× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

اسانس مشروبات الکلی

اسانس مشروب

مشروب چیست؟

اسانس مشروبات الکلی نوشیدنی های حاوی الکل یک ماده روان گردان است که هشیاری افراد را از بین میبرد . نوشیدنی های دارای الکل از تخمیر غلات ها به مانند: (جو، گندم، برنج)، سبزیجات و میوه ها به دست می آید.تخمیر واکنشی طبیعی است که در طی مراحل آن یک مخمر هوازی روی مواد که از آن الکل میخواهد تهیه کنند، قرار داده میشود. این مخمر مواد قندی را تجزیه میکند و از نشاسته در آن تغذیه میکند که در طی این مراحل مواد روان گردان به دست می آید.

در طی یک تخمیر به روش طبیعی، حدود 14 تا 15 درصد الکل به دست می آید. اگر نوشیندی با غلظت بیشتر بخواهد تولید کنند باید از فرایند تقطیر استفاده شود.در واکنش تقطیر، ابتدا میوه های ترش شده و سایر مواد اولیه را میجوشانند و بخار به دست آماده را با فرایند میعان جمع آوری میکنند و مایع به دست آمده از آب کمتر و الکل بالایی تشکیل شده است.الکل اتیلیک و یا متانول به همین روش به دست می آید این ماده سبب کند شدن فعالیت های ذهنی و بدنی میشود.

   این مقاله تنها در جهت افزایش اطلاعات شماست و مجموعه آبتین شیمی هیچگونه خرید و فروش اسانس های مشروبات الکی را انجا نمیدهد.

✅ نوع اسانس حلال در الکل و روغن
⭐ کاربرد تولید نوشیدنی الکلی
✔️ شکل ظاهری مایع و پودری
✅ پایه اصلی اتانول خوراکی
✅ کشور تولیدی یونان – آلمان

تاریخچه نوشیدنی های حاوی الکل:

از اولین نوشیدنی های بشر میتوان شراب را نام برد که حتی قبل از پیدایش چای و قهوه کشف شده است. ساخت و کشف شراب را به ایرانیان باستان نسبت میدهند و سایر نقاط جهان  انتقال یافت. لازم به ذکر است اولین کارخانه یا تولید شراب در نزدیکی شهر شیراز در دوران هخامنشیان به وجود آمد و هنوز بهترین شراب ها، آن شراب هایی است که به سبک کارخانه شیراز تولید میگردد.

مطالعات باستانی مشخص شده است شراب سابقه ای بیشتر از 7000 سال دارد و تنها تمدن 7000 ساله جهان هم تمدن ایران بوده. تا سال ها شراب نوشینی محبوب ملت ها بود و برای پذیرایی از میهمان و مراسم های قربانی کردن و رسوم مذهبی و چشنها و تفریحات مورد استفاده بود. بعد ها با پیداش سایر نوشیدنی ها نقش شراب کمتر و یا ظهور ادیانت جدید مصرفش منع شد ولی همچنان مابین اقوام مسیحی محبوب است و این نوشیدنی از خواص بسیار بالایی بهرمند است. شراب ماده ای کاملا طبیعی است که از تخمیر دانه های انگور به دست میآید هرچند امروزه در کارخانه های صنعتی شراب را با روش های شیمیایی با مخمر ها و مواد اولیه متنوعی تولید میگردد.

مشروبات الکلی که نوعی مواد مخدر محسوب مشوند که به آنها مواد اعتیاد آور مغفوله نی گفته میشود. تاریخچه استفاده از مشروبات الکی به سایر مواد مخدر طولانی تر است. به صورنی که از نقاشی ها و نشانه های موجود در دیواره غارها باستان شناسان دریافتند که انسان های عصر حجر نیز از مشروبهای الکلی استفاده میکردند.

