× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

تاثیرات مواد آرایشی در بلوغ زودرس

بلوغ زودرس

بلوغ زودرس

بررسی‌های کارشناسان نشانگر این مطلب است که استفاده از محصول‌های آرایشی، مانند عطر، کرم دست، لوسیون و سایر محصول‌های آرایشی می‌تواند زمینه ساز بلوغ زودرس دختران شود.
کارشناسان این نتایج را با بررسی برروی حدود ۳۳۸ کودک، شامل دختران و پسران از زمان تولد تا دوران نوجوانی به دست آورده اند.

براساس مطالعات ،دختران بیش از پسران به دلیل قرارگرفتن درتماس با مواد شیمیایی ممکن است دچار بلوغ زودرس شوند.

همچنین طبق پژوهش ها هنگامی که دختران درتماس با مواد شیمیایی مختلف قرار می‌گیرند ممکن است سطح هورمون استروژن خونشان دگرگون و زمینه ساز بلوغ زودرس در آن‌ها شود.همچنین براساس پژوهش ها حتی زنان بارداری که درطی این دوران از مواد شیمیایی، چون محصول‌های آرایشی، عطر و انواع لوسیون‌های غیرضروری استفاده می‌کنند سبب ایجاد دگرگونی‌های هورمونی درجنین خود می‌شوند که می‌تواند سبب بلوغ زودرس در آن‌ها شود.

 

 

تحقیق و بررسی کارشناسان بیانگر این است که نوعی ماده شیمیایی به نام دی اتیل فتالات درعطر و محصول‌های آرایشی بهداشتی مورد استفاده هستند که سبب بلوغ زودهنگام در دختران می‌شوند.

ماده شیمیایی دیگر متیل پارابن است که درلوسیون و انواع کرم‌های بهداشتی آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد و زمینه ساز بلوغ زودهنگام در دختران است.

 

 

دراین تحقیق محققان دانشگاه کالیفرنیا  به بررسی روی ۲۰۰ دختر از هنگام تولد تا نوجوانی بازه ۹ ماهگی تا ۱۳ سالگی پرداخته اند. براساس نتیجه این پژوهش آن گروه از دختران که مادرانشان از محصولات بهداشتی آرایشی به میزان زیاد دردوران بارداری استفاده کرده اند بیشتر درمعرض بلوغ زودرس قرارگرفته اند و اینکه گروهی از دختران که از سنین کم ازمحصول‌های آرایشی بهداشتی، چون لاک، انواع کرم‌های شیمیایی، محصول‌های آرایشی، عطر و مواردی ازاین دست استفاده کرده اند دچاربلوغ زودرس شده اند.

بلوغ زودرس در دختران ممکن است زمینه ساز ابتلا آن‌ها به بیماری هایی، چون سرطان سینه و تخمدان باشد.کارشناسان برای بررسی میزان مواد شیمیایی دربدن مادران باردار، به بررسی آزمایش ادرار آن‌ها بین هفته‌های ۱۴ تا ۲۷ بارداری پرداخته‌اند. مواد شیمیایی که در این محصولات وجود دارد اثری مشابه هورمون استروژن بر بدن می‌گذارد ودرعملکرد هومون‌های طبیعی بدن اختلال ایجاد میکند.

 

اگر هورمون استروژن بیش از اندازه در بدن ترشح شود سبب تحریک غده‌های بدن و درنتیجه کاهش سن بلوغ می‌شود. بلوغ زودرس به ویژه دردختران افزون بر افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی، چون سرطان سینه و رحم می‌تواند سبب آسیب روحی و از دست رفتن سلامت روان شود.

به نقل از (سلامت رویترز) – یک مطالعه آمریکایی نشان می دهد ، دخترانی که قبل از تولد در معرض مواد شیمیایی معمول در خمیر دندان ، آرایش ، صابون و سایر محصولات مراقبت شخصی قرار دارند ، ممکن است زودتر از سن همسالان خود که در اثر در معرض این مواد شیمیایی  قرار گرفتن ، به سن بلوغ برسند. .

در مطالعات نشان داده شده که بسیاری از مواد شیمیایی با بلوغ زودرس ارتباط دارند ، از جمله فتالات ، که اغلب در محصولات معطر مانند عطر ، صابون و شامپو یافت می شوند. پارابن ها ، که به عنوان مواد نگهدارنده در مواد آرایشی استفاده می شوند. محققان در تولید مثل انسان یادآور می شوند كه فنل ها و تركلوزان ها نیز شامل آن هستند. در حالی که تصور می شود این امر با هورمون های جنسی و زمان بلوغ تداخل داشته باشد ، مطالعات کمی در رابطه با این ارتباط در کودکان انجام شده است.

برای مطالعه حاضر ، محققان 338 کودک را از بدو تولد در دوران نوجوانی دنبال کردند. آنها ادرار مادران را در دوران بارداری آزمایش کردند و در مورد قرار گرفتن در معرض شیمیایی احتمالی با آنها مصاحبه کردند ، سپس ادرار بچه ها را برای قرار گرفتن در معرض شیمیایی در 9 سالگی مورد آزمایش قرار دادند و کودکان را از نظر علائم رشد بلوغ هر 9 ماه بین 9 تا 13 سال مورد بررسی قرار دادند.

بیش از 90 درصد از نمونه های ادرار بچه ها غلظت تمام مواد شیمیایی قابل تغییر در هورمون را نشان دادند ، بجز تریکلوزان ، که در 73 درصد نمونه های ادرار مادران باردار و 69 درصد از نمونه های ادرار بچه هایشان یافت شده است.

براساس این تحقیق ، به ازای هر دو برابر شدن غلظت شاخص فتالات در ادرار مادران ، دختران آنها به طور متوسط ​​1.3 ماه زودتر موهای پوستی ایجاد کردند. و با هر دو برابر شدن غلظت ادرار مادران تریکوزان ، دختران یک ماه زودتر شروع به قاعدگی کردند.

به نظر نمی رسد که زمان بلوغ پسران تحت تأثیر قرار گرفتن در دوران بارداری با این مواد شیمیایی باشد.

کیم هارلی ، نویسنده اصلی تحقیقات ، گفت: “نگرانی های قابل توجهی در مورد اینکه چرا دختران زودتر وارد بلوغ می شوند ، وجود دارد و مواد شیمیایی مختل کننده هورمون مانند آنهایی که در محصولات مراقبت شخصی هستند که ما مورد مطالعه قرار داده ایم ، به عنوان یکی از دلایل احتمالی مطرح شده است.”

این مطالعه نشان داد که نیمی از دختران این مطالعه وقتی که حداقل 9.2 سال سن داشتند ، شروع به رشد موهای چرکی کردند و بعد از 10.3 سالگی شروع به قاعدگی کردند.

هارتلی گفت از طریق ایمیل ، فتالات ، پارابن و تریکلوزان برای استفاده در محصولات مراقبت شخصی ممنوع نیست ، و هنوز هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهنده اثرات سلامتی در انسان باشد.

هارلی افزود ، نتایج فعلی به شواهد روزافزون از مطالعات آزمایشگاهی اضافه می کند که نشان می دهد این مواد شیمیایی می توانند هورمون های طبیعی بدن مانند استروژن را مختل کنند.

 

هارلی گفت ، تریکلوزان دیگر در صابون ضد باکتریایی در ایالات متحده مجاز نیست ، اما هنوز هم در خمیر دندان است. وی توصیه کرد كه مصرف كنندگان باید اطمینان حاصل كنند كه این ماده در لیست خمیردندان هایی كه خریداری می كنند نیست.

هارلی گفت ، پارابن ها نیز در فهرست مواد تشکیل دهنده ، اغلب به عنوان متیل پارابن یا پروپیل پارابن قرار دارند و مصرف کنندگان باید از این محصولات نیز اجتناب کنند.

هارلی گفت ، اجتناب از دی اتیل فتالات سخت تر است ، زیرا در برچسب ها ذکر نشده است و اغلب در رایحه ها استفاده می شود.

این مطالعه به منظور اثبات اینكه آیا مواجهه دوران بارداری با این مواد شیمیایی احتمالاً باعث بلوغ زودرس بوده یا نبوده است ، طراحی شده است. یک محدودیت مطالعه این است که محققان فاقد اطلاعاتی بودند که بدانند دخترانی که از سن بلوغ می گذرانند احتمال دارد از این محصولات مراقبت شخصی استفاده کنند و مستقیماً در معرض این راه قرار بگیرند.

دکتر لوز کلودیو از دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا در شهر نیویورک گفت: “تأثیر این مواد شیمیایی بسیار پیچیده است.”

“اثرات آنها بر روی سیستم هورمونی با مواد شیمیایی مختلف متفاوت است ، آنها دارای قدرت های مختلفی هستند ، اثرات آنها توسط عوامل دیگری مانند تمایل ژنتیکی قابل تعدیل است و مهمتر اینکه ، اثرات آنها بسته به زمان قرار گرفتن در معرض می تواند متفاوت باشد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *