× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

مواد اولیه صابون سازی

صابون - soap

مواد اولیه صابون سازی چیست؟

برای تولید انواع صابون ها روش های مختلفی وجود دارد که در این مقاله به این روش ها میپردازیم و همچنین مواد اولیه مورد نیاز جهت تولید صابون هایی مایع و جامد را شرح میدهیم. برای تولید صابون ابتدایی ترین ماده مورد نیاز چربی است که میتواند چربی گیاهی یا حیوانی باشد که طی فرایند صابونی شدن (Saponification) تبدیل به صابون شود . این روش سنتی تولید صابون هاست اما امروزه به کمک کارخانجات مختلف تولید کننده چیپس صابون دیگر نیازی به طی کردن فرایند صابونی شدن توسط تولید کننده نیست و صابون آماده خرید شده و تنها افزودنی ها (Additives) و مواد فعال (Active) به آن اضافه می شود .

صابون ها به صورت کلی به دو دسته صابون مایع که با ترکیب پتاسیم هیدروکسید و چربی و صابون های جامد که معمولا در بازار مشاهده میکنید که از ترکیب سدیم هیدورکسید با چربی بدست می آید.

 

چیپس صابون

چیپس صابون ماده اولیه تولید انواع صابون هاست که به کمک آن میتوانیم به راحتی صابون مورد نیاز را بسازیم ، این چپس های صابون با روش صابونی کردن انواع چربی ها بدست می آیند که اکثرا از روغن های گیاهی مانند روغن نارگیل و روغن پالم بدست می آیند . درواقع چیپس صابون روند تولید صابون را با سرعت دو برابر برای ما فراهم میکند و همچنین در برخی مواقع میتواند هزینه تمام شده محصول را نیز کاهش دهد .

چیپس صابون مالزی

چیپس صابون مالزی

روغن های مورد استفاده در صابون

در تولید صابون ها میتوان از روغن های گیاهی با خواص بسیار زیاد استفاده کرد که به عنوان افزودنی در آخر فرایند تولید به محصول نهایی اضافه می شود ، همچنین میتوان با استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن آرگان و روغن ماکادمیا و … و اضافه کردن سود پرک (سدیم هیدروکسید) میتوان صابون ساخت که تنها لازم است مقداری حرارت به ترکیب بدهید تا فرایند صابونی شدن تکمیل شود.

 

اسانس

استفاده از اسانس در صابون ها و در حالت کلی شوینده ها بسیار رایج است و حتی دلیلی بر خرید این مواد برای مشتریان است که تنها به خاطر اسانس و عطر خاصی که دارند از برخی محصولات استفاده می کنند . اسانس های رایج مانند اسانس صابون داو (DOVE) در بازار قابل تهیه است که میتوانید برای این موضوع با بخش فروش ما در تماس باشید .

 

 

مواد نگهدارنده صابون

معمولا در صابون ها از مواد نگهدارنده استفاده نمی شود و همین امر باعث شده تا گزینه مناسب تری نسبت به شامپو ها بدن هستند زیرا محصولاتی مانند پارابن ها در مواد شوینده استفاده می شود که باعث بروز مشکلات پوستی برای دسته ای از افراد می شود .

نبود مواد نگهدارنده باعث شده تا در کشور های اروپایی و حتی حاشیه خلیج فارس و کشور های عربی نیز به استفاده از صابون روی آورده اند اما متاسفانه در کشور ما فرهنگ استفاده از صابون ها به جای مایع های شستشوی بدن بسیار سخت جا افتاده است و ترجیح بر استفاده از شامپو ها داریم .

در برخی از صابون ها نیاز به استفاده از مواد نگهدارنده احساس می شود که میتوانید از ایزوتیازولین استفاده کنید که هم ایمن تر از پارابن هایی همچون متیل پارابن است و هم کیفیت لازم را داراست.

 

مواد اکتیو در صابون سازی

مواد اکتیو در واقع موادی هستند که باعث خاصیت بخشی به محصول نهایی می شود به صورت مثال برخی صابون ها ضد لک هستند ، برخی از صابون لایه بردار هستند ، برخی ضد جوش و … که مدل های مختلفی از صابون هارا تشکیل میدهند ، به موادی که باعث اثر بخشی در محصولات می شود اکتیو گفته می شود .

 

برای لایه برداری میتوانید در صابون ها از اسید لاکتیک و اسید سالیسیلیک استفاده کنید که از جمله اسید هایی هستند که باعث لایه برداری ضعیف در صابون ها می شود. از انجایی که قرار نیست صابون بر روی پوست بماند و سریعا شسته می شود نباید انتظار خاصیت فوق العاده ای از این مواد داشته باشیم. استفاده از اسید سالیسیلیک باعث می شود تا محصول نهایی کمک به از بین بردن جوش بسیار کمک کننده باشد زیرا چربی های سطحی پوست را ازبین برده و از بروز جوش نیز جلوگیری می کند.

برای اثر گذاری بیشتر هر مدل از صابون ها بایستی به صورت مداوم و منظم در یک پریود زمانی از این محصولات استفاده کرد و با یک بار استفاده کرد معجزه ای رخ نخواهد داد.

 

صابون های گلیسیرینه

که پایه اصلی آنها استفاده از گلیسیرین است و میدانیم که در اکثر محصولات بهداشتی و آرایشی از گلیسیرین استفاده می شود و دلیل آن خواص بی نظیر گلیسیرین در مرطوب کنندگی و نرم کنندگی پوست است که میتواند خشکی حاصل از شتسشو با صابون را از بین ببرد و حس تمیزی و لطافت را به پوست بدهد. همچنین از پروپیلن گلایکول نیز به عنوان نرم کننده در صابون ها نیز می توان استفاده کرد .

پارافین مایع نیر در تولید صابون مورد استفاده قرار میگیرد و برای صابون های شفاف میتوانیم از پارافین مایع به عنوان رطوبت دهنده و نرم کننده استفاده کرد .

 

برخی از روعن های آرایشی و بهداشتی نیز مانند روغن درخت چای با خاصیت ضد التهابی میتواند برای پوست های حساس بسیار تاثیر گذار باشد و از التهابات پوست که بر اثر عوامل مختلف به وجود آمده است میتواند راه درمان موقتی باشد.

 

سدیم لوریل سولفات SLS

استفاده از اس ال اس در صابون ها بسیار مرسوم است زیرا در ایران مصرف کننده عاشق کف کردن است و هرچقدر کف زیادتر باشد تفکر عمومی این است که کارایی صابون بیشتر بوده و بهتر تمیز میکند که البته این تفکر منسوخ شده است که الزاما کف بیشتر مساوی با تمیزی نیست .

دوز مصرفی سدیم لوریل سولفات در صابون ها بسیار کم است و تنظیم مقدار آن توسط فرمولاتور انجام می شود.

ماده کف زا - سدیم لوریل سولفات

ماده کف زا – سدیم لوریل سولفات

رنگ ها و اسکراب ها

استفاده از رنگ ها در تولید صابون بسیار گسترده است و میتوانید از انواع مختلف آنها استفاده کرد، مصرف رنگ های پاستیلی در صابون ها رایج است و پسند مشتریان می باشد و بایستی دقت داشت که رنگ مناسب استفاده شود زیرا در فروش نهایی محصول بسیار تاثیر گذار است .

اسکراب ها یا دانه های ساینده میتواند در فرمولاسیون صابون مورد استفاده قرار گیرد ، امروز استفاده از نمک های دریا در صابون رونق گرفته زیرا خواص ضد التهابی و تمیز کنندگی نیز دارد که به کف کردن محصول نهایی نیز کمک میکند .

 

فرمول صابون جامد ساده

پیش ماده مقدار (درصد)
پروپیلن گلایکول 18.8
گلیسیرین بهداشتی 6.30
سوربیتول مایع 70 درصد 17.09
سدیم لوریل سولفات – SLS 30.23
استئاریک اسید 12.99
میریستیک اسید 6.05
سود مایع (50 درصد) 6.05
تری اتانول آمین 99 درصد 2.49

فرمولاسیون بالا مربوط به فرمول صابون گلیسیرینه شفاف است که میتوانید در خانه نیز این محصول را تولید کنید. لازم به ذکر است فرمولاسیون بالا یک فرمولاسیون ساده است و برای تولید صنعتی پیشنهاد می شود با مشاوره از تیم فنی محصول استاندارد تولید کنید .

 

برای ساخت صابون کافیست مواد بالا را ترکیب کنید و بر روی حرارت 85 درجه قرار دهید. پس از ترکیب شدن کامل مواد بگذارید تا در قالب های سیلیکونی خنک شود ، بعد از خنک شدن صابون لازم است که آنرا به مدت دو هفته در جای خشک و خنک نگهداری کنید تا آماده استفاده شود .

 

خرید مواد اولیه صابون سازی

تیم آبتین شیمی واردکننده و تامین کننده مواد اولیه و پیش ماده های مورد نیاز در صنعت تولید صابون می باشد که میتوانید به صورت خرده و عمده این مواد را از ما خریداری کنید و بهترین کیفیت را به شما ارائه خواهیم کرد .

 

منتظر تماس شما هستیم !
031-33616360 / 021-28421745

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید شنیدن صدای شما باعث خشنودی ما می شود ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *