تماس با آبتین شیمی 031-33616360
بکینگ پودر

بکینگ پودر

بکینگ پودر چیست ؟ پودر قنادی یا بیکینگ پودر (به انگلیسی: Baking powder) در ایران بیشتر افراد به اشتباه این پودر را با نام بکینگ پودر می‌شناسند. در حالی که همانطور که گفته شد، بیکینگ پودر، دقیقا یک عبارت لاتین است. بیکینگ در آن به منظور پخت و پز (در مورد نان‌ و کیک و شیرینی) است. پس به جای لفظ غلط بکینگ پودر، باید از «بیکینگ پودر» استفاده کرد. این ماده نوعی عامل ورآورنده است و این ماده از ترکیب کردن یک باز (کربنات یا بیکربنات) با یک اسید ضعیف تولید می‌شود و برای ورآمدن خمیر و حجم دادن …

همین حالا جهت اخذ پیش فاکتور و اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید .
031-33616360 دفتر اصفهان / 021-28421745 دفتر تهران

بکینگ پودر چیست ؟

پودر قنادی یا بیکینگ پودر (به انگلیسی: Baking powder)
در ایران بیشتر افراد به اشتباه این پودر را با نام بکینگ پودر می‌شناسند. در حالی که همانطور که گفته شد، بیکینگ پودر، دقیقا یک عبارت لاتین است. بیکینگ در آن به منظور پخت و پز (در مورد نان‌ و کیک و شیرینی) است. پس به جای لفظ غلط بکینگ پودر، باید از «بیکینگ پودر» استفاده کرد.
این ماده نوعی عامل ورآورنده است و این ماده از ترکیب کردن یک باز (کربنات یا بیکربنات) با یک اسید ضعیف تولید می‌شود و برای ورآمدن خمیر و حجم دادن به انواع نان و کیک، پف کردن، سبک شدن و کرکی شدن بافت، در بسیاری از کیک‌ها و شیرینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آنجا که بکینگ پودر یک نوع باز است ، در بدو مخلوط شدن با مایعاتی که خاصیت اسیدی دارند، موجب آزاد شدن گاز دی اکسید کربن می‌شود که منجر به ورآمدن خمیر و پدید امدن حجم در نان یا کیک می‌شود.

بیکینگ پودر برای پخت موادی که نیاز به پخت طولانی دارد استفاده می شود و تلخی بکینگ پودر نسبت به جوش شیرین کمتر است.

عمر مفید این ماده حدود ۶ تا ۱۲ ماه است و لازم است درجای خشک، خنک و در ظرف بسته نگهداری شود.

اگر هنگامی که یک قاشق مربا خوری از بکینگ پودر را در نصف لیوان آب جوش می ریزیم، مخلوط بجوشد، بکینگ پودر قابل استفاده است.

بیکینگ پودر حاوی یک پودر قلیایی، یک نمک اسیدی و یک نوع نشاسته خنثی است. اجزاء اسیدی و قلیایی مخلوط می‌شوند تا به بیکینگ پودر، خاصیت ور آوردن خمیر را بدهند. درصورتی که نشاسته (معمولا نشاسته ذرت یا سیب‌زمینی) به جذب رطوبت و افزایش توان پودر در طول مدت زمانی که ذخیره شده است، کمک می‌کند.

فرق ببکینگ پودر و جوش شیرین

جوش شیرین و بیکینگ پودر دو محصولی است که بسیار آشنا و پر استفاده است ولین دو ماده به علت داشتن نقش تخمیری در بسیاری از غذاهایی که نیاز به تخمیر دارد استفاده می شود. اگرچه این دو ماده به طور گسترده ای در آشپزی کاربرد دارد، بسیاری از مصرف کنندگان فرق بین این دو را نمی دانند و با جایگزین کردن یکی به جای دیگری نتیجه مناسب و دلخواهی نمی گیرند.

جوش شیرین:

جوش شیرین بیکربنات سدیم خالص است که واکنش جوشان نشان می دهد و دی اکسید کربن تولید می کند. و به علت دارای این ویژگی و ایجاد این واکنش شیمیایی در نوشیدنی های گازدار و درمان های ضداسید مورد استفاده قرار میگیرد و این دقیقا همان واکنشی است که در ورآمدن شیرینی جات نقش دارد.

بکینگ پودر:

بکینگ پودر پیچیده تر جوش شیرین است و این ماده از جوش شیرین، اسید تارتاریک، سدیم، آلومینیوم سولفات و کلسیم فسفات تشکیل شده است.

نقش بیکینگ پودر در کیک

زمانی که مواد اسیدی با مواد بازی مخلوط شوند، معمولا در نتیجه این واکنش گاز تولید می‌شود. برای محافظت از اینکه این پودر سریعا پس از ایجاد شدن واکنش دهد، اسید هم در آن استفاده می‌شود. این کار باعث می‌شود که این پودر تا وقتی که آب با ان مخلوط نشده، خود به خود واکنش ندهد.
زمانی که رطوبت به بیکینگ پودر می‌رسد، اسید و باز واکنش می‌دهند و منجر به تولید گاز دی‌اکسید کربن میشود. وقتی این گاز تولید شود، در خمیر گیر می‌افتد، که همین منجر به تورم یا پف شدن کیک می‌گردد.
نشاسته خنثی که با بیکینگ پودر مخلوط می‌شود، رطوبت محیط را میگیرد به علاوه مانع از واکنش در طول مدت زمان نگهداری پودر، میشود‌.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : کارواکرول

جایگزین‌های بیکینگ پودر

جایگزین 1

مخلوط 1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین به همراه 1/2 قاشق چایخوری کرم تارتار، ماده‌ای معادل با 1 قاشق چایخوری بیکینگ پودر تولید می‌کند. اگر نمیخاهید به سرعت پس از ترکیب، از این ماده استفاده کنید، لازم است 1/4 قاشق چایخوری نشاسته ذرت نیز به ترکیب بیافزایید. این نشاسته رطوبت هوا را میگیرد و از وقوع واکنش شیمیایی بین جوش شیرین و کرم تارتار جلوگیری میکند.

جایگزین 2

1/2 قاشق چایخوری جوش شیرین و 1/2 قاشق چایخوری باترمیلک، شیر ترش و یا ماست معمولی را با هم ترکیب کنید. این ترکیب هم معادل یک قاشق چایخوری بیکنیگ پودر است.

 

طرز تهیه جایگزین سوم بیکینگ پودر

مخلوط 1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین با 1/3 قاشق چایخوری شیره قند

 

مزه بیکینگ پودر

بیکینگ پودر و جوش شیرین حدودا تلخ مزه است. این مزه تلخ از به علت وجود مواد بازی آنها است. همانطور که گفته شد بیکینگ پودر از نظر اسیدی و بازی بودن حدودا موادی خنثی است و به همین علت است که نسبت به جوش شیرین تلخی‌خنثی تر و ملایم‌تری دارد. این در حالی است که جوش شیرین که یک ماده بازی است را یک ماده با مزه تلخ می‌دانند.

 

تست بیکینگ پودر

به علت اینکه بیکینگ پودر برای واکنش فقط به رطوبت احتیاج دارد، قرار گرفتن آن در معرض هوا، کم کم‌ منجر به کم شدت قدرت و تاثیر آن می‌شود. برای تست بیکینگ پودر، مقدار کمی از این ماده را در یک ظرف بریزید و کمی آب به آن بیافزایید. باید طی 10 الی 15 ثانیه، حباب‌های قدرتمندی پیدا شود. اما اگر پودر با اضافه کردن آب واکنش نداد، میتوان متوجه شد که از تاریخ انقضای آن گذشته است.
پس اگر می‌خواهید تست کنید که بیکینگ پودر از تاریخ انقضا گذشته است و هنوز سالم است یا خیر، و یا اینکه از گذشتن تاریخ انقضای آن مطمئن نیستید، از تست گفته ده استفاده کنید تا معلوم شود بیکینگ پودر هنوز سالم است یا خیر. به طور کلی تا هنگامی که بسته‌بندی بیکینگ پودر باز نشده است، این ماده دارای تاریخ انقضای بسیار طولانی مدتی است. اما در صورتی که بسته بندی آن باز شود، حدود زمان تخمینی انقضا، 6 تا 18 ماه خواهد بود. به هر صورت اگر در تازه بودن بیکینگ پودر دچار شک و تردید شده اید، با انجام تست مذکور وضعیت را تحقیق کنید و اعتماد کاملی به زمان انقضا نداشته باشید.

 

خرید بیکینگ پودر:

جهت خرید و استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر از این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

شماره تماس:

03195020085

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین

محصولات

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست ؟ اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . اروزیل همان سیلیس با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست ؟ کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 چیست؟ پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کارب

سیلیکون دی اکساید دارویی آبتین شیمی

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست؟  سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. سیلیکون دی اکساید عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی

گلیسیرین

گلیسیرین

گلیسیرین چیست؟ گلیسیرین یک مایع ویسکوز، غیرفرار، با طعم شیرین و بوی مطلوب می باشد که به گروه الکل ها از ترکیبات آلی تعلق دارد. نقطه ذوب گلیسیرین 18 درجه سانتی گراد و نقطه اشتعال آن 160 درجه سانتی گراد است. گلیسیرین در تمامی غلظت ها با آب و الکل امتزاج پذیر است. بعد از اتا

استئارات منیزیم آبتین شیمی

منیزیم استئارات

منیزیم استئارات چیست؟ منیزیم استئارات با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ در داروسازی و برخی از مواد خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده میشود. این محصول از دو ماده تشکیل شده است: یک چربی اشباع اسید استئاریک و منیزیم معدنی. اسید استئاریک در بسیاری از غذاها مانند: مرغ و تخم

روغن آرگان آبتین شیمی

روغن آرگان

روغن آرگان چیست؟ روغن آرگان عصاره هسته میوه درخت آرگان است.  این روغن معمولاً به صورت پرس سرد تولید می شود و مایعی زرد متمایل به طلایی رنگ است که بوی آجیلی دارد. نوع دیگری از روغن آرگان وجود دارد که پس از پرس سرد از چند فیلتر عبور داده می شود که روغن حاصل، درصد آب بسیار کمی دار

خاک دیاتومه

خاک دیاتومه

خاک دیاتومه چیست ؟ خاک دیاتومه یا خاک دیاتومیت محصولی کاملا طبیعی است که در گرید های مختلف خوراکی ، صنعتی موجود است و کارایی های متفاوتی دارد ، این خاک از بقایای فسیلی جلبک های دیاتوم ساخته شده است که در تصفیه روغن ها بیشترین استفاده را دارد تولید حشره کش ها ، استفاده در