زایلین مخلوط

زایلین مخلوط

نام های دیگر این محصول :

زایلین مخلوط چیست ؟ زایلین (به انگلیسی: Xylene) عبارتی است که در مورد مخلوط سه ایزومر زایلین یعنی اورتو-زایلین، متا-زایلین و پارا-زایلین استفاده می شود. از عمده کاربردهای این مخلوط به عنوان حلال در صنایع مختلف است. زایلین یا دی‌متیل‌بنزن یکی از ترکیبات هیدروکربن آروماتیک است که یک حلقه بنزن با دو گروه متیل در موقعیت‌های متفاوت به آن متصل است. زایلین حاوی سه ایزومر اورتو ، پارا و مخلوط زایلین می‌باشد که هر سه دارای فرمول مولکولی C8H10، یا به صورت مشابه C6H4(CH3)2 ارائه شده‌اند. اسامی مترادف با زایلین : ام –زایلین، M-Xylene ، …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

زایلین مخلوط چیست ؟

زایلین (به انگلیسی: Xylene) عبارتی است که در مورد مخلوط سه ایزومر زایلین یعنی اورتو-زایلین، متا-زایلین و پارا-زایلین استفاده می شود. از عمده کاربردهای این مخلوط به عنوان حلال در صنایع مختلف است.
زایلین یا دی‌متیل‌بنزن یکی از ترکیبات هیدروکربن آروماتیک است که یک حلقه بنزن با دو گروه متیل در موقعیت‌های متفاوت به آن متصل است. زایلین حاوی سه ایزومر اورتو ، پارا و مخلوط زایلین می‌باشد که هر سه دارای فرمول مولکولی C8H10، یا به صورت مشابه C6H4(CH3)2 ارائه شده‌اند.

اسامی مترادف با زایلین : ام –زایلین، M-Xylene ، Dimethylbenzene-13، دی متیل بنزن.

گرید محصول : 1 زایلین صنعتی 2 زایلین آزمایشگاهی.

انواع : 1 زایلین مخلوط  2 زایلین اورتو زایلین پارا

زایلین از متیلاسیون بنزن و تولوئن تیه می‌شود. گرید تجاری یا آزمایشگاهی آن  متشکل از 65 -40 درصد مخلوط زایلین و بالای 20 درصد اورتو و پارا زایلین و اتیلن‌بنزن است که در صنعت منظور از گرید تجاری همان مخلوط زایلین است.
زايلن مايعي فرار با خاصيت اشتعال پذيري و بوي مطبوع است سالانه چندین میلیون تن زایلن در جهان تولید می شود.

کاربردها

زايلن يكي از 30 تركيب شيميايي است كه بصورت انبوه توليد ميشود.
زایلین به عنوان یک حلال مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در فرایندی که لازم است خشک کردن آهسته تر انجام شود زایلین جایگزین خوبی برای تولوئن است.

برای ساخت ترفتالیک اسید و دی متیل ترفتالات و اتیل بنزن
به عنوان حلال در آزمایشگاه برای ساخت حمام یخ خشک برای خنک داشتن مخازن واکنش، در ساخت نفت خام،شستشوی تجهیزات حمل و نقل، در صنايع توليد لاستيك،چاپ، رنگ، چسب، جلادهنده، روان‌كننده و جوهر، ‌آبكاري، چرم سازی و كاغذ، مواد شوينده و پاك كننده و انواع سوخت‌ها و …

و این ماده به عنوان یک مكمل بنزن به بنزين اضافه خواهد شد. ايزومرهاي زايلن به عنوان حلالهاي صنعتي و در واكنشهاي سنتزي به عنوان واسطه مورد استفاده قرار میگیرند .ولی این نکته قابل اهمیت است که آتشسوزي در جنگلها و نشت نفت به اقيانوسها از عوامل انتشار زايلن مي باشند، و خطرهای زیست محیطی متعددی به وجود می آورد.

و مقدار کمی از این ماده در سوخت هواپیما، بنزین و دود سیگار کاربرد دارد.
در دندان پزشکی در آزمایشگاه بافت شناسی برای پردازش بافت ، رنگ آمیزی و پوشش لغزش مورد استفاده قرار میگیرد.
در درمان مجدد ریشه به عنوان حلال توسط گوتا پرکا استفاده می شود.

درصنعت هایی که به مقاوت محصولات در مقابل آب و نفوذ آن نیاز است همچون صنایع ضد آب و تولید خط لوله های انتقال از این ماده به وفور استفاده می شود.

همچنین این ماده مانند سایر حلال های صنعتی مانند استون ، اتیلن گلایکول ، تولوئن و … در صنایع تمیزسازی و شستشو ابزار آلات  و دستگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : خرید ویتامین K

تولید

در یونانی xylo به معنی چوب است. زایلن یا دی متیل بنزن یک مخلوط هیدروکربن آروماتیک تشکیل شده از یک حلقه بنزن با دوگروه متیل است که امکان جا به جایی دارند. زایلن محصول مهم پتروشیمیایی است که در اثر کربنه شدن زغال سنگ هنگام ساخت سوخت کک تهیه میشود. این ماده نخستین بار به وسیله یک شیمیدان به نام آگوست کاهور در سال 1850 به عنوان یکی از اجزای قطران چوب کشف و جداسازی شد. سالانه چندین میلین تن زایلن در جهان تولید میشود. زایلن در اثر متیالسیون بنزن و تولوئن نیز ایجاد می شود.

 

ایمنی زایلین :

اطفا حریق :

این مایع قابل اشتعال استو خطر آتشگیری دارد. بخارات این ماده در دمای کمتر از 17 درجه سانتی گراد می تواند با هوای اتاق ترکیب شود و انفجار صورت بگیرد. همچنین بخارات این ماده می تواند توسط تخلیه الکتریسیته ساکن محترق شود.

نحوه مناسب اطفا : کربن دی اکساید، پودر مواد شیمیایی خشک، فوم، اسپری یا مه آب.

در این مورد ممکن است که آب بی اثر باشد چون توانایی خنک کردن و سرد کردن این ماده را تا زیر نقطه اشتعال ندارد.

 

هشدارهای حفاظتی زایلین :

این ماده نباید در تماس با چشم قرار بگیرد، این مایع در مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات سبب تحریکات مختصر چشم شده است. تحریکات چشمی در اثر بخارات این ماده و در غلظت های کمتر از 200 ppm می باشد.

و همچنین نباید در تماس با پوست باشد زیرا مطالعات نشان داده که در اثر تماس با ایزومرها زایلین تحریک، قرمزی و سوختگی های حساسی ایجاد می کند. این تاثیرات اکثرا پس از گذشت مدتی حدود 1 ساعت بعد از قطع تماس برگشت پذیر می باشد.

و بلعیدن و خوردن پرهیز کنید، همچنین تنفس کردن هم ممکن است خطراتی ایجاد کند، در مطالعات بر روی حیوانات نشان داده شده است که این ماده سمیت خفیفی از راه خوراکی دارد. خوردن مقدار زیادی از این ماده مشکلاتی شبیه تحت تاثیر قرار گرفتن سیستم اعصاب مرکزی مثل گیجی، حالت تهوع و استفراغ را در پی دارد.

و همانطور که پیشتر هم‌گفته شد این مایع قابل اشتعال می باشد.

اطلاعات پزشکی : علائم حیاتی فرد ( دما، فشار خون و …) را مرتب چک کرده به پزشک یا نزدیکترین مرکز کنترل سموم مراجعه شود.

 

احتیاطات شخصی زایلین :

در این قسمت احتیاطات شخصی برای کسانی که با این ماده در مجاورت هستند را دسته بندی کرده‌ایم.

حفاظت پوست : این ماده با پوست و یا لباس نباید در تماس باشد. هنگام حمل و نقل این ماده می بایست از لباس های حفاظتی و دستکش استفاده شود.

حفاظت چشم : از عینک محافظ با قاب دور چشم استفاده شود. در اکثر مواقع محافظ صورت ضروری است.و در صورت تماس سریعا چشم های آلوده را به مدت ۱۵ دقیقه با آب ولرم شستشو دهید‌.

حفاظت بدن : دستکش ، لباس و کفش مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود. دوش و چشم شور ایمنی در محیط های کار با این ماده الزامی است.

حفاظت تنفسی : در زمان هایی که تهویه محیط مناسب نمی باشد و یا برای کنترل ذرات این ماده در زیر حد استاندارد از سیستم های محافظ دستگاه تنفسی استفاده شود.و اما در صورت مشکل تنفسی به فرد دستگاه اکسیژن پزشکی وصل کنید و در صورت قطع تنفس به وی اکسیژن مصنوعی دهید.

بلع و گوارش : به هیچ وجه به فردی که بیهوش است چیزی نخورانید. و در مواقع هوشیاری فرد دهان وی را با آب تمیز شستشو داده و اصلا فرد را وادار به استفراغ نکنید. به فرد هوشیار ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلی لیتر آب بخورانید و حتما به پزشک مراجعه شود.

شرایط نگهداری

دور از گرما،منبع آتش نگه داری شود.ظروف خالی این مواد هم خطر آتش سوزی را دارند.قورت ندهید،گاز،دود،بخار و اسپری را تنفس نکنید،لباس های محافظ بپوشید، و حتما از تهویه مناسب استفاده کنید،از تماس با پوست و چشمان خود جلوگیری کنید.

از این ماده در یک مکان جدا نگه داری شود،درب ظرف کاملا محکم بسته شود،ظرف حتما در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب نگه داری شود.و همچنین به دور از گرمای زیاد نگه داری شود.

در جابجایی باید نهایت احتیاط را کرد. این ماده قابلیت اشتعال بسیار بالایی دارد و فوق العاده سمی است. اپراتور می بایست به کلیه تجهیزات ایمنی فردی مورد نیاز ، ایمن باشد. افرادی که با این واد کار می کنند باید روش کار ایمن و خطرات با این مواد را حتما آموزش ببینند.

و همچنین در شرایط انبارداری همانطور که گفتیم باید در محیط سرد ، با تهویه محیطی صحیح و به دور از اشعه مستقیم آفتاب ، گرما و سایر منابع مشتعل و محترق دیگر نگهداری شوند.

 

خرید زایلین مخلوط:

جهت خرید و استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر از این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

شماره تماس:

03195020085

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست ؟ اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . اروزیل همان سیلیس با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این اروزیل به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است فرایند تولید اروزیل: در فرایندی به …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می شود. این ماده فراون ترین ترکیب سیلیکونی یافت شده در پوسته ی زمین می باشد و یکی از رایج ترین …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …

استئارات منیزیم آبتین شیمی

منیزیم استئارات

منیزیم استئارات چیست منیزیم استئارات با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ در داروسازی و برخی از مواد خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده میشود ، این محصول به صورت پودر سفید رنگ بسیار نرم است که در کیسه های 25 و 20 کیلوگرمی بسته بندی می شود ، معمولا مش بندی آن به صورت فاین است اما برای استفاده های صنعتی نیز از مش های بزرگتر نیز میتوان استفاده کرد . این محصول از دو ماده تشکیل شده است: یک چربی اشباع اسید استئاریک و اکسید منیزیم معدنی. اسید استئاریک در …