ناتامایسین

ناتامایسین

نام های دیگر این محصول :

ناتامایسین چیست؟ ناتامایسین نوعی آنتی بیوتیک است که به عنوان پیماریسین و تنسین و میپروزین نیز شناخته میشود. ناتامایسین و نایسین آنتی بیوتیک هایی هستند که استفاده از آنها به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی مجاز می باشد این نگهدارنده بر روی کپک ها و مخمر ها کاملا اثر بازدارندگی دارد ولی برروی باکتریها موثرنیست این ترکیب از باکتری استرپتومایسس ناتالنسیس به دست می آید و نام ناتامایسین یک  نام غیر اختصاصی برگرفته از این میکروارگانیسم می باشد. ناتامایسین یک ترکیب پلی ان از گروه آنتی بیوتیک ها است که …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

ناتامایسین چیست؟

ناتامایسین نوعی آنتی بیوتیک است که به عنوان پیماریسین و تنسین و میپروزین نیز شناخته میشود. ناتامایسین و نایسین آنتی بیوتیک هایی هستند که استفاده از آنها به عنوان نگهدارنده در مواد غذایی مجاز می باشد این نگهدارنده بر روی کپک ها و مخمر ها کاملا اثر بازدارندگی دارد ولی برروی باکتریها موثرنیست این ترکیب از باکتری استرپتومایسس ناتالنسیس به دست می آید و نام ناتامایسین یک  نام غیر اختصاصی برگرفته از این میکروارگانیسم می باشد.

ناتامایسین یک ترکیب پلی ان از گروه آنتی بیوتیک ها است که وزن مولکولی این ترکیب 725/665 g/mol و فرمول شیمیایی آن C33H47NO13 می باشد. به دلیل دارا بودن چهار پیوند دوگانه کنژوگه، این ترکیب جز آنتی بیوتیک های تتران طبقه بندی میگردد.

 

خرید ناتامایسین:

جهت خرید ناتامایسین با کیفیت بسیار بالا و قیمت رقابتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن میباشند .

منتظر تماس شما هستیم !
031-33616360 / 021-28421745

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید شنیدن صدای شما باعث خشنودی ما می شود ...

 

ویژگی های شیمیایی :

شکل فضایی ناتامایسین به صورت استوانه ای است.در این حالت قطبی نیست این ترکیب در PH بین 5 تا 9 بسیار پایدار است . ولی در خارج از این محدوده از پایداری خوبی برخوردار نیست و ممکن است تجزیه گردد. مایکوزامین مهمترین ترکیبی است که از هیدرولیز ناتامایسین بدست میآید تحقیقات نشان می دهد که محلول 5% (وزنی -حجمی) ناتامایسین با PH=1/5  در مدت 2 ماه در تاریکی و در دمای اتاق فعالیت بیولوژیکی خود را از دست خواهد داد. همچنین این ماده نسبت به ترکیبات اکسید کننده ای مانند پراکسید ها و کلرید و فلزات سنگین حساسیت نشان میدهد.

حلالیت ناتامایسین در آب 20-50 مول بر لیتر است این ترکیب در اسید استیک گلایسیال و متیل پیرولیدین، دی متیل فرمامید، دی متیل سولفوکسید و گلیسیرول و پروپیلن گلایکول محلول است و لی در الکل های بلند زنجیره هیدروکربن های آلیفاتیک و آروماتیک ، استرها ، هیدروکربن های کلر،کتونها،دی اکسان،سیکلو هگزان و انواع روغن محلول نیست این ماده برای جلوگیری از رشد کپک و مخمر در طی دوره رسیدن در پنیرهای سخت و نیمه سخت و همچنین در پنیر های تازه مورد استفاده قرار میگیرد.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : مونوسدیم گلوتامات

 

علاوه بر این در زمان رسیدن برخی از سوسیس ها نیز از آن استفاده میشود. این ترکیب بر روی سطح ماده غذایی مورد نظر استفاده میشود و حداکثر میزان کجاز مصرف آن طبق قونین اتحادیه اروپا در حدود dm2/mg 1 است و نباید در بیشتر از عمق 5mm محصول وجود داشته ناتامایسین علاوه بر اینکه در صنعت غذا کاربرد دارد در موارد پزشکی و برای درمان ناراحتی های پوستی قارچی و درمان قرنیه به کار می رود.

طرز تولید ناتامایسین در صنعت:

ناتامایسین در صنعت با استفاده از یک فرایند تخمیری هوازی به روش غوطه وری و با استفاده از میکرو ارگانیسم استرپتومایسس ناتالسیس و گونه های مشابه آن به دست می آید.فرآیند تخمیر در طی چند روز متوالی صورت میگیرد و این ترکیب در نهایت به صورت محلول از میسیلیوم کپک جدا میشود و و پس از خالص سازی به صورت کریستال ته نشین میگردد. ناتامایسین بدست آمده از این روش رنگ سفید یا کرم دارد و دارای بو و مزه خاصی نیست و به شکل کریستال پودری در بازار عرضه میگردد. و در این حالت (کریستالی) پایداری خوبی دارد.

نحوه عملکرد ضد میکروبی ناتامایسین:

به نظر می رسد که عملکرد ضد میکروبی این ترکیب مانند سایر آنتی بیوتیک ها پلی ان،از طریق اتصال به استرول های غشایی مانند استرول و ارگواسترول غشاء متصل شده و باعث به وجود آمدن ناحیه قطبی میگردد درنتیجه یون های کوچکی مانند چتاسیم و هیدروژن، آمینواسیدها و متابولیت های دیگر می توانند به راحتی از این منطقه عبور کنند. این امر کنترل یونی سلول را برهم زده و باعث مرگ سلول میگردد.

باتوجه به اینکه باکتری ها فاقد استرول های غشایی هستند عدم حساسیت این میکروارگانیسم ها به این ماده توجیه میگردد. طبق تحقیقات صورت گرفته در زمینه تاثیر این ترکیب بر روی باکتری ها حداقل میزان موثر بروی باکتری 250 مول بر لیتر می باشد که در مقایسه با مقدار مصرفی نسبت به کپک و مخمر بسیار بیشتر است.

کاربرد ناتامایسین در صنعت:

ناتامایسین در صنایع غذایی به عنوان تکیب ضد قارج بطور گسترده ای استفاده میگردد. عمده ترین مورد مصرف آن در صنایع لبنی بخصوص پنیر و صنایع  سوسیس و کالباس است.

این ترکیب به عنوان نگهدارنده در بسیاری از پنیر های سخت و نیمه سخت و پنیر های نرم کاربرد دارد. در طی مدت رسیدن پنیر های سخت احتمال رشد کپک ها و انواع مخمر در سطح پنیر بسیار زیاد می باشد که میتواند بر روی طعم و کیفیت محصول نهایی تاثیر گذار باشد در صورت رشد کپک در سطح پنیر امکان وجود آفلتوکسین در پنیر نیز وجود دارد بدین منظور از این ترکیب در غلظت 1 تا 10 مول بر کیلوگرم استفاده میشود. به صورت کلی کپک ها حساسیت بیشتری نسبت به مخمر ها به این ماده نگهدارنده ها نشان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

فنولیک رزین 1636 مالزی

فنولیک رزین

فنولیک رزین چیست فنولیک رزین، نوعی رزین سینتتیک است که از فنول و الدهید، معمولاً فرمالدهید، تولید می‌شود. این رزین‌ها بر اساس ساختار و خواص شیمیایی‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مدل های مختلفی از این ماده در بازار وجود دارد که کاربرد های آن بسیار متفاوت است از جمله این رزین ها رزین فنولیک 1636 مالزی است که در صنایع رنگ سازی و به عنوان مواد اولیه چسب سازی بسیار پر کاربرد است و به عنوان تکیفایر در صنعت مورد …

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . سیلیکون دی اکساید یا اروزیل با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این محصول به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است. فرایند تولید اروزیل در فرایندی …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. سیلیکا ساینده ، سیلیکاژل ، سیلیکا غلظت دهنده ، سیلیکا فوم و … از فرم های مختلف این محصول هستند. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …