پیشنهاد ویژه :
قیمت روغن کرچک
درخواست تماس تماس با بخش فروش
09192135896
زایلین مخلوط
  • شکل ظاهری : مایع بی رنگ
  • گرید : صنعتی ، آرایشی بهداشتی
  • بسته بندی : بشکه 210 کیلوگرمی

زایلین مخلوط چیست ؟

زایلین (به انگلیسی: Xylene) عبارتی است که در مورد مخلوط سه ایزومر زایلین یعنی اورتو-زایلین، متا-زایلین و پارا-زایلین استفاده می شود. از عمده کاربردهای این مخلوط به عنوان حلال در صنایع مختلف است.
زایلین یا دی‌متیل‌بنزن یکی از ترکیبات هیدروکربن آروماتیک است که یک حلقه بنزن با دو گروه متیل در موقعیت‌های متفاوت به آن متصل است. زایلین حاوی سه ایزومر اورتو ، پارا و مخلوط زایلین می‌باشد که هر سه دارای فرمول مولکولی C8H10، یا به صورت مشابه C6H4(CH3)2 ارائه شده‌اند.

اسامی مترادف با زایلین : ام –زایلین، M-Xylene ، Dimethylbenzene-13، دی متیل بنزن.

گرید محصول : 1 زایلین صنعتی 2 زایلین آزمایشگاهی.

انواع : 1 زایلین مخلوط  2 زایلین اورتو زایلین پارا

زایلین از متیلاسیون بنزن و تولوئن تیه می‌شود. گرید تجاری یا آزمایشگاهی آن  متشکل از 65 -40 درصد مخلوط زایلین و بالای 20 درصد اورتو و پارا زایلین و اتیلن‌بنزن است که در صنعت منظور از گرید تجاری همان مخلوط زایلین است.
زايلن مايعي فرار با خاصيت اشتعال پذيري و بوي مطبوع است سالانه چندین میلیون تن زایلن در جهان تولید می شود.

کاربردها

زايلن يكي از 30 تركيب شيميايي است كه بصورت انبوه توليد ميشود.
زایلین به عنوان یک حلال مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در فرایندی که لازم است خشک کردن آهسته تر انجام شود زایلین جایگزین خوبی برای تولوئن است.

برای ساخت ترفتالیک اسید و دی متیل ترفتالات و اتیل بنزن
به عنوان حلال در آزمایشگاه برای ساخت حمام یخ خشک برای خنک داشتن مخازن واکنش، در ساخت نفت خام،شستشوی تجهیزات حمل و نقل، در صنايع توليد لاستيك،چاپ، رنگ، چسب، جلادهنده، روان‌كننده و جوهر، ‌آبكاري، چرم سازی و كاغذ، مواد شوينده و پاك كننده و انواع سوخت‌ها و …

و این ماده به عنوان یک مكمل بنزن به بنزين اضافه خواهد شد. ايزومرهاي زايلن به عنوان حلالهاي صنعتي و در واكنشهاي سنتزي به عنوان واسطه مورد استفاده قرار میگیرند .ولی این نکته قابل اهمیت است که آتشسوزي در جنگلها و نشت نفت به اقيانوسها از عوامل انتشار زايلن مي باشند، و خطرهای زیست محیطی متعددی به وجود می آورد.

و مقدار کمی از این ماده در سوخت هواپیما، بنزین و دود سیگار کاربرد دارد.
در دندان پزشکی در آزمایشگاه بافت شناسی برای پردازش بافت ، رنگ آمیزی و پوشش لغزش مورد استفاده قرار میگیرد.
در درمان مجدد ریشه به عنوان حلال توسط گوتا پرکا استفاده می شود.

درصنعت هایی که به مقاوت محصولات در مقابل آب و نفوذ آن نیاز است همچون صنایع ضد آب و تولید خط لوله های انتقال از این ماده به وفور استفاده می شود.

همچنین این ماده مانند سایر حلال های صنعتی مانند استون ، اتیلن گلایکول ، تولوئن و … در صنایع تمیزسازی و شستشو ابزار آلات  و دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : خرید ویتامین K

تولید

در یونانی xylo به معنی چوب است. زایلن یا دی متیل بنزن یک مخلوط هیدروکربن آروماتیک تشکیل شده از یک حلقه بنزن با دوگروه متیل است که امکان جا به جایی دارند. زایلن محصول مهم پتروشیمیایی است که در اثر کربنه شدن زغال سنگ هنگام ساخت سوخت کک تهیه میشود. این ماده نخستین بار به وسیله یک شیمیدان به نام آگوست کاهور در سال 1850 به عنوان یکی از اجزای قطران چوب کشف و جداسازی شد. سالانه چندین میلین تن زایلن در جهان تولید میشود. زایلن در اثر متیالسیون بنزن و تولوئن نیز ایجاد می شود.

 

ایمنی زایلین :

اطفا حریق :

این مایع قابل اشتعال استو خطر آتشگیری دارد. بخارات این ماده در دمای کمتر از 17 درجه سانتی گراد می تواند با هوای اتاق ترکیب شود و انفجار صورت بگیرد. همچنین بخارات این ماده می تواند توسط تخلیه الکتریسیته ساکن محترق شود.

نحوه مناسب اطفا : کربن دی اکساید، پودر مواد شیمیایی خشک، فوم، اسپری یا مه آب.

در این مورد ممکن است که آب بی اثر باشد چون توانایی خنک کردن و سرد کردن این ماده را تا زیر نقطه اشتعال ندارد.

 

هشدارهای حفاظتی زایلین :

این ماده نباید در تماس با چشم قرار بگیرد، این مایع در مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات سبب تحریکات مختصر چشم شده است. تحریکات چشمی در اثر بخارات این ماده و در غلظت های کمتر از 200 ppm می باشد.

و همچنین نباید در تماس با پوست باشد زیرا مطالعات نشان داده که در اثر تماس با ایزومرها زایلین تحریک، قرمزی و سوختگی های حساسی ایجاد می کند. این تاثیرات اکثرا پس از گذشت مدتی حدود 1 ساعت بعد از قطع تماس برگشت پذیر می باشد.

و بلعیدن و خوردن پرهیز کنید، همچنین تنفس کردن هم ممکن است خطراتی ایجاد کند، در مطالعات بر روی حیوانات نشان داده شده است که این ماده سمیت خفیفی از راه خوراکی دارد. خوردن مقدار زیادی از این ماده مشکلاتی شبیه تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم اعصاب مرکزی مثل گیجی، حالت تهوع و استفراغ را در پی دارد.

و همانطور که پیشتر هم‌گفته شد این مایع قابل اشتعال می باشد.

اطلاعات پزشکی : علائم حیاتی فرد ( دما، فشار خون و …) را مرتب چک کرده به پزشک یا نزدیکترین مرکز کنترل سموم مراجعه شود.

 

احتیاطات شخصی زایلین :

در این قسمت احتیاطات شخصی برای کسانی که با این ماده در مجاورت هستند را دسته بندی کرده‌ایم.

حفاظت پوست : این ماده با پوست و یا لباس نباید در تماس باشد. هنگام حمل و نقل این ماده می بایست از لباس های حفاظتی و دستکش استفاده شود.

حفاظت چشم : از عینک محافظ با قاب دور چشم استفاده شود. در اکثر مواقع محافظ صورت ضروری است.و در صورت تماس سریعا چشم های آلوده را به مدت ۱۵ دقیقه با آب ولرم شستشو دهید‌.

حفاظت بدن : دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود. دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.

حفاظت تنفسی : در زمان هایی که تهویه محیط مناسب نمی باشد و یا برای کنترل ذرات این ماده در زیر حد استاندارد از سیستم های محافظ دستگاه تنفسی استفاده شود.و اما در صورت مشکل تنفسی به فرد دستگاه اکسیژن پزشکی وصل کنید و در صورت قطع تنفس به وی اکسیژن مصنوعی دهید.

بلع و گوارش : به هیچ وجه به فردی که بیهوش است چیزی نخورانید. و در مواقع هوشیاری فرد دهان وی را با آب تمیز شستشو داده و اصلا فرد را وادار به استفراغ نکنید. به فرد هوشیار ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر آب بخورانید و حتما به پزشک مراجعه شود.

شرایط نگهداری

دور از گرما،منبع آتش نگه داری شود.ظروف خالی این مواد هم خطر آتش سوزی را دارند.قورت ندهید،گاز،دود،بخار و اسپری را تنفس نکنید،لباس های محافظ بپوشید، و حتما از تهویه مناسب استفاده کنید،از تماس با پوست و چشمان خود جلوگیری کنید.

از این ماده در یک مکان جدا نگه داری شود،درب ظرف کاملا محکم بسته شود،ظرف حتما در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب نگه داری شود.و همچنین به دور از گرمای زیاد نگه داری شود.

در جابجایی باید نهایت احتیاط را کرد. این ماده قابلیت اشتعال بسیار بالایی دارد و فوق العاده سمی است. اپراتور می بایست به کلیه تجهیزات ایمنی فردی مورد نیاز ، ایمن باشد. افرادی که با این واد کار می کنند باید روش کار ایمن و خطرات با این مواد را حتما آموزش ببینند.

و همچنین در شرایط انبارداری همانطور که گفتیم باید در محیط سرد ، با تهویه محیطی صحیح و به دور از اشعه مستقیم آفتاب ، گرما و سایر منابع مشتعل و محترق دیگر نگهداری شوند.

 

خرید زایلین مخلوط:

جهت خرید و استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر از این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

شماره تماس:

03195020085


این نوشته توسط : خانم شکروی در تاریخ : 4:09 ب.ظ درون وبسایت آبتین شیمی درج گردیده است .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارتباط آسان تر میان مشتریان عزیز و اپراتور های آبتین شیمی میتوانید از طریق فرم مقابل درخواست پیش فاکتور محصولات مارا ثبت نمایید ، در ساعات کاری در کمتر از 30 دقیقه پیش فاکتور مربوطه برای شما ارسال خواهد شد و تماسی از طرف کارشناسان فروش ما خواهید داشت .
فایل پیش فاکتور از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال میگردد به همین منظورت شماره تلفن همراه دارای یکی از نرم افزار های ارتباطی ذکر شده را در فرم مقابل وارد نمایید ، با تشکر آبتین شیمی

درخواست پیش فاکتور : از طریق فرم زیر میتوانید درخواست پی فاکتور نمایید تا کارشناسان آبتین شیمی قیمت محصول مورد نظر شمارا اعلام نمایند ، در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت

مقالات آبتین شیمی

MSDS

ایمنی مواد شیمیایی یا MSDS

ایمنی مواد شیمیایی یا msds چیست: در دسته مواد شیمایی اکثر مواد دارای یکسری خواص خاص خود هستند که در صورت رعایت نکردن پارمترهای ایمنی مواد مختص به ان مطمئنا دچار حادثه خواهید شد . از این رو برای مواد شیمیای

اتیل الکل

اتیل الکل

اتیل الکل چیست :اتانول یا الکل میوه همان اتیل الکل است که دارای فرمول C2H5OH است و یک ترکیب شیمیایی با خاصیت آتش گیری و بوی خاصی است. اتیل الکل دارای نقطه جوش 78.5 درجه سانتی گراد و نقطه انجماد 114 درجه س

فرمولاسیون شامپو

مواد اولیه شامپو

مواد اولیه شامپو چیست : در ساختار ترکیبی شامپو ها که برای شستشوی مو استفاده می شود یکسری مواد هستند که اکثرا در پشت شامپوها بر روی لیلبل چاپ شده اند که عمده انها در اکثر شامپو ها ثابت است مثل :آب ،تمیز کنند

glycol dinitrate

گلیکول دی نیترات

گلیکول دی نیترات چیست ؟ تری اتیلن گلیکول دی نیترات ، نیتروگلیکول ، نیترات اتیلن و دی نیتروگلیکول نام های دیگر گلیکول دی نیترات(glycol dinitrate) است گلیکول دی نیترات یکی از مواد منفجره کمیاب می باشد.که برابری اک