین که یک ماده بازی است را یک ماده با مزه تلخ می‌دانند.

 

تست بیکینگ پودر

به علت اینکه این محصول برای واکنش فقط به رطوبت احتیاج دارد، قرار گرفتن آن در معرض هوا، کم کم‌ منجر به کم شدت قدرت و تاثیر آن می‌شود. برای تست بیکینگ پودر، مقدار کمی از این ماده را در یک ظرف بریزید و کمی آب به آن بیافزایید. باید طی 10 الی 15 ثانیه، حباب‌های قدرتمندی پیدا شود. اما اگر پودر با اضافه کردن آب واکنش نداد، میتوان متوجه شد که از تاریخ انقضای آن گذشته است.
پس اگر می‌خواهید تست کنید که بیکینگ پودر از تاریخ انقضا گذشته است و هنوز سالم است یا خیر، و یا اینکه از گذشتن تاریخ انقضای آن مطمئن نیستید، از تست گفته شده استفاده کنید تا معلوم شود بیکینگ پودر هنوز سالم است یا خیر. به طور کلی تا هنگامی که بسته‌بندی بیکینگ پودر باز نشده است، این ماده دارای تاریخ انقضای بسیار طولانی مدتی است. اما در صورتی که بسته بندی آن باز شود، حدود زمان تخمینی انقضا، 6 تا 18 ماه خواهد بود. به هر صورت اگر در تازه بودن بیکینگ پودر دچار شک و تردید شده اید، با انجام تست مذکور وضعیت را تحقیق کنید و اعتماد کاملی به زمان انقضا نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

فنولیک رزین 1636 مالزی

فنولیک رزین

فنولیک رزین چیست فنولیک رزین، نوعی رزین سینتتیک است که از فنول و الدهید، معمولاً فرمالدهید، تولید می‌شود. این رزین‌ها بر اساس ساختار و خواص شیمیایی‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مدل های مختلفی از این ماده در بازار وجود دارد که کاربرد های آن بسیار متفاوت است از جمله این رزین ها رزین فنولیک 1636 مالزی است که در صنایع رنگ سازی و به عنوان مواد اولیه چسب سازی بسیار پر کاربرد است و به عنوان تکیفایر در صنعت مورد …

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . سیلیکون دی اکساید یا اروزیل با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این محصول به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است. فرایند تولید اروزیل در فرایندی …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. سیلیکا ساینده ، سیلیکاژل ، سیلیکا غلظت دهنده ، سیلیکا فوم و … از فرم های مختلف این محصول هستند. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …