× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

آب مقطر

دیدن قیمت و اطلاعات
آب مقطر
درخواست استعلام قیمت

جهت اطلاع از قیمت دقیق روز کالا ، موجودی و آنالیز دقیق آن میتوانید با بخش فروش ما در تماس باشید و راه های ارتباطی مختلفی را امتحان کنید ، در واتس اپ ، تلگرام ، روبیکا و ... در خدمت شما هستیم .
همچنین میتوانید با تلفن مستقیم شرکت تماس بگیرید (زمان پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه از 9 صبح الی 4 عصر)

ارسال پیام در واتس اپ - 09195800780 تماس مستقیم با شرکت : 021284261

آب مقطر چیست

حتما تاکنون اسم آب مقطر به گوشتان خورده است ولی تا به حال شده از خود بپرسید واقعا اب مقطر چیست و چگونه به دست می آید؟روش تهیه ی آن چیست؟کاربرد آن چیست؟ آیا تفاوتی با آبهای معمولی دارد؟با ما همراه باشید تا به جواب سوال های خود برسید.

 

 

پیشینه ی آب مقطر

تاریخچه ی این آب به حدودا 200سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد.در آن زمان مردم برای فراهم کردن آب آشامیدنی مصرفی خود از تقطیر آب دریا استفاده میکردند.راه ها و روشهای مختلفی برای جداکردن مواد اجزای سازنده ی یک محلول وجود دارد از جمله ی این روش اشاره نمود که (Distillation)ها میتوان به روش تقطیرِ از مهم ترین و رایج ترین روشها محسوب میشود.

علت جداسازی مواد از یکدیگر به دلیل تفاوت در نقطه ی جوش آنهاست.در روش تقطیر مایعات را به کمک حرارت تبخیر میکنیم و بخار حاصل شده را به ظرف دیگری انتقال می دهیم بدین ترتیب محصول تبخیر به دست می آید.باید در نظر داشته باشیم تقطیر یک روش جداسازی فیزیکی است و به هیچ عنوان یک واکنش شیمیایی به حساب نمی آید.از تقطیر برای رسیدن به اهداف گوناگونی استفاده میشود برای مثال میتوان به (آب مقطر)اشاره کرد.

 

آب مقطر(آب چکیده)

همانطور که گفتیم آب مقطر از روش تقطیربه دست می آید.به این صورت که آب را به کمک حرارت می جوشانیم و بخار حاصله را به ظرف دیگری منتقل میکنیم و اگر بخار را سرد کنیم آب مقطر حاصل میشود به زبان ساده تر میتوان این چنین گفت:
آبی که هیچ گونه ناخالصی در آن وجود نداشته باشد آب مقطر نام میگیرد.

 

 

روشهای تولید آب مقطر

1.تقطیر و جوشاندن
2.عبور آب از روی رزین
3.تصفیه به وسیله ی فیلترهای اسمزمعکوس ونانو فیلتر
4.روش جذب

 

نکته ای که باید در روش تقطیربه آن توجه داشته باشیم این است که در حجم زیاد، کار به صرفه ای نیست و مقدار به دست آمده خواص زیادی ندارند پس باید فشار هوا را کمتر کرده و دما را افزایش دهیم این کار باعث میشود آب زودتر بجوش بیایید ونکته ی دیگری که در این بین وجود دارد این است که علت ایجاد رسوبات ناخالصی ها هستند.در روش عبور از رزین این نکته مد نظر است که رزین خود نیازمند احیا میباشد و این کار دقت بالایی میطلبد .احیا سازی رزین به دو صورت امکان پذیر است:

روش دیجیتالی:رسانایی موجود در آب به دلیل وجود ناخالصی هاست و دستگاه های محاسبه ی اتوماتیک به همین منظور ساخته شده اند
روش آزمایشگاهی:زمان مشخص شده به واسطه ی انجام آزمایش های متعدد و گرفتن میزان خطا با شرایط محیطی میباشد.

در روش فیلتر های معکوس و نانو فیلتر ها از یک طرف با تحت فشار گذاشتن آب ،آن را به پشت نانو فیلتر ها میفرستند و از طرف دیگر آب مقطرحاصل میشود.ویژگی نانو فیلتر ها در این است که آنها دارای سوراخ های ریزی هستند که مولکولهای آب از آن رد میشوند اما ناخالصی ها باقی میمانند باهمین تکنولوژی میتوان از آب دریا،آب آشامیدنی به دست آورد.

در روش جذب از فیلتر کربنUDFاستفاده میشود.
درتصفیه های خانگی آب شیر توسط پمپ به ورودی فیلترهای موجودر دستگاه پمپاژ میشوند کار فیلتر های کربن از این مرحله شروع میشود.فیلتر های کربن تحت عنوان پیش تصفیه ناخالصی های موجود در آب را فیلتر میکنند این روش تهیه آب مقطر در دستگاه های تصفیه ی خانگی یافت میشود.

 

کاربرد در آزمایشگاها

همانطور که قبلا گفتیم آب مقطر طی فرایند تقطیر تمام ناخالصی های خود را از دست می دهد و هیچ گونه گاز یا ذرات معدنی در آن یافت نمیشود و به دلیل همین خاصیت با بعضی از مواد شیمیایی سازگاری دارد.و همچنین به دلیل نداشتن مواد معدنی بر روی نتایج آزمایش ها تاثیر نمیگذارد این ویژگی ها باعث کاربرد آن در آزمایشگاها و مراکز علمی پژوهشی شده است.

 

کابرد در صنعت خودرو

این آب در اثر تبخیر باعث ایجاد رسوب نمیشود به همین سبب کاربرد زیادی در صنعت خودرو دارد چرا که آب معمولی دارای املاح و ناخالصی های فراوانی است که این ناخالصی ها عمر باتری خودرو را کاهش میدهند وباعث خورندگی و زنگ زدگی ترکیبات فلزی موجود در موتورمیشوند به همین خاطر برای مرطوب و خنک نگه داشتن باتری از آب مقطر استفاده میشود.

 

کاربرد آب مقطر در پزشکی

از بخار این آب برای استریل کردن ابزارهای پزشکی استفاده میشود.
کسانی که مجبور به استفاده از دستگاه های دیالیز هستند.
به کمک آب مقطر ناخالصی های موجود در خون آنها از بین رفته و خون پاک گردش میبابد.
از دیگر کاربرد های آب مقطر در پزشکی میتوان به ضد عفونی کردن جای زخم و آبیاری حین حراجی اشاره کرد.

 

کاربرد در آبیاری گیاهان

این آب عاری از هرگونه ناخالصی است وهیچ گونه مواد معدنی نظیر کلسیم،منیزنیم و سدیم در آن یافت نمیشود در نتیجه مانعی برای هوا رسانی خاک به حساب نمی آید و همچنین به هیچ عنوان باعث به خطر افتادن سلامت گیاه نمیشود.استفاده از این آب جهت آبیاری گیاهان باعث صرفه جویی آب شهری نیز خواهد شد.

 

این آب درشستن دستگاهای لیزری،ساخت انواع صابون،کنسروسازی،ساخت لوازم آرایشی بهداشتیآبکاری قطعات فلزی،صنایع القایی و صنایع داروسازی نیز کاربرد دارد.

 

حال وقت آن رسیده است که به موضوع تفاوت بین آب مقطر با آب های معمولی بپردازیم:

وقتی از بیرون به این دو نوع آب نگاه میکنیم فرق چندانی نمیبینیم اما از نظر کیفی تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند.
مهم ترین تفاوت بین این دو وجود ناخالصی هایی است که در آبهای معمولی یافت میشود این در حالی است که میزان خالص بودن آب مقطر 95 درصد است.نکته ای که باید مد نظر داشته باشیم این است که آب معمولی یا همان آب شهری هیچ گونه املاح خطرناکی در خود ندارند ولی املاحی همانند کلسیم ومنیزیم در آن وجود دارد ولی آب مقطر عاری از هرگونه مواد معدنی است و علاوه بر این فاقد کالری و قند نیز میباشد.

 

شاید این سوال برایتان پیش آید که آیا آب مقطر برای نوشیدن مناسب است؟

فرایند تقطیر،آب را عاری از هرگونه میکروب و باکتری میکند به همین سبب برخی از متخصصان برای تقویت سیستم ایمنی بدن بیمار این آب را تجویز میکنند.چرا که رسوبات موجود در آب شهری تهدید جدی برای بیماران کلیوی به حساب می آید و گفته شده است آب مقطر برای شادابی پوست وپاکسازی بدن مفید است.کارشناسان معتقدند درست است که آب مقطر برای بدن مفید است اما نباید آن را جایگزین آب تصفیه شده کنیم
زیرا مواد موجود در اب شهری بیشتر از اینکه برای بدن ضرر داشته باشند به بهتر شدن عملکرد بدن کمک میکنند کلسیم و منیزیم میتواند به استحکام استخوان ها و بهتر شدن سیستم گوارشی کمک کند.

 

 

آبتین شیمی تولید کننده آب مقطر در مقیاس صنعتی بوده و میتوانید این محصول را به صورت خرده و عمده در هر بسته بندی دلخواه سفارش دهید . جهت اطلاعات بیشتر با تلفن های بخش فروش در تماس باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *