کوبالامین

کوبالامین

نام های دیگر این محصول :

کوبالامین چیست ؟ کوبالامین یا همان ویتامین b۱۲ از ویتامین های گروه B است که ویتامین های B هشت گروه هستند و این یکی از آنهاست. این ویتامین جهت مطمئن شدن از عملکرد صحیح و سلامت بافت های عصبی کارکرد مغز و گلبول های قرمز خون ضروری است. مانند دیگر ویتامین‌های گروه b این ویتامین هم محلول در آب است و یعنی این ویتامین توانایی این را دارد که در آب حل شود و از روش جریان خونی منتقل بشود. ولی بدن انسان کوبالامین را ذخیره نخواهد کرد و هر …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

کوبالامین چیست ؟

کوبالامین یا همان ویتامین b۱۲ از ویتامین های گروه B است که ویتامین های B هشت گروه هستند و این یکی از آنهاست. این ویتامین جهت مطمئن شدن از عملکرد صحیح و سلامت بافت های عصبی کارکرد مغز و گلبول های قرمز خون ضروری است.

مانند دیگر ویتامین‌های گروه b این ویتامین هم محلول در آب است و یعنی این ویتامین توانایی این را دارد که در آب حل شود و از روش جریان خونی منتقل بشود. ولی بدن انسان کوبالامین را ذخیره نخواهد کرد و هر اندازه از این ویتامین که اضافی باشد از راه ادرار دفع می شود.
این ویتامین ساختار پیچیده تری نسبت به ویتامین های دیگر دارد و همچنین ویتامین کوبالامین بزرگترین ویتامین است.

 

کاربردهای ویتامین B12:

این ویتامین تاثیر بسیار زیاد و مهمی در کار کرده طبیعی مغز و سیستم عصبی و تولید گلبول های قرمز خونی دارد ، این ویتامین کمک شایانی به سنتز و تعدیل DNA می کند.

وجود این ویتامین جهت متابولیسم هر سلولی در بدن ضرورت دارد و نقش تاثیر گذاری در سنتز اسیدهای چرب و تولید شدن انرژی دارد . این ویتامین به بدن کمک می کند تا اسید فولیک را جذب کند و باعث می‌شود انتشار و آزاد شدن انرژی آسان‌تر صورت بگیرد.

در بدن انسان در هر دقیقه میلیون ها گلبول قرمز تولید می شود ولی اگر این ویتامین حضور نداشته باشند سلول ها نمی توانند به صورت صحیح تکثیر شوند.
همچنین در زمانی که سطح ویتامین b۱۲ پایین است تولید گلبول های قرمز هم کمتر خواهد شد و هنگامی که تعداد گلبولهای قرمز کاهش یابد آنمی یا همان کم خونی به وجود می آید.

از بارزترین نشانه های کم خونی می شود به خستگی، تنگی نفس و ضربان نامنظم قلب اشاره کرد. انسان هایی که به کم خونی مبتلا هستند امکان دارد شرایطی را که در ادامه مطلب خواهیم گفت را داشته باشند:

زخم در داخل دهان یا زبان

کم شدن وزن

پوست رنگ پریده یا زرد رنگ

اسهال

مشکلات و نامنظمی هایی در دوره های قاعدگی

کمبود ویتامین B12 در تعدادی از انسان ها شاید موجب عفونت بشود.

 

منابع غذایی ویتامین B12:

این ویتامین را انسان ها می توانند به صورت طبیعی از محصولات حیوانی مانند: ماهی، گوشت ، تخم مرغ و یا محصولات لبنی دریافت کنند. این ویتامین اصولا در مواد گیاهی وجود ندارد. چند مورد از منابع غذایی که غنی از این ویتامین هستند را در ادامه مطلب ذکر خواهیم کرد:

گوشت گاو،مرغ وبره

ماهی به ویژه تن و ماهی haddock

شیر، پنیر و ماست

تعدادی از محصولات مخمری

تخم مرغ

گیاه خواران اصولاً محصولات حیوانی را مصرف می‌کنند و باید جهت پیشگیری از کمبود این ویتامین از مکمل های آن استفاده کنند. این موضوع به ویژه در زنان باردار و شیرده اهمیت خیلی زیادی دارد . تعدادی از انواع شیر سویا و غلات صبحانه با ویتامین b۱۲ غنی شده اند که باعث می‌شود این کمبود برای گیاهخواران تا حدی جبران شود.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید: سولفات سدیم

 

کمبود ویتامین B12 و اسیب های آن

کمبود این ویتامین می‌تواند موجب آسیب های بسیار شدید و همچنین غیر بازگشت به ویژه در مغز و سیستم عصبی شود و همچنین کمبود این ویتامین در بدن همانطور که بیشتر هم در مورد آن توضیح دادیم ممکن است به کم خونی منجر شود.
در مواردی که این ویتامین در بدن خیلی کم است ممکن است افراد به افسردگی، سردرگمی، مشکلات حافظه و خستگی دچار شوند. البته مشاهده این نشانه ها نمی تواند ما را مطمئن کند که فرد دچار کمبود این ویتامین شده است.

البته لازم به ذکر است که نشانه‌های حاد این کمبود تغییرات عصبی از جمله بی حسی و سوزش دست و پا است. و همچنین ممکن است تعدادی از افراد در حفظ تعادل خود دچار مشکل و ناتوانی شوند.

از آسیب های دائمی که کمبود این ویتامین به مغز و سیستم عصبی وارد می کند این است که این افراد ممکن است در معرض ابتلا به سایکوزی ، شیدایی و زوال عقل قرار بگیرند.

نوزادانی که کمبود ویتامین b۱۲ را دارند احتمال دارد حرکاتی غیر معمول مانند: لرزش صورت ، مشکلات رفلکسی ، مشکلات تغذیه ، تحریک پذیری و مشکلات رشد را داشته باشند . البته این موارد در صورتی است که درمان نشوند.

چه کسانی در معرض خطر قرار دارند؟

خب همانطور که می دانید گیاهخواران بیشتر در معرض خطر قرار دارند.
مواد غذایی گیاهی دارای مقدار لازم از کوبالامین نیستند. انسانهایی که به کم خونی پرنیشینوز یا Pernicious Anaemia دچار هستند شاید دچار کمبود ویتامین B12 هم شده باشند. کم خونی پرنیشینوز یک نمونه بیماری خود ایمنی است که بر خون تاثیر می گذارد.
و حالا افراد دیگری که در معرض این خطر هستند کسانی اند که مشکلاتی مرتبط با روده کوچک دارند مثلاً آنهایی که روده کوچک خود را کوتاه کرده اند این افراد احتمالا نمی توانند کوبالامین را کاملاً جذب کنند.

دیگر افرادی که احتمالاً در معرض خطر قرار دارند کسانی اند که به بیماری کرون مبتلا هستند ولی محققان اعتقاد دارند که برای تایید این موضوع شواهد کاملی وجود ندارد.
گاستریت ، بیماری سلیاک و بیماری التهابی روده از جمله دیگر بیماری هایی است که ممکن است به کمبود جذب این ویتامین منجر شوند . و کسانی که مبتلا هستند به الکلیسم مزمن شاید در معرض کمبود این ویتامین قرار بگیرند ، چون نمی توانند مواد مغذی را به طور صحیح جذب کنند.

انسان هایی که به دیابت مبتلا هستند و از متفورمین استفاده می کنند باید مقدار ویتامین b۱۲ خود را تحت نظر داشته باشند و آن را حتماً کنترل کنند. متفورمین احتمالا باعث کاهش جذب این ویتامین میشود.
درمان این کمبود شامل تزریق این ویتامین می شود . ویتامین b۱۲ حتماً باید برای بیمارانی که اختلال در جذب مواد مغذی دارند تزریق شود چون آنها نمی تواند ویتامین خوراکی را کاملا جذب کنند.

 

کمبود ویتامین B12 چقدر رایج است؟

عکس از کودکان و بزرگسالانی که در آمریکای شمالی و همچنین اروپا زندگی می کنند این ویتامین را به طور کافی مصرف می کنند ولی شیوع کمبود این ویتامین در ایالات متحده آمریکا بین یک و نیم الی ۱۵ درصد از بین جمعیت آن است و این هم به این دلیل است که تعدادی از آنها مانند کهنسالان اختلالات روده دارند و ممکن است نتوانند ویتامین را به خوبی جذب کنند و گروه دیگر کسانی هستند که به بیماری کم خونی پرنیشینوز مبتلا هستند و حتی ممکن است استفاده از مکمل ها هم کمکی به این افراد نکند.

 

نیازمندی ها و الزامات:

در ایالت متحده آمریکا برطبق سخن موسسه ملی سلامت، نوجوانان و بزرگسالانی که بالای ۱۴ سال دارند لازم است ۲.۴ میکروگرم از این ویتامین را در طول روز استفاده کنند همچنین زنان باردار باید ۲.۶ میکروگرم و زنان شیرده ۲.۸ میکروگرم از این ویتامین را مصرف کنند.

مصرف بیش از حد ویتامین B12 موجب مسمومیت نخواهد شد ولی افراد لازم است که قبل از استفاده هر نوع مکمل پزشک خود را در جریان بگذارند. تعدادی از داروها احتمال دارد که با این ویتامین تداخل داشته باشد. این داروها در برگیرنده متوفورمین، مهارکننده پمپ پروتون و آگونیست های گیرنده H2 است.

 

خرید کوبالامین:

برای ثبت سفارش این محصول یا اطلاعات بیشتر از کارشناسان فروش ما با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید .

03195020085

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست ؟ اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . اروزیل همان سیلیس با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این اروزیل به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است فرایند تولید اروزیل: در فرایندی به …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می شود. این ماده فراون ترین ترکیب سیلیکونی یافت شده در پوسته ی زمین می باشد و یکی از رایج ترین …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …

استئارات منیزیم آبتین شیمی

منیزیم استئارات

منیزیم استئارات چیست منیزیم استئارات با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ در داروسازی و برخی از مواد خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده میشود ، این محصول به صورت پودر سفید رنگ بسیار نرم است که در کیسه های 25 و 20 کیلوگرمی بسته بندی می شود ، معمولا مش بندی آن به صورت فاین است اما برای استفاده های صنعتی نیز از مش های بزرگتر نیز میتوان استفاده کرد . این محصول از دو ماده تشکیل شده است: یک چربی اشباع اسید استئاریک و اکسید منیزیم معدنی. اسید استئاریک در …