× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

هیپوکلریت سدیم

دیدن قیمت و اطلاعات
هیپوکلریت سدیم
درخواست استعلام قیمت

جهت اطلاع از قیمت دقیق روز کالا ، موجودی و آنالیز دقیق آن میتوانید با بخش فروش ما در تماس باشید و راه های ارتباطی مختلفی را امتحان کنید ، در واتس اپ ، تلگرام ، روبیکا و ... در خدمت شما هستیم .
همچنین میتوانید با تلفن مستقیم شرکت تماس بگیرید (زمان پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه از 9 صبح الی 4 عصر)

ارسال پیام در واتس اپ - 09195800780 تماس مستقیم با شرکت : 021284261

سدیم هیپوکلریت (هیپوکلرید) چیست

سدیم هیپوکلریت (به انگلیسی: Sodium hypochlorite) یک ماده ای شیمیایی است و فرمول این ماده NaClO است. شکل محلولی این ماده به عنوان سفیدکننده و با نام تجاری آب ژاول عرضه می‌شود. و این ماده در کشورهای مختلف با نام‌های مختلف شناخته می‌شود. مانند بلیچ٬ واروکینا و آموکینا که و بسته به غلظت آن به نام‌های تجاری مختلفی در بازار موجود است.
سایر اسامی: آنتي فرمين، اكسيد كلريد سديم، اكسي كلريد سديم
جرم مولی: ۷۴٫۴۴ گرم بر مول

چگالی: ۱٫۱۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب

دیگر کاتیون‌ها: لیتیم هیپوکلریت; کلسیم هیپوکلریت

انحلال‌پذیری در آب: 29.3 g/100mL (0 °C)

دیگر مشخصات فيزيكي و شيميايي

حالت فيزيكي این ماده به صورت مایع است، و شکل فیزیکی آن شفاف است دارای رنگ زرد کم رنگ و یا به صورت بی رنگ هم وجود دارد و بوی حدودا شیرینی دارد. این ماده در اب قابل حل است و همچنین با بسیاری ار حلال های آلی واکنش میدهد. این ماده قابلیت انفجار ندارد و دمایی که در آن خود اتش گیری صورت بگیرد ندارد. و اما نقطه ذوب این ماده 6- درجه سانتی گراد است.
و در دمای بالاتر از 40 درجه سانتی گراد تجزیه میشود.

آب ژاول محلولی دارای ۱۰ تا ۱۶ درصد هیپوکلریت سدیم در آب است. رنگ آن حدودا زرد و طعم و بوی آن تند است. این ماده چ ن یک سفید کننده کلر دار است خاصيت ضدعفوني کننده دارد.
افزودن مقدار کمي پربورات به آب ژاول، توانایی سفيدکنندگي آن را زیاد خواهد کرد. ولی بايد توجه داشت که محلول هيپوکلريت سديم ناپايدار است و در مقابل نور و گرما تجزيه شده و اکسيژن آزاد مي‌کند و در نتيجه از شدت عمل آن کم مي‌شود و به همین علت بايد آن را در ظروف مات و به دور از گرما نگهداري کرد. آب ژاول طبق فرمول زیر تجزيه مي‌شود.

NaOCl — NaCl + O2

هیپوکلریت سدیم یک ترکیب خورنده بوده و سریعا تجزیه می شود و ترکیب و کیفیت ثابتی و یکسانی ندارد و عدم اطمینان از خلوص آن و ایجاد محیط قلیایی بعد از کاربرد که سبب کم شدن اثر کلر می شود، موجب شده تا از آن به عنوان یک اکسید کننده قوی و عامل سفید کننده استفاده شود. این محلول ویژگی قلیایی دارد وPH محلول در دمای 20 درجه سانتیگراد بالاتر از 7 است.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : روغن پالم

کاربرد هیپوکلریت سدیم

آب ژاول که در فارسی به آن مایع سفید کننده و وایتکس گفته می‌شود، محلولی است که برای گندزدایی، سفیدکردن و بوزدایی به مورد استفاده قرار میگیرد.

این ماده به دلیل ویژگی هایی ک پیشتر خواندید در بی رنگ کردن الیاف پارچه ، کاغذ ، ضدعفونی آب استخرها ، ضد قارچ و ضد میکروب کاربرد دارد.

در خانه‌ها برای ضدعفونی کردن سبزی‌ها و سفید کردن رخت‌ها به هنگام رخت‌شویی از آب ژاول استفاده می‌کنند. همچنین این محلول با نام های گوناگون به فروش میرسد. حالا چندین موارد از کاربرد های اینچنینی این ماده را ذکر خواهیم کرد:

استفاده از آب ژاول در لباس‌شويي و براي ضد عفوني کردن لباس‌ها به کار گرفته میشود، و حتي برای تمیز کردن لباس‌شويي هم مي‌توان از آب ژاول و آب داغ استفاده کرد. به این صورت که مقداري آب ژاول را داخل لباس‌شويي ريخته و صبر کنید تا با آب داغ( بدون لباس) ده دقيقه کار کند.

همچنین مطالعه کنید:  پرسیدین (پر استیک اسید)

از آن، برای ضدعفوني کردن آزمايشگاه‌هايي که در معرض ويروس هپاتيت هستند( مثل همودياليز) و اماکن تهيه و توزيع مواد غذايي استفاده مي‌شود.

از اين ماده به‌عنوان يک ضد عفوني کننده و ماده دفع بو در لبنيات‌ها، مخازن آب و دفع فاضلاب‌ها استفاده می‌شود.

کاربردهای خانگي از قبيل ضدعفوني کردن لگن‌ها و وان حمام، لباس‌ها، آشپزخانه و … آب ژاول مناسب دارد.

محلول هيپوکلريت( آب ژاول) تمام ميکروب‌ها اعم از قارچ ، ويروس و باکتري را نابود خواهد کرد.

از محلول رقيق‌تر آن به عنوان شست‌شوي زخم‌هاي آلوده که تازه نباشند، استفاده مي‌شود.

همانطور که قبلا گفته شد، ماده اوليه اکثر سفيدکننده‌ها که در قديم به آب ژاول شناخته شده بوده‌اند، هيپوکلريت سديم است. آب ژاول براي تمیز کردن لکه‌هاي کپک، خون، قهوه، تنباکو، آب ميوه و بسياري ديگر از لکه‌ها مناسب است. براي نابود کردن اين لکه‌ها، يک قاشق آب ژاول را در يک ليوان آب بريزيد و با قطره چکان روي لکه بريزيد. آب ژاول به‌عنوان سفيدکننده براي پنبه، کتان، چتائي، ابريشم مصنوعي، خمير کاغذ و مرکبات مفيد است. در حقيقت بيشترين کلر خريداري شده جهت سفيد کردن محصولات سلولزي قبل از استفاده به هيپوکلريت تغيير داده مي‌شود.

فرایند تولید

آب ژاول را از طریق دمیدن گاز کلر در محلول سدیم هیدروکسید تولید میکنند. از جمله آزمایش‌هایی که بر روی آب ژاول انجام می‌شود تعیین مقدار ” کلر آزاد” و تعیین مقدار NaOH است. ” کلر آزاد” در اینجا اصطلاح است، چون در اینجا اکسیدکنندگی ناشی از یون هیپوکلریت است نه گاز کلر. طبق تعریف، ” کلر آزاد” یک ترکیب سفیدکننده برابر مقدار کلری است که توانایی اکسیدکنندگی‌اش معادل قدرت هر مول از ترکیب مورد نظر باشد.

آب ژاول محلولی ناپایدار است و در اثر حرارت و نور به مرور زمان خاصیت خود را از دست خواهر داد.

تولید به روش تزریق گاز کلر

Cl2 + NaOH —-> NaClO + NaCl + H2O

همانطور که از واکنش بالا مشخص است، چنانچه گاز کلر را در محلول سود سوزآور وارد کنید، آب ژاول تولید می‌شود. تمامی مخازن و لوله‌های داخل آن که برای تولید مایع سفیدکننده استفاده میشود لازم است از جنس PVC باشند، چون گاز کلر هنگامی که با رطوبت برخورد کند با هر فلزی ترکیب می‌شود و باعث خوردگی آن خواهد شد.

در داخل مخزن سود را می‌ریزند و از پایین گاز کلر را اضافه می‌کنند. میل ترکیبی گاز کلر با سود بسیار فراوان است، به همین دلیل گاز کلر در خلال زمانی که از ته مخزن به سطح مخزن می‌رسد، جذب می‌شود. در اینجاست که هرچه خروجی گاز کلر از سطح مخزن به مقدار کمتری باشد نشان‌دهنده این است که واکنش دارد به درستی انجام میشود.

آنچه در مورد تهیه آب ژاول به روش فوق اهمیت دارد، دقت در کنترل، به هنگام تولید کردن آن است چون اگر تزریق کلر قبل از خاتمه عمل متوقف نشود، واکنش برعکس شده و سریعا دما افزایش میابد و محصول از بین خواهد رفت. حسگری که اپراتور واحد تولید آب ژاول را در قطع به موقع تزریق گاز کلر یاری می‌دهد ORP نام دارد و بر اساس اکسایش/ کاهش کار می‌کند.

اگر pH به حدود 2/12 تا ۱۲ برسد واکنش اتمام یافته است. از آنجایی‌که هرچه محیط دارای دمای سردتر باشد واکنش نیز خوبتر صورت می‌گیرد باید دقت شود که دما از ۴۲ درجه سانتی‌گراد بیشتر نشود . در یک تولید نرمال، گاز کلر از حدود ۲۰ درجه آغاز میشود و در دمای ۴۲ درجه پایان می‌ یابد.

همچنین مطالعه کنید:  لیدوکائین

روش گسترده ديگري براي تهيه آب ژاول یا هيپوکلريت سديم استفاده مي‌شود و آن الکتروليز محلول غليظ نمک سديم کلريد است. اين سلول‌هاي الکتروليتي، ديافراگم يا غشائي ندارند و در جريان بالا و در محلولي نسبتا خنثي استفاده مي‌شوند. اين سلول‌ها برای به‌کارگيري در درجه حرارت پایين طراحي مي‌شوند که محلول سود سوزآور کاتد را به تماس با کلر متصاعد شده از آند در مي‌آوردند.

تولید آب ژاول به کمک واکنش سديم بي‌کربنات روش ديگري براي تهيه آب ژاول سديم هيپوکلريت مي‌باشد که فرمول واکنش آن اینگونه مي‌باشد:

Na2CO3 + Ca(OCl)2 —-> 2NaOCl + CaCO3

 

خرید سدیم هیپوکلریت

برای ثبت سفارش و خرید هیپوکلریت سدیم یا اطلاعات بیشتر از کارشناسان ما با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید

منتظر تماس شما هستیم !
031-33616360 / 021-28421745

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید شنیدن صدای شما باعث خشنودی ما می شود ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید پتاسیم یدید

پتاسیم یدید

پتاسیم یدید چیست؟ ید عنصری ضروری برای بدن انسان است که نقش حیاتی در عملکرد غده تیروئید دارد. کمبود ید می‌تواند منجر به بیماری‌های مختلفی از جمله گواتر، کم‌کاری تیروئید و عقب‌ماندگی ذهنی شود. پتاسیم یدید رایج‌ترین شکل ید است که به عنوان مکمل غذایی و در نمک یددار استفاده می‌شود. این ترکیب به راحتی توسط بدن جذب می‌شود و می‌تواند به حفظ سطح ید در بدن کمک کند. در این مقاله، به بررسی موارد مهمی همچون فواید، کاربرد و خرید پتاسیم یدید خواهیم پرداخت. پتاسیم یدید، با فرمول شیمیایی …

پلی وینیل پیرولیدون k90

پلی وینیل پیرولیدون k90

پلی وینیل پیرولیدون k90 یا PVPK90 که به عنوان یک پلیمر آمفوتریک شناخته می‌شود. یکی از مهمترین و پرکاربردترین ترکیبات پلیمری در صنایع مختلف است. این ترکیب با خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی که دارد، در بسیاری از فرایندها و محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل ظاهری این محصول به صورت یک پودر سفید رنگ تا کمی مایل به کرم رنگ است. پلی وینیل پیرولیدون k90 به عنوان یک ماده پلیمری آمفوتریک، دارای خاصیت جذب آب بالا است که از این خاصیت برای محافظت و نگهداری از رطوبت …

نانو نقره

نانو یون نقره

نانو یون نقره چیست نانو یون نقره (یا به انگلیسی Silver Nanoparticles) به نانوذراتی از نقره اشاره دارد که ابعاد آنها در محدوده نانومتر (میلیون‌ها جزء از یک متر) قرار دارد. این نانوذرات به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارند، از جمله رفتار مختلف در مقایسه با نقره در ابعاد بزرگتر، در علوم مختلف مورد مطالعه و استفاده قرار می‌گیرند. خلوص این محصول یا در واقع عیار آن بسیار بالاست که میتوان برای استفاده در صنایع مختلف حتی پزشکی نیز از آن بهره برد . خلوص نانویون نقره مهمترین عاملی است …

فنولیک رزین 1636 مالزی

فنولیک رزین

فنولیک رزین چیست فنولیک رزین، نوعی رزین سینتتیک است که از فنول و الدهید، معمولاً فرمالدهید، تولید می‌شود. این رزین‌ها بر اساس ساختار و خواص شیمیایی‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مدل های مختلفی از این ماده در بازار وجود دارد که کاربرد های آن بسیار متفاوت است از جمله این رزین ها رزین فنولیک 1636 مالزی است که در صنایع رنگ سازی و به عنوان مواد اولیه چسب سازی بسیار پر کاربرد است و به عنوان تکیفایر در صنعت مورد …

پترورزین سی 9

پترورزین C9

پترو رزین C9 چیست پترورزین C9 یکی از رزین های هیدروکربنی نفتی میباشد که در دسته رزین های سنتزی و مصنوعی قرار دارد . به طور کلی رزین ها به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی میشوند . گسترده ترین نوع رزین های طبیعی، صمغ درختان میباشد که با روش های مختلفی به دست می آیند . صمغ درختان پس از گدشت مدتی از شکل مایع به شکل جامد یا مایع با غلظت بسیار بالا تبدیل میشود مه این فرایند با تغییر رنگ همراه است و این یکی از …

خرید HPMC

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز-HPMC

هیدروکسی پروپیل متیل سلولز چیست هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یک پلیمر طبیعی بر پایه سلولز میباشد . این ماده در حالت های پودری و دانه ای با رنگ سفید و یا سفید مایل به زرد است. HPMC بی بو و بی مزه میباشد و به صورت مستقیم و غیر مستقیم در صنایع و محصولات خوراکی و دارویی مورد استفاده قرار میگیرد . هیدروکسی پروپیل متیل سلولز یک پلیمر با زنجیره های طولانیست . همانطور که گفته شد این ماده از سلولز به دست می آید و با انجام اصلاحات و …

استئارات کلسیم

استئارات کلسیم

استئارات کلسیم چیست ؟ استئارات کلسیم یکی دیگر از استئارات های فلزی مشهور است که در صنایع مختلفی استفاده میشود. این ماده از نمک کلسیم اسید استئاریک به دست میآید و به شکل پودر سفید رنگ میباشد. بیشترین کاربرد این ماده در صنایع پلاستیک سازی، مواد آرایشی و بهداشتی و داروسازی میباشد. یکی دیگر از ویژگی های این ماده که باعث شده در صنعت بتن نیز مورد استفاده قرار گیرد، آب گریزی و ضد شوره زذگی آن است. این ماده صابونی به دلیل اینکه در آب محلول نیست خاصیت دفع …

استئارات آلومینیوم

استئارات آلومینیوم

استئارات آلومینیوم، ماده‌ای پودری سفید رنگ و شبیه به صابون فلزی است که از واکنش اسید استئاریک با نمک‌های آلومینیوم به دست می‌آید. این ترکیب خواص منحصر به فردی دارد که آن را به ماده‌ای ارزشمند در صنایع مختلف تبدیل کرده است. در این مقاله، به بررسی جامع استئارات آلومینیوم می‌پردازیم. استئارات آلومینیوم چیست ؟ استئارات آلومینیوم یکی از پرکاربرد ترین استئارات های فلزی در صنایع مختلف میباشد . این ماده سفید رنگ و بی بوست و به شکل پودر با دانه های بسیار ریز میباشد که این دلیل سبب …

بنزو تری آزول

بنزو تری آزول

بنزو تری آزول چیست در این مقاله قصد داریم شما را با ماده ای به نام بنزو تری آزول آشنا کنیم و به سوالات شما در رابطه با کاربرد های این ماده و ویژگی های فیزیکی ان پاسخ خواهیم داد نیز شاخته شده BTA بنزو تری آزول که با نام انحصاری است.این ماده از یک ترکیب که شامل 3 اتم نیتروژن است تشکیل شده است و در مقابل تجزیه شدن مقاومت نشان میدهد اما از قابلیت انعطاف پذیری خوبی برخوردار است که همین توانایی باعث معروف شدن این ماده شده …