شیرین کننده

جایگزین های شیرین کننده و چربی در صنایع غذایی

۶ ماه پیش
شیرین کننده
شیرین کننده

جایگزین های شیرین کننده

رژیم های غذایی پرکالری به همراه عدم فعالیت های فیزیکی کافی می تواند منجر به افزایش وزن شده که در نهایت باعث بروز بیماری هایی همچون چاقی، بیماری های قلبی و عروقی ، فشار خون، دیابت غیر وابسته به انسولین و غیره می گردد. محصولات پخت یکی از مواد غذایی هستند که در دنیا بیشترین مصرف را دارند. در بین این محصولات، کیک ها شهرت ویژه ای دارند و در نظر مصرف کنندگان به صورت یک محصول خوشمزه با ویژگیهای ارگانولپتیک ویزه هستند. کیک ها با استفاده از مقدار زیادی چربی تهیه میشوند. به دلیل انرژی و کالری بالا و وجود مقدار زیاد شکر و چربی در فرمول آن، مصرف مداوم و طولانی مدت این ماده غذایی چاقی و به دنبال آن مشکلات سلامتی ایجاد می کند. با توجه به اهمیت استفاده از افزودنی در افزایش ماندگاری کیک و بهبود خواص کیفی ان اگر بتوان افزودمیهای طبیعی را جایگزین نمود که علاوخ بر دارا بودن خواص عملکرد افزودنیهای شیمیایی به سلامت نیز لطمه ای نمیزند و در عین حال استفاده از آن در مقایسه با انواع شیمیایی مقرون به صرفه تر باشد. گام مهمی در صنعت محصولات پخت خواهد بود.

آگاهی مردم از اینکه تغذیه مناسب میتواند در سلامتی افراد موثر باشد. موجب شده تا امروزه تولیدکنندگان مواد غذایی،محصولاتی با چربی ، شکر و نمک کم و فیبر بیشتر تولید نمایند که این رژیم های غذایی می تواند از بروز برخی از بیماری ها جلوگیری کند و همانطور که گفته شد یکی از این رژیم های خاص، تولید غذاهای کم کالری با میزان کمتر شکر است که در این رابطه ترکیبات شیرین کننده متنوعی به عنوان جایگزین شکر مطرح شده اند، تا محصولات غذایی و نوشیدنیها متنوعی تولید گردد که در آنها میزان شکر دریافتی و کالری تولید شده در بدن انسان کاهش یابد و این محصولات برای افراد چاق دیابتب مناسب باشدو امروزه شیرین کننده های مصنوعی متنوعی مانند:

با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است علاوه بر این قند های الکلی مانند سوربیتول و مانیتول به عنوان جایگزین شکر، حجم دهنده و بافت دهنده به غذاها اضافه میشوند و تا حدودی می توانند ویژگی های ساکارز را تامین کنند. استفاده از شیرین کننده استویا،که ترکیبی با منشا طبیعی است، در بسیاری از کشورها مورد استقبال جدی قرار گرفته است.

 

این ترکیب کالری زا نمی باشد و میتواند جایگزین مناسبی برای شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتان ، ساخارین و سیکلامات باشدف بدون انکه آثرات ناشی از سو مصرف این شیرین کننده ها را به همراه داشته باشد از سوی دیگر امروزه مصرف کنندگان به میزان قابل توجهی نگران بیماری های ناشی از رژیم غذایی حاوی چربی بالا هستند و سعی در کاهش میزان چربی رژیم غذایی خود دارند.

افراد دارای اضافه وزن و کسانی که میزان کلسترول خون انها بالاست باید میزان چربی مصرفی خود را کاهش دهند. چربیها و روغنها منابع غنی انرژی هستند و حدود 9 کیلو کالری بر گرم انرزی تولید می کنند که تقریبا دو برابر مقار انرزی دریافتی توسط کربوهیدرات ها و پروتئین ها است و این موضوع می تواند توجیه کند که چرا در صنعت غذایی ، چربی ها به عنوان اهداف اصلی جایگزینی قرار دارند.

از جمله راهکار ها جهت رفع مشکلات کیفی حاصل از حذف چربی در محصولات غذایی استفاده از انواع مختلف جایگزین های چربی است. کیک از جمله محصولاتی است که در تهیه آن میتوان جهت کاهش کالری از جایگزین های چربی استفاده کرد.

شیرین کننده

شیرین کننده

کیک:

کیک یکی از محصولات نانوایی پر مصرف به حساب می آید که به دیلی عمومیت مصرف آن ما بین اقشار مختلف و منحصر نبودن مصرف آن به یک گروه سنی جایگاه بسیار خوبی برای مصرف دارا است کیک نوعی شیرینی با منشا اروپایی است که در نهیه آن معمولا چهار ماده اصلی آرد، شکر ، تخم مرغ که بهم زده شده و پس از درآمدن به حالت اسفنجی، پخته می شوند.

به علاوه در برخی از انواع گوناگون کیک هاف از موادی چون نشاسته ،روغن ، میوه درخت و یا خشکبار و مایعاتی مثل شیر، آب یا آب میوه و ادویه جات گوناگون و همچنین از ماده ای برای حجم ددن به خمیر مثل بیکنیگ پودر یا خمیر ترش نیز استفاده می شود.

صنعت کیک سازی طی سال های اخیر و در سراسر دنیا به سرت توسعه پیدا کرده است. استفاده از ترکیبات مختلف به منظور افزایش کیفیت و خواص تغذیه ای کیک ، مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می توان برای بهبود کیک از افزودنی های طبیعی استفاده کرد، که خواص عملکردی مشابه با افرودنی های شیمیایی داشته و مقرون به صرفه نیز هستند.

 

شیرین کننده ها:

شیرین کننده ها را می توان به عنوان یک افزودنی به محصولات غذایی اضافه کرد. ک باعث ایجاد طعم شیرینی می شود – تیم آبتین شیمی تامین کننده شیرین کننده ها در کیفیت های بسیار بالا برای مصارف مختلف است .

 

۵ / ۰
امتیاز مقاله
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

  • اشتراک با دیگران
  • چاپ
  • بازگشت به بالا
دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

تاثیرات مواد آرایشی در بلوغ زودرس

گیاهان هزاران سال است که برای طعم دادن و استفاده در مواد غذایی ،همچنین برای درمان اختلالات سلامتی و جلوگیری از بیماری هایی از جمله بیماری های همه گیر استفاده می شوند. دانش خواص درمانی گیاهان طی قرن ها در جوامع بشری و در میان انسان ها منتقل شده است.…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

بنزو تری آزول

بنزو تری آزول چیست؟ در این مقاله قصد داریم شما را با ماده ای به نام بنزو تری آزول آشنا کنیم و به سوالات شما در رابطه با کاربرد های این ماده و ویژگی های فیزیکی ان پاسخ خواهیم داد نیز شاخته شده BTA بنزو تری آزول که با نام…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

آلومینیوم کلروهیدرات (Aluminium chlorohydrate)

آلومینیوم کلروهیدرات چیست؟ عملکرد آن در محصولات آرایشی بهداشتی چگونه است؟ آلومینیوم کلروهیدرات که با نام های تجاری (اکسی کلرید آلومینیوم ، پلی آلومینیوم کلرید،آلومینیوم هیدروکسی کلراید)هم یاد میشود .جز یکی از گروه های نمک خاص آلومینیوم است.این ماده ی شیمیایی که در سنگ ها یافت میشود جهت کنترل کردن…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

کلروفیل(سبزینه)

کلروفیل (سبزینه) چیست ؟ کلروفیل ! آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که علت رنگ سبز گیاهان چیست؟ به چه چیزی رنگدانه گفته میشود؟عمل فتوسنتز چگونه انجام میشود؟ آیا از مزایای کلروفیل موجود در سبزیجات خبر دارید؟ اگرپاسخ سوالات خود را تاکنون نیافته اید با ما…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

آب مقطر

آب مقطر چیست ؟ حتما تاکنون اسم آب مقطر به گوشتان خورده است ولی تا به حال شده از خود بپرسید واقعا اب مقطر چیست و چگونه به دست می آید؟روش تهیه ی آن چیست؟کاربرد آن چیست؟ آیا تفاوتی با آبهای معمولی دارد؟با ما همراه باشید تا به جواب سوال…

دیدگاه کاربران ۰ دیدگاه
    ارسال دیدگاه