× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

حلال های شیمیایی

حلال های شیمیایی

حلال چیست

حلال (Solvent) به ماده ای گفته میشود که میتواند ماده ای دیگر را در خودش حل کند.معمولا بین حلال و محلول واکنشی و تغییری رخ نمیدهد.مثال زمانی که آب در یک حلال قطبی قرار میگیرد پیوند های ملکول های آب از هم جدا میشود و ملکول های آب بین آن قرار میگیرند.

اغلب حلال های شمیایی به صورت مایع هستند آما به صورت گاز و جامد نیز وجود دارد. حل شدند محلول در حلال هدف خاص دارد مانند: کنترل ویسکوزیته، کنترل و تغییر دما، از بین بردن ماده ای خاص از سطح ، خارج نمودن یک ماده و… از کارایی های این مواد هستند. نوع حلال باید متناسب با حل شونده باشد استفاده شود،استفاده حلال قطبی برای محلول کار درستی نیست.

 

انواع

آب:

آب با فرمول شیمیایی H2O از دو ملکول هیدروژن و یک ملکول اکسیژن تشکیل شده است از لحاظ PH اسید و بازی خنثی است آب مقطر میتواند داخل خودش مواد گوناگونی را حل کند مانند:

متانول:

متانول با فرمول شیمیایی CH3OH به عنوان حلال مواد شیمیایی مورد استفاده قرار میگیرد. از متانول به ندرت برای سوخت موتور و سیستم احتراق استفاده میشود. متانول آلی و یا بیو الکل موتانولی است که از سوخت چوب یا ترکیبات آلی تولید میشود و یک منبع تجدید شدنی محسوب میشود و جایگیزین خوبی برای نفت خام است قابلیت حل کردن ضد یخ را در داخل خودش دارد.

اتانول:

اتانول بیشتر در آزمایشگاه ها استفاده میشود. و قابلیت حل کردن مواد گوناگونی را در داخل خود دارد مانند:

استون(پروپانون):

استون حل کننده بسیاری از مواد آلی است . و کاربرد های متنوعی دارد مانند:

مونو اتیلن گلایکول:

مونو اتیلن گلایکول حلال بسایری از مواد آلی است و کاربرد های متنوعی دارد مانند:

هگزان:

 آلکانی که دارای 6 اتم کربن است ( C6H14) و حلالی است غیر قطبی. این ماده، حلال خوبی برای ترکیباتا غیر قطبی است. هگزان به فرم مایع است و بسیار فرار است و از نفت خام تولید میشود و برای رقیق کردن تینر در رنگ های پوششی استفاده میشود.

تولوئن:

تولوئن با نام تجاری متیل بنزن مایعی است بیرنگ و  اشتعال پذیر و در صنعت رنگ و رزین به عنوان حلال مورده استفاده است. این ماده یک هیدروکربن آروماتیک است و در قطران زغال سنگ به مقدار زیاد موجود است. زمان حرارت دادن زغال سنگ به مقدار زیادی گاز تولید میشود و همراه آن مایع سیاه رنگی به نام قطران از زغال سنگ استخرا میشود. در قطران به جز تولوئن ترکیبات آروماتیک زیادی چون نفت و نفتالن نیز فرآوری میشود.

همچنین مطالعه کنید:  شیرین کننده ها

خرید حلال های شیمیایی :

برای ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر از حلال ها با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.
شماره تماس: 03195020085

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *