چای سبز

خواص چای سبز

۹ ماه پیش
چای سبز
چای سبز

چای سبز چیست ؟

چای سبز جز خانواده چای سیاه است. البته چای سبز برگ های تازه گیاه چای است که بدون انجام هیچ تعقیر و تحولی به دست مصرف کننده می‌رسد.کشور چین زادگاه اصلی چای سبز است . چای سبز به خاطر داشتن مواد ضد سرطانی مثل کاتچین که آنتی اکسیدان بسیار قوی است، در بین افراد از معروفیت خاصی برخوردار است.

کاتچین از گروه آنتی اکسیدان‌هایی است که از ویتامین E و C به مراتب قوی تر است و سبب ارتقای سلامتی مردم می‌شود. درضمن مقدار کافئین حاصله در چای سبز برای افرادی که منع مصرف کافئین دارند بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کمتر از چای سیاه است. در کشور چین،استفاده از چای سبز بسیار بالا است.علاوه بر این در بیشتر کشورها هم مصرف چای سبز نیز رو به گسترش است.

 

نگهداری از چای سبز

چای سبز ماده‌ای است که کمترین تعقیر ودستکاری روی آن صورت گرفته است و به همین خاطر برگ‌های خشک‌شده،چای سبز مثل هر ماده آلی دیگری در مقابل فرایند تجزیه آنزیمی قرار میگیرد. اگر برگ‌های چای سبز درحین تولید با اکسیژن هوا مخلوط شوند منجر به تلخ شدن و خراب شدن چای می‌شود. چای سبز نسبت به از چای سیاه یا هر چای دیگری در معرض فعل وانفعالات قرار میگیرد.پس بهتر است که از این چای به شکل درستی نگه‌داری شود.

یک روش عالی برای نگه‌داری از چای سبز، این است که چای را در ظرفی مات و تاریک ریخته وآن را در جایی خشک وخنک قرار دهید.بهتر است که ظرف حاوی چای سبز را درون یخچال قرار دهید. تغییر دما سبب خرابی و تلخی چای میشود اگر چای را در یخچال نگهداری کردید باید تا پایان مصرف ،چای را درون یخچال قرا دهید در غیر این صورت انتقال چای از یخچال به جای دیگر به مدت زیاد موجب خرابی وبد مزه شدن چای میشود.

 

خواص چای سبز

۱.از چای سبز به عنوان داروی ضد پیری یاد میشود و دلیل اصلی ضد پیری بودن چای سبز بخاطر مقدار زیاد آنتی اکسیدان الخصوص آنتی اکسیدان های موثر در نگهداری شادابی و جوانی موجود در چای سبز است. آنتی اکسیدان ها با به تاخیر انداختن روند پیری سلول ها به شادابی و سلامتی سلول های بدن کمک میکنند.

۲. کاهش وزن با چای سبز
پلی فنولهای موجود در چای سبز فعالیت آمیلاز را کنترل می‌کند.چای سبز به خاطر نداشتن عوارض خطرناک نسبت به داروهای کاهش وزن گزینه خوبی برای کم کردن وزن، کم شدن اندازه دور کمر،کاهش تری گلیسرید خون است. اگر هدف شما کم کردن وزن باشد باید با یک برنامه غذایی کم کالری خوردن چای سبز را شروع کنید.

 

چای سبز

چای سبز

۳چای سبز وپوست
آنتی اکسیدان های که در چای سبز وجود دارد، سلول های پوست را در برابر صدمات الخصوص رادیکال های آزاد، که خود یکی از علل بوجود آمدن سرطان است و همچنین افتادگی و آسیب به پوست، حفظ می کند.پس میتوان گفت
که چای سبز ضد سرطان، و افتادگی و چروک پوست است

۴. چای سبز و کاهش کلسترول
چای سبز، روند چشمگیری در کاهش مقدار کلسترول خون دارد.الخصوص که چای سبز سبب کم شدن مقدار کلسترول بد وبالا رفتن مقدار کلسترول خوب می شود. چای سبز مقدار کلسترول بدن را در حد نرمال تنظیم میکند و همچنین با افزایش کلسترول خوب، که جلوگیری از بروز سکته قلبی و همچنین بیماری های قلبی – عروقی می کند.

۵. چای سبز و سلامت دهان و دندان
میل کردن چای سبز یک عامل کمک کننده برای سلامت دهان و دندان است. عصاره برگ چای سبز خاصیت ضد میکروبی دارد و از بوجود آمدن پلاک و پوسیدگی دندان ممانعت میکند.چای سبز باکتری های نامناسب در اطراف دهان را از بین میبرد وباعث میشود بوی بد دهان و تنفس بد بو کم شود. در چین باستان از چای سبز برای خوشبوکننده دهان، قبل از رفتن درآیئن های رسمی و میهمانی ها استفاده می کردند.

۶. چای سبز و استخوان ها و مفاصل
چای سبز با داشتن میزان بالای فلوراید اثر فوق العاده ای بر روی استخوان میگذارد. میزان بالای فلوراید در چای سبز از استخوان ها و دندان ها را در برابر صدماتی مثل پوسیدگی و پوکی محافظت می کند. ازچای سبز برای کاهش ورم مفاصل، که از روماتیسم نشات گرفته میتوان کمک گرفت. چای سبز باعث توقف فعالیت آنزیم های تخریب و تحلیل برنده غضروف مفاصل میشود وکمک شایانی به مفاصل میکند.

۷. پیشگیری از آلزایمر با چای سبز
چای سبز فعالیت سلول های مغز الخصوص قسمت های مربوط به حافظه را تقویت و تحریک می کند. چای سبز موجب کم شدن مقدار «استیل کولین» در سلول های مغز میشود.که از تخریب سلول های مغز وبوجود آمدن بیماری آلزایمر جلوگیری میشود.

۸. خواص چای سبز برای کبد چرب
میل کردن چای سبز سبب میشود که رادیکال های آزاد تولید شده توسط چربی های موجود در کبد از بین برو ند. و از بروز بیماری های کبدی مثل سرطان کبد جلوگیری شود.

۹. محافظت از قلب با چای سبز
ماده ای شیمیایی را در چای سبز شناسایی شده است که در محفاظت از قلب در مقابل صدمات گوناگون اثر بخش است. شناسایی ماده ای شیمیایی به نام “اپیگالوکاتچین سه گالیت” که می تواند مرگ سلول ها را پس از حمله قلبی یا سکته کم کند. این ماده شیمیایی موجود در چای سبز از فعالیت پروتئینی به نام “استات یک” جلوگیری میکند که پس از حمله قلبی یا سکته در داخل سلول فعال می گردد.

“اپیگالوکاتچین سه گالیت” موجود در چای سبز مسیر سلامت سلول های قلبی را شدت می بخشد و سبب کم شدن آسیب به قلب می شود. از سویی دیگر یکی از علل مهم بیماریها و حمله های قلبی، وجود کلسترول بالا در خون انسان است. چای سبز با داشتن ویتامین های A و C ، موجب کاهش کلسترول در خون میشود. که خود خطر احتمال حمله قلبی و بیماری های قلبی را کم می آورد.

۱۰. چای سبز وکاهش تری گلیسیرید
ماده ای بنام کاتچین در چای سبز وجود دارد که فعالیت آنزیم لیپاز را در لوزالمعده کنترل می کند، در نتیجه، شکستن چربی با شتاب کمی شکل می گیرد و چربی خون با سرعت کمی بالا می رود. با توجه به این که بالا رفتن تری گلیسیرید خون بعد از صرف وعده غذایی خود عامل مهم وخطرناک در شکل گیری بیماری های قلبی است ، نوشیدن چای سبز در بین وعده های غذایی شیوه مناسب جهت کم شدن تری گلیسیریدخون است.

۱۱. بهبود ودرمان دیابت با چای سبز
چای سبز قدرت این کار را دارد که از آسیب های بوجود آمده از دیابت مانند آب مروارید و امراض کلیوی به شکل ماهرانه ای جلوگیری کند. چای سبز فعالیت آنزیم آمیلاز بزاق و روده که مسول هضم نشاسته را بر عهده دارد را برعهده میگیرد که خود سبب میشود که نشاسته با روال آرامتری بشکند و در نتیجه قند خون با شتاب کمی افزایش دهد.

۱۲. پیشگیری از سرطان با چای سبز
از دمنوش چای سبز برای پیشگیری سرطان استفاده میشود.به دلیل این که مقدار آنتی اکسیدان های که در چای سبز است 100 برابراثرگذارتر از ویتامین C و 25 برابر اثرگذارتر از ویتامین E است.

۱۳. جلوگیری از بیماری های ایمنی خودکار بدن
محققان بر این باورند استفاده از چای سبز از بیماری های ایمنی خودکار بدن پیشگیری می کند. استفاده از چای سبز علاوه بر اینکه در کاهش ابتلا به سرطان نقش دارد باعث محافظت افراد در مقابل بیماری های ایمنی خودکار بدن می شود. چای سبز از زیاده روی آنتی ژن هایی که قدرت این را دارد که سبب تحریک ایمنی بدن شوند پیشگیری می کند.

۱۴. تاثیر چای سبز در ذخیره گلوکز
چای سبز از ذخیره گلوکز در سلول‌های چربی جلوگیری می‌کند. استفاده از چای سبز،مصرف میزان کمی از کربوهیدرات‌ها و داشتن ورزش منظم به عنوان مثلثی برای حفظ سلامتی و تناسب اندام‌ها نام برد.

۱۵. اثر چای سبز در رژیم غذایی
با میل کردن چای سبز مقدار متابولیسم چربی‌ ها و هیدرات کربن افزایش پیدا میکند. به این شکل که مقدار قند خون و چربی‌ ها در روال یکسانی قرار میگیرند. ویکسانی این دو شاخص بدن را با افزایش یا کاهش چربی و هیدرات کربن مواجه نمی‌کند.

۱۶.بهبود آسم با مصرف چای سبز
وجودتئوفیلین در چای سبز بمنزله داروی مخدری است که سبب آرامش و از بین رفتن التهاب و حساسیت دستگاه تنفس می‌شود. نوشیدن چای سبز برای کسانی که مبتلا به آسم یا کسانی که با مواد شیمیایی یا مواد دیگری مثل سیمان وگچ سرو کار دارند مفید است. گالوکاتچین گالات یک فراورده ضد آلژی است که به مقدار زیاد در چای سبز میتوان پیدا کرد. این فراورده با اثر گذاری بر روی سیستم ایمنی بدن، بدن را در برابر آلژی ها پایدار نگه میدارد.

۱۷. درمان عفونت گوش با چای سبز
خوردن چای سبز از عفونت وتورم گوش جلوگیری میکند،لذا در صورت ایجاد چنین مشکلی پارچه تمیزی را با چای سبز نم دار مکنیم وبا آن گوش را تمیز میکنیم وبا این کار می‌تواند تا حدودی از ورم و عفونت گوش کم کنیم.

۱۸. اثر چای سبز در جلوگیری از مرض ایدز
ترکیبات موجود در چای سبز ماننداپی گالوکاتچی باکارکردی شبیه روکش از اتصال ویروس HIV روی سلول‌های سیستم ایمنی بدن و ایجاد ضعف در سیستم ایمنی بدن مانع می‌شوند.وازچای سبز می‌توان به شکل مکملی برای پیشگیری از ایدز باروکش کردن سلول‌های دستگاه ایمنی بدن دانست.

۱۹. درمان غلظت خون
در چای سبزکتچینهای وجود دارد که موجب رقیق شدن خون میشود واز لخته شدن خون جلوگیری میکند.

۲۰. خواص چای سبز و پارکینسون
آنتی اکسیدان‌های که در چای سبز وجود دارد از تخریب سلول‌های مغز پیشگیری میکند.تخریب سلول های مغز خود عامل اصلی ایجاد بیماری پارکینسون است، آنتی اکسیدان‌های که درچای سبز هستند توانایی به عقب انداختن سلول‌های مغز در روند پیری و فرسودگی از ابتلاء به پارکینسون مانع می‌شوند

۲۱. معالجه سریع تب خال با چای سبز
تبخال یک مشکل ویروسی است که با چای سبز می‌توان درمان آن را به جلو انداخت. به این شکل که اگر موضع مورد نظر را با چای سبز نمناک کرده و صبر کنیم تا خشک شود و این عمل را سه بار در روز تکرار کنیم، روند بهبود را افزایش داده وباعث از بین رفتن جای زخم آن هم میشود.

۲۲. استرس و چای سبز
«ال تیانین» موجود در چای سبز که به شکل اسید آمینه است، خواص آرامش دهی را داشته و می‌تواند حالت های مثل تنش، افسردگی و استرس و هیجان را از میان بردارد.

 

مضرات چای سبز

چای سبز به خاطر وجود کافئین، از جذب مواد معدنی الخصوص آهن جلوگیری می‌کندهمچنین در خانم های باردار و شیرده باعث به وجود آمدن ضربان نامنظم قلب میشود. استفاده از چای سبز همانند چای سیاه به همراه غذا جذب روی، آهن و کلسیم را کم می‌کند.افراط در مصرف این چای منجر به دفع زیاد آب از بدن میشود و خشکی مدفوع و یبوست را با خود به همراه دارد.همچنین کسانی که از میگرن و سردرد رنج میبرند باید به میزان کم زیر نظر پزشک از این دمنوش استفاده کنند.کافئین حاصله در این دمنوش موجب بی‌خوابی و آشفتگی می‌شود.

 

بهترین موقع نوشیدن

بهترین موقع برای استفاده از چای سبز ۲ ساعت بعد از صرف غذا است.با این روال مصرف در جذب آهن و املاح مفید مشکلی به وجود نمی آید واز اخواص چای سبز هم نهایت استفاده را میبرید.

۵ / ۰
امتیاز مقاله
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

  • اشتراک با دیگران
  • چاپ
  • بازگشت به بالا
دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

تاثیرات مواد آرایشی در بلوغ زودرس

گیاهان هزاران سال است که برای طعم دادن و استفاده در مواد غذایی ،همچنین برای درمان اختلالات سلامتی و جلوگیری از بیماری هایی از جمله بیماری های همه گیر استفاده می شوند. دانش خواص درمانی گیاهان طی قرن ها در جوامع بشری و در میان انسان ها منتقل شده است.…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

بنزو تری آزول

بنزو تری آزول چیست؟ در این مقاله قصد داریم شما را با ماده ای به نام بنزو تری آزول آشنا کنیم و به سوالات شما در رابطه با کاربرد های این ماده و ویژگی های فیزیکی ان پاسخ خواهیم داد نیز شاخته شده BTA بنزو تری آزول که با نام…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

آلومینیوم کلروهیدرات (Aluminium chlorohydrate)

آلومینیوم کلروهیدرات چیست؟ عملکرد آن در محصولات آرایشی بهداشتی چگونه است؟ آلومینیوم کلروهیدرات که با نام های تجاری (اکسی کلرید آلومینیوم ، پلی آلومینیوم کلرید،آلومینیوم هیدروکسی کلراید)هم یاد میشود .جز یکی از گروه های نمک خاص آلومینیوم است.این ماده ی شیمیایی که در سنگ ها یافت میشود جهت کنترل کردن…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

کلروفیل(سبزینه)

کلروفیل (سبزینه) چیست ؟ کلروفیل ! آیا تا به حال این سوال برایتان پیش آمده است که علت رنگ سبز گیاهان چیست؟ به چه چیزی رنگدانه گفته میشود؟عمل فتوسنتز چگونه انجام میشود؟ آیا از مزایای کلروفیل موجود در سبزیجات خبر دارید؟ اگرپاسخ سوالات خود را تاکنون نیافته اید با ما…

دیگر مقاله های مشابه و پیشنهادی

آب مقطر

آب مقطر چیست ؟ حتما تاکنون اسم آب مقطر به گوشتان خورده است ولی تا به حال شده از خود بپرسید واقعا اب مقطر چیست و چگونه به دست می آید؟روش تهیه ی آن چیست؟کاربرد آن چیست؟ آیا تفاوتی با آبهای معمولی دارد؟با ما همراه باشید تا به جواب سوال…

دیدگاه کاربران ۰ دیدگاه
    ارسال دیدگاه