پیشنهاد ویژه :
قیمت روغن کرچک
درخواست تماس تماس با بخش فروش
09195800790

عوارض جیوه در محصولات آرایشی و کرم های روشن کننده[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

در ابتدا به بررسی عوارض جیوه در محصولات آرایشی و کرم های روشن کننده طبق گزارش های موجود میپردازیم:

 

طبق گزارش ایسنا :

  ‌این متخصصان دریافته‌اند که برخی از کرم‌های روشن کننده حاوی مقادیر بیش از حد استاندارد جیوه هستند که اثرات جانبی ناخوشایندی می‌تواند بر روی پوست بر جای بگذارند. این کرم‌ها اغلب در فروشگاه‌های لوازم آرایشی زیبایی یا از طریق آنلاین به مشتریان عرضه می‌شوند.به تازگی مأموران استانداردهای تجاری انگلیس عرضه کرِم‌های روشن‌کننده از چندین برندِ شناخته شده در این کشور را توقیف کرده‌اند.

ارین گیلبرت متخصص اصلی پوست شناسی در دانشگاه ایالتی نیویورک و دستیاران وی گزارش کردند که مواردی از این عوارض جانبی در اثر مصرف کرم‌های روشن کننده را حداقل یک بار در هفته در مرکز پزشکی خود مشاهده کرده‌اند.طبق هشدار سازمان غذا و دارو آمریکا، برخی محصولات پوستی حاوی جیوه بوده و برای سلامت مضر هستند.

برخی از این کرم‌ها حاوی جیوه هستند که یک ماده سمی است و می‌تواند به سیستم اعصاب آسیب وارد کند.

لازم به ذکر است، این تاثیرات نامطلوب روی زنان در گروه‌های اجتماعی مختلف از جمله معلمان، مهندسان و با رنگ پوست متفاوت مشاهده شده است.

طبق گزارش مهر:

بررسی برچسب کرم ها، صابون ها و لوسیون های پوست مهم است. در صورتیکه بر روی محصولات پوستی موادی همچون کلرید جیوه، جیوه سفید، کالومل یا جیوه درج شده باشد، فوراً مصرف آنها را متوقف کنید. طبق اعلام این سازمان، اگر مواد تشکیل دهنده محصولات بر روی آنها درج نشده بود، آن محصولات را استفاده نکنید.

به گفته این سازمان، جیوه غالبا در محصولات آرایشی با عنوان محصولات ضدپیری یا روشن کننده پوست که ادعای از بین بردن لکه های پیری، چین و چروک ها و کک و مک ها را دارند یافت می شود. برخی نوجوانان هم برای درمان آکنه از این محصولات استفاده می کنند.

طبق بررسی های محققان، قرارگیری در معرض جیوه می تواند مشکلات جدی برای سلامت به همراه داشته باشد. زنان باردار، کودکان شیرخوار و بچه های کوچک بسیار در مقابل این ماده اسیب پذیر هستند. جیوه می تواند به مغز و سیستم عصبی در حال رشد نوزاد اسیب برساند و مادران شیرده می توانند از طریق شیر، جیوه را به نوزادشان منتقل کنند.

در این باره دکتر آرتور سیمون، مشاور پزشکی ارشد سازمان بهداشت و دارو،  می گوید: «اعضای خانواده ممکن است بخارات جیوه منتشرشده از این محولات را استنشاق کنند. کودکان ممکن است دستمال یا حوله های آلوده به جیوه را استفاده کنند. حتی لمس ساده صورت یا دست فرد آغشته به جیوه نیز قابل انتقال است.»

 

در یک مطالعه جدید متخصصان انگلیسی  ادعا میکنند بعضی از انواع کرم‌های روشن‌کننده پوست که حاوی هیدروکینون هستند می‌توانند مانند مواد رنگبر عمل کنند و از همین رو باید از مصرف هر نوع از این کرم‌ها اجتناب کرد. بسیاری از این کرم‌ها حاوی مواد سفیدکننده “هیدروکینون” هستند و این کرم‌ها حتی می‌توانند حاوی جیوه نیز باشند.بنیاد پوست انگلیس اعلام کرده است که افراد در صورت داشتن هر گونه نگرانی از پوست خود باید با پزشک متخصص مشورت کنند.

 

سازمان غذا و دارو (FDA) میزان جیوه در مواد آرایشی را برای ردیابی مقادیر کمتر از 1 ppm محدود می کند. با این وجود ، بسیاری از مواد آرایشی حاوی جیوه بالای 1000 ppm هستند تا اثر سفید کننده را افزایش دهند. در گروهی از بیماران خاص در این مطالعه ، علائم قلبی مشاهده شده از درد ، آسیب کلیوی و علائم عصب روانی بود.

جیوه

جیوه

 

مطالعه حاضر شامل 16 بيمار زن مبتلا به مسموميت با جيوه مزمن در بيمارستان اول وابسته دانشگاه ژنگژو از سال 2009 تا 2017 بود. سن اين بيماران از 19 تا 50 سال بود. تمام 16 بیمار تجربه درمان خمشی ، شروع آرام و سابقه پنهانی داشتند که به تشخیص تاخیر کمک کرده است. سابقه کار در معرض جیوه در کار آنها وجود نداشت ، اما همه آنها سابقه استفاده از محصولات روشن کننده پوست را داشتند که دارای اثرات فوری و چشمگیر سفید کننده بود. شکایت اصلی  درد اندام ، سر ، شکم یا کمر به دلیل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، داروهای ضد صرع و مهارکننده های بازجذب سروتونین-نوراپی نفرین ضعیف بود. طبق رتبه بندی مقیاس آنالوگ بصری سازمان بهداشت جهانی ،صدمه ای به درد نشان نداد و 10 مورد به بریودنیا مراجعه کردند. درد این 16 بیمار بین 4 تا 7 امتیاز داده شد. علاوه بر این ، همه بیماران درجه تحریک پذیری ، بی خوابی ، رویاها ، افسردگی ، اضطراب و از دست دادن حافظه درجات مختلفی داشتند. علاوه بر این ، پنج بیمار مبتلا به لرزش پلک ، زبان یا اندام بودند ، در حالی که سه بیمار مبتلا به لثه بودند.

 

میزان جیوه ادرار 24 ساعته در این بیماران در 0.0 0.037-0.170 میلی گرم در لیتر بود (مقدار طبیعی ، <0.010 میلی گرم در لیتر). در یک نمونه محصول سبک کننده پوست ، غلظت جیوه به ppm 379 42 1942، ، که 19000 برابر بالاتر از حد FDA است. معاینه الکترومیوگرافی در 11 بیمار طبیعی بود ، در حالی که در 5 بیمار غیر طبیعی بود. سرعت هدایت عصب حسی آهسته و کاهش دامنه به طور عمده مشاهده شد. علاوه بر این ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی مغز و سوراخ شدن کمر از هفت بیمار مبتلا به سردرد طبیعی بود. نمرات افسردگی همیلتون 17-مقیاس (HAMD-17 ، مقدار طبیعی <7 امتیاز) نمرات در 9-20 امتیاز بود . تمام بیماران دیمرکارتوپروپان سدیم داخل سلولی با 0.125 گرم در روز و سایر تیمارهای علامتی دریافت کردند.

 

یون های جیوه آنیون های آنزیم تیروزیناز را جایگزین می کنند ، که مانع تشکیل ملانین می شود و اثرات سفید کننده و ضد فلک ایجاد می کند. برخی از محصولات با محتوای جیوه اضافه می شوند ، که به منظور ایجاد اثر درخشش چشمگیر است. استفاده طولانی مدت از این محصولات فاقد صلاحیت باعث مسمومیت مزمن جیوه می شود.

 

علائم شایع مسمومیت که گزارش شده است  باعث از بین رفتن حافظه ، سرگیجه ، بی خوابی ، رویاها ، ورم ، پروتئینوری ، درد شکم ، حالت تهوع ، پرکاری تیروئید و سقط جنین می شود. مطالعات مربوط به مسمومیت با جیوه ، که منجر به آسیب عصب محیطی می شود ، نادر است. بیماران در مطالعه حاضر از درد شکایت داشتند ، اما بندرت به ضعف اندام مراجعه می کنند. هیپوآلژزی انتهای دیستال مشاهده نشد و همه بیماران علائم شدید سیستم عصبی مرکزی مانند تأخیر در پاسخ ، تشنج ، سردرگمی ، مشکل در بلع ، گلسولالیا ، ناشنوایی ، زمینه باریک بینایی ، استرابیسم یا فتوفوبیا را نداشتند که مشابه بیماری میناماتا آن بودند.

 

جیوه از چند طریق به اعصاب آسیب می رساند: در عملکرد غشای غشایی و گیرنده ها و انتقال و انتقال متابولیسم انتقال دهنده عصبی تداخل می کند. پروتئینهای اسکلتی اسکلتی را قطع می کند و جریان آکسوپلاسمی و انتقال سیگنال را مختل می کند. این امر در تنفس سلولی ، متابولیسم انرژی و دیگران دخالت می کند.  از بین 16 بیمار ، شش بیمار مبتلا به پروتئینوری ، اما بدون ادم بودند. پس از 3-5 دوره درمان چلیت ، جیوه ادرار به سطح عادی بازگشت. سپس ، پس از حدود 4-8 هفته ، درد کاهش یافت ، پروتئین ادرار منفی بود و نمرات مقیاس HAMD به حالت عادی بازگشت.

 

محصولات غیر معتبر که حاوی مواد سمی مانند جیوه هستند ، نادر نیستند. این مواد معمولاً به سیستم عصبی و کلیوی آسیب می رسانند. از این رو ، گرفتن تاریخ از اهمیت بالایی برخوردار است و باید درمان سریعتر جیوه پس از تشخیص هرچه سریعتر انجام شود. علاوه بر این ، مردم باید در مورد این خطر هشدار داده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارتباط آسان تر میان مشتریان عزیز و اپراتور های آبتین شیمی میتوانید از طریق فرم مقابل درخواست پیش فاکتور محصولات مارا ثبت نمایید ، در ساعات کاری در کمتر از 30 دقیقه پیش فاکتور مربوطه برای شما ارسال خواهد شد و تماسی از طرف کارشناسان فروش ما خواهید داشت .
فایل پیش فاکتور از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال میگردد به همین منظورت شماره تلفن همراه دارای یکی از نرم افزار های ارتباطی ذکر شده را در فرم مقابل وارد نمایید ، با تشکر آبتین شیمی

درخواست پیش فاکتور : از طریق فرم زیر میتوانید درخواست پی فاکتور نمایید تا کارشناسان آبتین شیمی قیمت محصول مورد نظر شمارا اعلام نمایند ، در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت

واردات مستقیم روغن های تخصصی