پیشنهاد ویژه :
قیمت روغن کرچک
درخواست تماس تماس با بخش فروش
09195800790
2-Ethylhexanol
  • شکل ظاهری : مایع شفاف و بی رنگ
  • گرید : صنعتی
  • بسته بندی : بشکه

دی اتیل هگزانول چیست ؟

اتیل‌هگزانول یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۷۷۲۰ است. فرمول این ترکیب C8H18O است و چگالی آن ۸۳۳ کیلوگرم بر متر مکعب.
جرم مولی این ترکیب ۱۳۰٫۲۳ گرم بر مول و در طبقه بندی الکل ها قرار میگیرد. این ماده داری نقطه جوش  ۱۸۴ ‪°C
ونقطه ذوب −۷۶ ‪°C
است .

دو اتیل هگزانول با نام انگلیسی (2-Ethylhexanol or 2-EH) یاایزو اکتان جز ترکیبات آلی است. شکل ظاهری این ماده مایع شفاف و بی رنگی است و از نوع الکل های نوع اول است که اصولاً غیر قابل حل در آب است ولی در بیش تر حلال های آلی قابل حل است.دانسیته اش نیز از آب کمتر است. دمای فلش آن بین 140-تا 170 درجه فارنهایت است. این ماده الکلی نوع اول، هشت کربنه و کایرال محسوب می گردد.

تولید کننده این ماده در ایران، فقط مجتمع پتروشیمی شازند اراک است و تا قبل از راه اندازی این مجتمع در سال 1374 نیاز کشور به آن از طریق واردات تأمین می شد.

این الکل با نام های دیگری هم چون2- اتیل 1-هگزانول،الکل اتیل، 2-اتیل هگزانول الکل،هگزیکول و 2-Ethyl1-hexanol نیز شناخته می شود.

 

بازار مصرفی دو اتیل هگزانول

بزرگترین بازار مصرفی این ماده صرف تولید پلاستی سایزر های دی اکتیل فتالات (DOP) می شود. DOP در تولید و ساخت محصولات پلی وینیل کلراید (PVC) کاربرد دارد. یکی از مشکلات تولید کنندگان در بازار DOP ها که تبدیل به دغدغه ای برای انها شده است خطرات سلامتی و زیست محیطی این مواد است. در اروپا به کارگیری DOP و تعدادی دیگر از پلاستی سایزر های بر پایه ی فتالات در محصولات و اسباب بازی های مرتبط به کودکان که در دهان آن ها گذاشته می شود ممنوع اعلام شده است.

و در نتیجه تولید کنندگان به فکر تولید پلاستی سایزر های دیگر هستند. به عنوان مثال شرکت BASF  با تغییر 2EH به 2 پروپیل هپتانول (2-PH) توانسته است پلاستی سایزری با نام دی ایزونونیل سیکلو هگزان دی کربوکسیلات (DINCH) بسازد. (DINCH) توسط سازمان غذایی اروپا تاییدیه ی سلامت را برای استفاده در بسته بندی های مواد غذایی دریافت کرده است . سایر پلاستی سایزر ها مانند تری اکتیل تری ملیتات ، دی اکتیل آدیپات و دی اکتیل ترفتالات نیز می توانند با کمک 2EH و اسید مربوطه ساخته شوند. همچنین از این ماده در تهیه و ساخت نمک فلزات سنگین به عنوان تثبیت کننده ی حرارتی PVC استفاده می شود.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : بیسفنولA

 

کاربرد دواتیل هگزانول:

بر طبق تحقیقات انجام شده در حدود 78 درصد مصارف این ماده در شیمی برای پلاستیک های وینیل مورد استفاده قرار می گیرد.

دو اتیل هگزانول در اکثر حلال های آلی توانایی انحلال پذیر را دارد و در مقیاس بسیار زیاد جهت استفاده در صنایع گوناگونی همچون حلال ها، طعم دهنده ها و رایحه ها کاربرد دارد. همچنین این ماده از ماده های پیشگام جهت تهیه سایر مواد شیمیایی مانند نرم کننده ها و پلاستیک ها نیز می باشد. این ترکیب شیمیایی، یک حلال همه کاره است که حاوی واکنش پذیری عالی به عنوان یک ماده شیمیایی می باشد.
و همانطور ک گفته شد دو اتیل هگزانول برای تهیه و تولید بسیاری از مواد شیمیایی به کار می رود.

دو اتیل هگزانول را می توان به آسانی به استرهایی تبدیل کرد که کاربرد فراوانی دارند.

دو اتیل هگزانول ماده اولیه واحد در اکتیل فتالات است .

دو اتیل هگزانول را در ایران، به منظور تولید روغن های پلاستی سایزر و یا نرم کننده های دی او پی (DOP) استفاده می کنند.دو اتیل هگزانول بسیار در تهیه دی استرها، بیس (دو اتیل هگزیل) فتالات یا DEHO که یک پلاستیسایزر است، کاربرد دارد. از آنجایی که یک الکل چرب است، استر آن دارای خاصیت ملینی است. برای مثال دو اتیل هگزیل استر برای این کار مورد استفاده قرار میگیرد.

این ماده در واکنش با فتالیک انیدرید محصول بیس ( 2 اتیل هگزیل) فتالات (DOP, DEHP) حاصل می شود

و همچنین این ماده در واکنش با آدیپیک اسید باعث بیس ( 2 اتیل هگزیل ) آدیپات را میشود.

علاوه بر این در فرایند استری شدن با آکریلیک اسید 2 اتیل هگزیل آکریلات به دست می آید که در تولید چسب و رنگ مورد استفاده می شود.

و به این علت که این ترکیب به راحتی مواد آلی را در خود حل می کند به عنوان یک حلال با فراریت کم ، نیز شناخته می شود.

محصول فوق به عنوان یک افزودنی به سوخت دیزلی برای کاهش گاز های گلخانه ای نیز اضافه می شود.

و در فرمولاسیون های آبی به عنوان ضد فوم در نساجی و تولید کاغذ نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مصارف صنعتی:

استفاده در صنعت چسب و مواد شیمیایی مهر و موم . می توان از این ترکیب در جهت بازدارندگی از خوردگی استفاده نمود . در سوخت ها و افزودنی های سوختی از این مواد میشود استفاده برد . این ماده قابل استفاده در افزودنی های رنگی و مواد پوششی است. به عنوان حلال استفاده میشود. در مصالح ساختمانی کاربرد های فراوانی دارد.

مصارف غیر صنعتی:

استفاده گسترده از این ماده در کشاورزی استفاده گسترده ای میشود همچنین در صنایع نساجی و محصولات چرمی مورد استفاده قرار میگیرد و قابل کاربرد در روان کننده ها و گریس ها است. کاربرد در صنایع رنگ و تولید مواد پوششی دارد. در تهیه مواد و محصولات بهداشت و مراقبت شخصی استفاده میشود.
این ماده همچنین در تهیه و ساخت محصولات پلاستیکی و لاستیکی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

روش تهیه و تولید:

این ترکیب شیمیایی در چهار مرحله تولید شکل می گیرد در ادامه مطلب از چهار مرحله را نام خواهیم برد:

مرحله اول: آلدولیزاسیون بوتانال و متعاقب آن آب گیری از مخلوط تهیه شده

مرحله دوم: جداسازی محلول آلدولیزاسیون

مرحله سوم: هیدروژناسیون محصول اشباع نشده به عنوان محصول میانی

مرحله چهارم: فرکشنیشن

نکات ایمنی در هنگام استفاده از 2-اتیل هگزانول

موجب تحریک و قرمزی و درد در پوست و چشم ها می شود.

بلعیدن آن خطرناک است و تهوع، سرگیجه و کاهش کارایی سیستم اعصاب را به دنبال دارد.

این مایع قابل احتراق است.

 

خرید دی اتیل هگزانول :

 

برای ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: 03195020085


این نوشته توسط : Tell : 031-95020085 در تاریخ : 4:31 ب.ظ درون وبسایت آبتین شیمی درج گردیده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارتباط آسان تر میان مشتریان عزیز و اپراتور های آبتین شیمی میتوانید از طریق فرم مقابل درخواست پیش فاکتور محصولات مارا ثبت نمایید ، در ساعات کاری در کمتر از 30 دقیقه پیش فاکتور مربوطه برای شما ارسال خواهد شد و تماسی از طرف کارشناسان فروش ما خواهید داشت .
فایل پیش فاکتور از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال میگردد به همین منظورت شماره تلفن همراه دارای یکی از نرم افزار های ارتباطی ذکر شده را در فرم مقابل وارد نمایید ، با تشکر آبتین شیمی

درخواست پیش فاکتور : از طریق فرم زیر میتوانید درخواست پی فاکتور نمایید تا کارشناسان آبتین شیمی قیمت محصول مورد نظر شمارا اعلام نمایند ، در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت

مقالات آبتین شیمی

تاثیرات مواد آرایشی در بلوغ زودرس

بررسی‌های کارشناسان نشانگر این مطلب است که استفاده از محصول‌های آرایشی، مانند عطر، کرم دست، لوسیون و سایر محصول‌های آرایشی می‌تواند زمینه ساز بلوغ زودرس دختران شود. کارشناسان این نتایج را با بررسی برروی حدود ۳۳۸ کود

bbcream

کرم CC و اجزای سازنده آن

CC Cream چیست و آیا از کرم BB بهتر است؟ کرم CC یک محصول آرایشی است که به عنوان یک ضد آفتاب ، پایه و مرطوب کننده ، همه در یک محصول ،تبلیغ می شود. “کرم CC” به وسیله بعضی مارک ها به معنای کرم

نگهداری مواد آرایشیش

تاثیرات نگه داری لوازم آرایشی در یخچال

نگهداری لوازم آرایشی در یخچال:بسیاری از خانمها و بعضی اوقات حتی مردان نیز این کار را انجام می دهند  … لواز آرایش خود را در یخچال نگه می دارند! خوب واقعاً کشف جدیدی نیست. نگهداری لوازم آرایشی در یخچال ش