× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

مواد نگهدارنده طبیعی

نگهدارنده طبیعی

مواد نگهدارنده طبیعی چیست ؟

در صورت کلی تمامی مواد غذایی که امروزه ما مصرف می کنیم دارای مواد نگهدارنده شیمیایی است تا بتوانند طعم و رنگ وسلامت محصول را حفظ کنند زیرا از زمان تولید تا مصرف یک پروسه طولانی که شامل جابه جایی و نگهداری در مراکز فروش و حتی در یخچال های مصرف کننده طی می شود.

در همین راستا از گذشته تا کنون نگهداری مواد غذایی به دلایل مختلفی چون ذخیره غذایی ،داشتن تنوع محصول در تمام فصول سال بود و همیشه جلوگیری از رشد کپک و میکروب در مواد غذایی یک مسئله بزرگ برای فساد غذایی بوده و هست از این رو در گذشته که علم و دسترسی به مواد شیمایی برای نگهداری مواد غذایی نبود ،روش های فراوان طبیعی برای حفظ محصولات به صورت سنتی ابداع شد که کارامد بوده و هست و این فرایند نگهداری غذا یکی از اولین فن اوری هایی بوده که بشر در گذشته استفاده میکرد .

نگهدارنده طبیعی

نگهدارنده طبیعی

روش های نگهداری غذا در دوران باستان :

همانطور که ذکر شد در دوران باستان قادر به نگهداری مواد غذایی در طول تمامی فصول سال نبودند و به علت های برودت هوا در فصل زمستان و کمبود غذا مجبور به نگهداری مواد غذایی بودند. اما اکثر مواد غذایی بعد از مدتی فاسد میشدن و غیر قابل استفاده بودن و اولین قومی که قادر به نگهداری مواد شدن بر طبق شواهد موجود قوم یهود بودن که با استفاده از نمک به نگهداری مواد غذایی شدن البته این نکته قابل توجه هست که بشر در گذشته بیشترین بخش غذایی ان متشکل از انواع گوشت بوده در همان دوره چینی ها و یونانی ها ماهی را شورنموده و به صورت نمک دار شده مصرف میکردند و مدت ها بعد این روش به رومی منتقل شد. که در نگهداری گوشت رومی ها به بالاترین کیفیت رسیدند انها روشی تازه ابداع کردند که گوشت را در برف نگهداری میکردند البته یک روش نگهداری با روغن زیتون و کنجد هم در تاریخ امده است .

در همان دوران بود که دود یا اندود کردن گوشت یکی دیگر از روش های نگهداری غذا ابداع شد اما متقابلا روش های دیگر هم ابداع و استفاده شد که تا به امروز هم در منازل و یا روستاها استفاده می شود که به اختصار از انها یاد میکنیم .

روش های نگهداری سنتی:

-خشک کردن در افتاب

-منجمد کردن

-نمک زدن

-دود دادن

-تخمیر

-تبخیر در فرایند سرد کردن به وسیله ظروف سفالی

البته روشهای های فوق هنوز هم استفاده می شود همانطور که گفته شد بعضی از کشورها و مناطق بنا به بعضی از دلایل مانند عدم وسایل و شرایط خاص استفاده دارند که به شرح زیر است .

در صورت محاصره اقتصادی یک منطقه به خصوص

در شرایطی که در آن جنگ و قحطی در منطقه حاکم می شود

مواقعی که یک منطقه دچار بلایای طبیعی می شود مانند سیل و زلزله و..

وحتی در مواردی که برق در روزهای پی در پی و طولانی قطع می باشد

همچنین مطالعه کنید:  مواد تشکیل دهنده تونر چیست

و در اخر در مناطقی که هنوز به صورت ارگانیک و بدون تکنولوژی امروزه زندگی می کنند

مواد نگهدارنده طبیعی:

در مورد مواد نگهدارنده قدیمی و سنتی چندین مورد وجود دارد که هر کدام در محصلات غذایی خاصی کاربد دارندمانند :نمک ،سیر ، سرکه ،الکل،شکر

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *