پیشنهاد ویژه :
قیمت روغن کرچک
درخواست تماس تماس با بخش فروش
09195800790

کاربرد استراستر چیست؟

استرها مشتق شده از کربوکسیلیک اسیدها هستند. کربوکسیلیک اسید دارای گروه عاملی −COOH است. در استر های جایگزین هیدروژن وصل شده به گروه عاملی کربوکسیل، یک گروه کربنی قرار گرفته است. این گروه کربنی میتواندیک گروه آلکیل باشد همانند، متیل یا اتیل و یا دارای حلقه بنزنی همانندفنیل باشد. رایج ترین نوع استر، اتیل اتانوئات است و در این ساختار، هیدروژن گروه −COOH با یک گروه اتیل مستقر شده است.

 

گلیسیریدهایی که از استر هایی که اسید چرب گلیسرول تشیل شده اند در بیولوژی نقش مهمی را دارند. استرهایی که درای جرم مولکولی کمی هستند اکثرا در عطر ها و اسانس ها استفاده می شوند. جز اصلی ساختار DNA فسفو استرها تشکیل میدهند. استرهای نیترات ها مانند نیتروگلیسیرین قابلیت انفجاری دارند در صورتی که پلی استر ها معمولا در محصولات پلاستیکی استفاده میشوند. استرها اغلب بویی شیرین دارند و استر ها حلال های بسیار قویی هستند. که در تولید پلاستیک و مواد براق کننده و رزین ها مورد استفاده قرار میگیرند.

 

خواص فیزیکی:

استرهای نقطه جوشی بسیار مشابه به نقطه جوش آلدهیدها و کتون ها با مقدار یکسان اتم کربن دارند. استرها به علت داشتن مولکول های قطبی، نیروی دوقطبی-دوقطبی و واندروالس را شامل میشوند. اما این ویزگی سبب نمیشود تا استر ها در ساختارشان پیوند هیدروژنی داشته باشند. و به همین علت نقطه جوش کمترینی نسبت به اسید ها با مقدار یکسان کربن دارند.

Ester

Ester

 

ساختار استر:

استر ها به علت داشتن گروه کربونیل، زاویه پیوندی 120 درجه برای پیوندهای C–C–O و O–C–O دارند. برعکس آمیدها استر ها در فرم ساختاریشان دارای گروه های عاملی انعطاف پذیری هستند. این خاصیت انعطاف پذیری بالا و همچنین درصد قطبیت کم  استر ها در خواص فیزیکی بیشتر نمایان میگردد. که نتیجه این خاصیت این است که مولکول هی استر ها استحکام کمی دارند (نقطه ذوب پایین تری دارند) و از آمید های منتاظر با خود فرا تر هستند.

 

انواع استرها:

چربي ها يا روغن هاي طبيعي
استر هاي مشتق شده از روغن ها
استر هاي اولئات و استئارات
استر هاي ديمرات و ايزو استئارات
استر هاي پلي ال
استر هاي مشتق شده از نفت
دي استر ها
استر هاي آروماتيكي ( فتالات ها و تري مليتات ها )
استر هاي پلي ال ( اسيد هاي چرب با زنجيره كوتاه )

کاربرد استرها:

از استر ها به عوان حلال در صنایع مختلفی استفاده میکنند از جمله استرهای فسفریک اسید که در محصولات حشره کش و سلاح های شیمیایی مورد استفاده است. از استرهای نیترو اسید برای افزایش سرعت اشتعال در موتورهای دیزلی و در علوم پزشکی برای مدارای آهژین (ایزوآمین نیتریک) استفاده میکنند. و همچنین از استرهای نیتریک اسید مخصوصا گلیسیرین تری نیترات در محصولات منفجره مورده استفاده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارتباط آسان تر میان مشتریان عزیز و اپراتور های آبتین شیمی میتوانید از طریق فرم مقابل درخواست پیش فاکتور محصولات مارا ثبت نمایید ، در ساعات کاری در کمتر از 30 دقیقه پیش فاکتور مربوطه برای شما ارسال خواهد شد و تماسی از طرف کارشناسان فروش ما خواهید داشت .
فایل پیش فاکتور از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال میگردد به همین منظورت شماره تلفن همراه دارای یکی از نرم افزار های ارتباطی ذکر شده را در فرم مقابل وارد نمایید ، با تشکر آبتین شیمی

درخواست پیش فاکتور : از طریق فرم زیر میتوانید درخواست پی فاکتور نمایید تا کارشناسان آبتین شیمی قیمت محصول مورد نظر شمارا اعلام نمایند ، در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت

واردات مستقیم روغن های تخصصی