در کتاب پزشک مخصوص فرعون (سینوهه) آمده است:

(در کوچه های تنگ آن محله ده ها دکه مشروب فروشی وجود داشت که ملاحان شط نیل در آنجا شراب می نوشیدند و…)

گذشته توصیه کردن و اعتدال در مصرف مشروبات الکی دیده میشود. باستان شناسان در یافتند که ظاهرا مصری های باستان میانه روی در استفاده از مشروب را گذاشته اند. همچنین چنگیز خان دستور اعتدال در مصرف مشروبات الکلی را این گونه مصوب کرده است:

(سربازان نباید هفته ای بیش از یکبار مست کنند، البته، بهتر است که مطلقا مست نکنند)

در حدود 800 سال بعد عمل تقطیر الکل مشق شد و سال ها بعد از الکل در علم پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. اما اواسط قرن 17 وسیله ای برای تفریح واقع شد.

از گذشته دور نوشیدنی های حاوی الکل تولید می شده است. در دراز مدت برای تخمیر الکل از فرایند های بیوتکنولوژی استفاده میشود برای بهبود تغییر این نوشیدنی ها از عصاره های گیاهی و اسانس ها استفاده میشود که بتواند طیف نوشیدنی های الکلی با طعم های جدید تنوع بخشند. که در این راستا از گیاهان معطر و عصاره آن ها استفاده میشود برخی از این عصاره ها عبارتند از: تمشک، هلو و… متاسفانه این عصاره ها از شدت بالایی بهرمند نیستند و لازم است برای تقویت طعم با فرایند های بیوتکنولوژی اسانس های گیاهی یا مواد طبیعی تولید و استفاده گردد که از عطر و طعم مطلوبی بهرمند هستند. با توسعه یافتن صنایع مواد شیمیایی اسانس های طبیعی و قوی بسیار تولید میگردد.

انواع مشروب:

سیدر(hard cider):

از آب سیب که حاوی الکل است تشکیل شده است.

آبجو:

در اکثر مواقع از جو به دست می آید اما به ندرت از سایر غلات برای تهیه این نوشیدنی استفاده میشود.

ویسکی:

در اکثر مواقع از غلات تولید میگردد. انواع آن عبارتند از: اسکاچ،رای،بوربون و کورن.

ودکا:

از هر ماده گیاهی میتوان ودکا تولید کرد اما در اکثر مواقع از سیب زمینی و غلات استفاده میشود ویژگی ودکا این است که کمترین طعم ماده ای را که از آن گرفته شده دارد.

جین:

بسیار مشابه به ودکا است ولی با این تفاوت با گونه ای سبزی طعم دار میگردد.

اپل جک(Applejack):

نوعی نوشیدینی الکلی است که توسط تقطیر سرد (فریز کردن) به دست آید.

کوکتل(cocktail):

هر نوع نوشیدنی حاوی الکل را کوکتل می گویند. ترکیب ها عبارتند از: عرق، شکر،آب، آبمیوه، میوه، عسل، شیر و…

لیکور:

نوعی نوشیدنی الکلی اغلب شیرین که با میوه، خشکبار، سبزیجات،ادویه یا خامه طعم دار میشود. لیکور برای مصرف زمان نیازی به گذشت زمان ندارد.

پانچ:

نوشیدنی ترکیبی است که با آبمیوه و گاهی با الکل میکس میشود. پانچ را در مهمانی ها در ظروف بزرگ کاسه ای شکل سرو میکنند و رنگ قرمز دارد.

شامپاین:

شراب گازداری است که منحصرا در ناحیه شامپاین فرانسه تولید میگردد. شامپاین نماد شگون و اشرافیت است. در ابتدا مبارزات و مسابقات مرسوم است که باز شود و به اطراف پاشیده شود.

 

   این مقاله تنها در جهت افزایش اطلاعات شماست و مجموعه آبتین شیمی هیچگونه خرید و فروش اسانس های مشروبات الکی را انجا نمیدهد.

1 نظر ارسال شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *