هیپوکلریت سدیم

هیپوکلریت سدیم

نام های دیگر این محصول :

سدیم هیپوکلریت (هیپوکلرید) چیست؟ سدیم هیپوکلریت (به انگلیسی: Sodium hypochlorite) یک ماده ای شیمیایی است و فرمول این ماده NaClO است. شکل محلولی این ماده به عنوان سفیدکننده و با نام تجاری آب ژاول عرضه می‌شود. و این ماده در کشورهای مختلف با نام‌های مختلف شناخته می‌شود. مانند بلیچ٬ واروکینا و آموکینا که و بسته به غلظت آن به نام‌های تجاری مختلفی در بازار موجود است. سایر اسامی: آنتي فرمين، اكسيد كلريد سديم، اكسي كلريد سديم جرم مولی: ۷۴٫۴۴ گرم بر مول چگالی: ۱٫۱۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب دیگر کاتیون‌ها: لیتیم هیپوکلریت; کلسیم هیپوکلریت انحلال‌پذیری در آب: 29.3 g/100mL (0 …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

سدیم هیپوکلریت (هیپوکلرید) چیست؟

سدیم هیپوکلریت (به انگلیسی: Sodium hypochlorite) یک ماده ای شیمیایی است و فرمول این ماده NaClO است. شکل محلولی این ماده به عنوان سفیدکننده و با نام تجاری آب ژاول عرضه می‌شود. و این ماده در کشورهای مختلف با نام‌های مختلف شناخته می‌شود. مانند بلیچ٬ واروکینا و آموکینا که و بسته به غلظت آن به نام‌های تجاری مختلفی در بازار موجود است.
سایر اسامی: آنتي فرمين، اكسيد كلريد سديم، اكسي كلريد سديم
جرم مولی: ۷۴٫۴۴ گرم بر مول

چگالی: ۱٫۱۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب

دیگر کاتیون‌ها: لیتیم هیپوکلریت; کلسیم هیپوکلریت

انحلال‌پذیری در آب: 29.3 g/100mL (0 °C)

دیگر مشخصات فيزيكي و شيميايي

حالت فيزيكي این ماده به صورت مایع است، و شکل فیزیکی آن شفاف است دارای رنگ زرد کم رنگ و یا به صورت بی رنگ هم وجود دارد و بوی حدودا شیرینی دارد. این ماده در اب قابل حل است و همچنین با بسیاری ار حلال های آلی واکنش میدهد. این ماده قابلیت انفجار ندارد و دمایی که در آن خود اتش گیری صورت بگیرد ندارد. و اما نقطه ذوب این ماده 6- درجه سانتی گراد است.
و در دمای بالاتر از 40 درجه سانتی گراد تجزیه میشود.

آب ژاول محلولی دارای ۱۰ تا ۱۶ درصد هیپوکلریت سدیم در آب است. رنگ آن حدودا زرد و طعم و بوی آن تند است. این ماده چ ن یک سفید کننده کلر دار است خاصيت ضدعفوني کننده دارد.
افزودن مقدار کمي پربورات به آب ژاول، توانایی سفيدکنندگي آن را زیاد خواهد کرد. ولی بايد توجه داشت که محلول هيپوکلريت سديم ناپايدار است و در مقابل نور و گرما تجزيه شده و اکسيژن آزاد مي‌کند و در نتيجه از شدت عمل آن کم مي‌شود و به همین علت بايد آن را در ظروف مات و به دور از گرما نگهداري کرد. آب ژاول طبق فرمول زیر تجزيه مي‌شود.

NaOCl — NaCl + O2

هیپوکلریت سدیم یک ترکیب خورنده بوده و سریعا تجزیه می شود و ترکیب و کیفیت ثابتی و یکسانی ندارد و عدم اطمینان از خلوص آن و ایجاد محیط قلیایی بعد از کاربرد که سبب کم شدن اثر کلر می شود، موجب شده تا از آن به عنوان یک اکسید کننده قوی و عامل سفید کننده استفاده شود. این محلول ویژگی قلیایی دارد وPH محلول در دمای 20 درجه سانتیگراد بالاتر از 7 است.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : روغن پالم

کاربرد هیپوکلریت سدیم :

آب ژاول که در فارسی به آن مایع سفید کننده و وایتکس گفته می‌شود، محلولی است که برای گندزدایی، سفیدکردن و بوزدایی به مورد استفاده قرار میگیرد.

این ماده به دلیل ویژگی هایی ک پیشتر خواندید در بی رنگ کردن الیاف پارچه ، کاغذ ، ضدعفونی آب استخرها ، ضد قارچ و ضد میکروب کاربرد دارد.

در خانه‌ها برای ضدعفونی کردن سبزی‌ها و سفید کردن رخت‌ها به هنگام رخت‌شویی از آب ژاول استفاده می‌کنند. همچنین این محلول با نام های گوناگون به فروش میرسد. حالا چندین موارد از کاربرد های اینچنینی این ماده را ذکر خواهیم کرد:

استفاده از آب ژاول در لباس‌شويي و براي ضد عفوني کردن لباس‌ها به کار گرفته میشود، و حتي برای تمیز کردن لباس‌شويي هم مي‌توان از آب ژاول و آب داغ استفاده کرد. به این صورت که مقداري آب ژاول را داخل لباس‌شويي ريخته و صبر کنید تا با آب داغ( بدون لباس) ده دقيقه کار کند.

از آن، برای ضدعفوني کردن آزمايشگاه‌هايي که در معرض ويروس هپاتيت هستند( مثل همودياليز) و اماکن تهيه و توزيع مواد غذايي استفاده مي‌شود.

از اين ماده به‌عنوان يک ضد عفوني کننده و ماده دفع بو در لبنيات‌ها، مخازن آب و دفع فاضلاب‌ها استفاده می‌شود.

کاربردهای خانگي از قبيل ضدعفوني کردن لگن‌ها و وان حمام، لباس‌ها، آشپزخانه و … آب ژاول مناسب دارد.

محلول هيپوکلريت( آب ژاول) تمام ميکروب‌ها اعم از قارچ ، ويروس و باکتري را نابود خواهد کرد.

از محلول رقيق‌تر آن به عنوان شست‌شوي زخم‌هاي آلوده که تازه نباشند، استفاده مي‌شود.

همانطور که قبلا گفته شد، ماده اوليه اکثر سفيدکننده‌ها که در قديم به آب ژاول شناخته شده بوده‌اند، هيپوکلريت سديم است. آب ژاول براي تمیز کردن لکه‌هاي کپک، خون، قهوه، تنباکو، آب ميوه و بسياري ديگر از لکه‌ها مناسب است. براي نابود کردن اين لکه‌ها، يک قاشق آب ژاول را در يک ليوان آب بريزيد و با قطره چکان روي لکه بريزيد. آب ژاول به‌عنوان سفيدکننده براي پنبه، کتان، چتائي، ابريشم مصنوعي، خمير کاغذ و مرکبات مفيد است. در حقيقت بيشترين کلر خريداري شده جهت سفيد کردن محصولات سلولزي قبل از استفاده به هيپوکلريت تغيير داده مي‌شود.

فرایند تولید

آب ژاول را از طریق دمیدن گاز کلر در محلول سدیم هیدروکسید تولید میکنند. از جمله آزمایش‌هایی که بر روی آب ژاول انجام می‌شود تعیین مقدار ” کلر آزاد” و تعیین مقدار NaOH است. ” کلر آزاد” در اینجا اصطلاح است، چون در اینجا اکسیدکنندگی ناشی از یون هیپوکلریت است نه گاز کلر. طبق تعریف، ” کلر آزاد” یک ترکیب سفیدکننده برابر مقدار کلری است که توانایی اکسیدکنندگی‌اش معادل قدرت هر مول از ترکیب مورد نظر باشد.

آب ژاول محلولی ناپایدار است و در اثر حرارت و نور به مرور زمان خاصیت خود را از دست خواهر داد.

تولید به روش تزریق گاز کلر

Cl2 + NaOH —-> NaClO + NaCl + H2O

همانطور که از واکنش بالا مشخص است، چنانچه گاز کلر را در محلول سود سوزآور وارد کنید، آب ژاول تولید می‌شود. تمامی مخازن و لوله‌های داخل آن که برای تولید مایع سفیدکننده استفاده میشود لازم است از جنس PVC باشند، چون گاز کلر هنگامی که با رطوبت برخورد کند با هر فلزی ترکیب می‌شود و باعث خوردگی آن خواهد شد.

در داخل مخزن سود را می‌ریزند و از پایین گاز کلر را اضافه می‌کنند. میل ترکیبی گاز کلر با سود بسیار فراوان است، به همین دلیل گاز کلر در خلال زمانی که از ته مخزن به سطح مخزن می‌رسد، جذب می‌شود. در اینجاست که هرچه خروجی گاز کلر از سطح مخزن به مقدار کمتری باشد نشان‌دهنده این است که واکنش دارد به درستی انجام میشود.

آنچه در مورد تهیه آب ژاول به روش فوق اهمیت دارد، دقت در کنترل، به هنگام تولید کردن آن است چون اگر تزریق کلر قبل از خاتمه عمل متوقف نشود، واکنش برعکس شده و سریعا دما افزایش میابد و محصول از بین خواهد رفت. حسگری که اپراتور واحد تولید آب ژاول را در قطع به موقع تزریق گاز کلر یاری می‌دهد ORP نام دارد و بر اساس اکسایش/ کاهش کار می‌کند.

اگر pH به حدود 2/12 تا ۱۲ برسد واکنش اتمام یافته است. از آنجایی‌که هرچه محیط دارای دمای سردتر باشد واکنش نیز خوبتر صورت می‌گیرد باید دقت شود که دما از ۴۲ درجه سانتی‌گراد بیشتر نشود . در یک تولید نرمال، گاز کلر از حدود ۲۰ درجه آغاز میشود و در دمای ۴۲ درجه پایان می‌ یابد.

روش گسترده ديگري براي تهيه آب ژاول یا هيپوکلريت سديم استفاده مي‌شود و آن الکتروليز محلول غليظ نمک سديم کلريد است. اين سلول‌هاي الکتروليتي، ديافراگم يا غشائي ندارند و در جريان بالا و در محلولي نسبتا خنثي استفاده مي‌شوند. اين سلول‌ها برای به‌کارگيري در درجه حرارت پایين طراحي مي‌شوند که محلول سود سوزآور کاتد را به تماس با کلر متصاعد شده از آند در مي‌آوردند.

تولید آب ژاول به کمک واکنش سديم بي‌کربنات روش ديگري براي تهيه آب ژاول سديم هيپوکلريت مي‌باشد که فرمول واکنش آن اینگونه مي‌باشد:

Na2CO3 + Ca(OCl)2 —-> 2NaOCl + CaCO3

 

خرید سدیم هیپوکلریت :

برای ثبت سفارش و خرید هیپوکلریت سدیم یا اطلاعات بیشتر از کارشناسان ما با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید  

03195020085

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست ؟ اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . اروزیل همان سیلیس با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این اروزیل به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است فرایند تولید اروزیل: در فرایندی به …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می شود. این ماده فراون ترین ترکیب سیلیکونی یافت شده در پوسته ی زمین می باشد و یکی از رایج ترین …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …

استئارات منیزیم آبتین شیمی

منیزیم استئارات

منیزیم استئارات چیست منیزیم استئارات با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ در داروسازی و برخی از مواد خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده میشود ، این محصول به صورت پودر سفید رنگ بسیار نرم است که در کیسه های 25 و 20 کیلوگرمی بسته بندی می شود ، معمولا مش بندی آن به صورت فاین است اما برای استفاده های صنعتی نیز از مش های بزرگتر نیز میتوان استفاده کرد . این محصول از دو ماده تشکیل شده است: یک چربی اشباع اسید استئاریک و اکسید منیزیم معدنی. اسید استئاریک در …