اتیل الکل

اتیل الکل

نام های دیگر این محصول :

اتیل الکل اتیل الکل چیست :اتانول یا الکل میوه همان اتیل الکل است که دارای فرمول C2H5OH است و یک ترکیب شیمیایی با خاصیت آتش گیری و بوی خاصی است. اتیل الکل دارای نقطه جوش 78.5 درجه سانتی گراد و نقطه انجماد 114 درجه سانتی گراد است. این ترکیب در نوشیدنی های الکلی وجود دارد و خاصیت مست کنندگی به نوشیدنی ها می دهد. اتانول از دوران باستان برای انسان ها شناخته شده بود؛ پیش بینی می شود که اتانول خالص را محمد زکریای رازی تولید کرده است. خواص فیزیکی …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

اتیل الکل

اتیل الکل چیست :اتانول یا الکل میوه همان اتیل الکل است که دارای فرمول C2H5OH است و یک ترکیب شیمیایی با خاصیت آتش گیری و بوی خاصی است. اتیل الکل دارای نقطه جوش 78.5 درجه سانتی گراد و نقطه انجماد 114 درجه سانتی گراد است. این ترکیب در نوشیدنی های الکلی وجود دارد و خاصیت مست کنندگی به نوشیدنی ها می دهد. اتانول از دوران باستان برای انسان ها شناخته شده بود؛ پیش بینی می شود که اتانول خالص را محمد زکریای رازی تولید کرده است. خواص فیزیکی و شیمیایی آن به گروه هیدروکسیل مربوط می شود که به این مولکول قطبیت می دهد و قدرت پیوندهای هیدروژنی را بالا می برد. اتانول تولید شده از فرایندهای نفتی از واکنش آبدار کردن اتیلن حاصل می شود.

اتانول یک ماده شیمیایی آلی اکسیژن دار و زلال و بی رنگ است. اتانول الکل میوه است و از غلات، سیب زمینی و بسیاری از محصولات کشاورزی می تواند حاصل شود؛ در حالت کلی، هر ماده ای که قند، نشاسته و سلولز داشته باشد، می تواند به اتانول تبدیل شود. اتانول بعد از آب یکی از مهم ترین حلال های صنعتی به شمار می رود.

 

موارد مصرف و کاربرد اتانول ( اتیل الکل ) چیست :

این ماده به عنوان حلال، ضدعفونی کننده، نوشیدنی های الکلی، ضدیخ و سوخت در کشورهایی مانند برزیل به کار می رود. اتانول در نوشیدنی های الکلی از تخمیر به دست می آید.

کاربرد تجاری اتیل الکل به عنوان حلال در لوازم آرایشی و بهداشتی، شوینده ها و ضدعفونی کننده ها ، داروها و فرایند های غذایی و دارویی است.

اتانول در سنتز موادشیمیایی مختلفی استفاده می شود مانند : 1.اتیل استات 2. اتیلن 3. اتیل آمین ها 4.رنگ ها 5.گلیکول اتر ها و غیره. در ایالات متحده امریکا از ذرت به جای شکر برای تولید اتانول استفاده می شود. اتانول ساختار پروتئین ها را تغییر می دهد و با حل کردن چربی ها، میکروارگانیسم های آن ها را از بین می برد.  این عمل فقط بر روی باکتری ها و ویروس ها و قارچ ها موثر است ولی در مقابل هاگ قارچ و اسپور باکتری تاثیری ندارد.

اتیل الکل

 

درجه الکلی چیست:

درجه الکلی حجم الکل خالص موجود در 100 میلی لیتر را نشان می دهد. به عنوان مثال الکل 70 درصد یعنی محلولی که در هر 100 میلی لیتر آن 70 میلی لیتر الکل خالص وجود دارد.

تعیین درجه الکلی با استفاده از دستگاه الکل سنج امکان پذیر است. الکل سنج در آب خالص درجه الکلی را صفر و در الکل خالص درجه الکلی را 99 نشان می دهد.

 

انواع اتیل الکل :

  1. اتانول طبی : دارای 96 درصد حجمی اتانول است و به عنوان الکل طبی از آن استفاده می شود.
  2. اتانول مطلق : دارای 100 درصد حجمی الکل بوده و وزن خالص این الکل در دمای 20 درجه سانتی گراد 0.793 می باشد.
  3. الکل تقلیبی : الکلی که به آن موادی اضافه می کنند و درصد خلوص آن از بین می رود و مصرف آن به صورت خالص مناسب نیست که این الکل دو نوع است :

الف- اتانول که تا حد 90 درصد تقلیب شده است و بعد از تقلیب حداقل درجه الکلی آن 90 درجه بوده و برای مصرف در سوخت، لاک الکل و صنایع گوناگون استفاده می شود.

ب- اتانول که به صورت مخصوص تقلیب شده و حداقل درجه الکلی آن 96 است و در موارد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

اتیل الکل

اتیل الکل

تهیه الکل از راه تخمیر چگونه است :

مخمر :

مخمر آبجو با جوانه زدن تکثیر پیدا می کند، اگر این قارچ در کنار یک ماده قندی تخمیر شود، موادی دارای خاصیت آنزیمی ترشح می کند و باعث دگرگونی قند می شود. در میان قندها گلوکز که در انگور وجود دارد پس از تخمیر الکل می دهد.

تهیه الکل از گلوکز :

تخمیر گلوکز توسط آنزیم زیماز انجام می شود. وقتی مخمر آبجو را به گلوکز اضافه کنیم، الکل و دی اکسید کربن به دست می آید.

تهیه الکل از مواد نشاسته دار :

برای تهیه الکل از مواد نشاسته دار مانند برنج، ذرت و سیب زمینی و دیگر غلات، از آنزیمی به نام مالتاز استفاده می شود. مالتاز مالت را به مالتوز تبدیل می کند و سپس مالتوز به وسیله آبکافت به گلوکز تبدیل می شود و پس از تخمیر گلوکز گاز کربونیک و الکل حاصل می شود.

نکته : برای تبدیل مالت به مالتوز محیط باید اسیدی باشد و سولفوریک اسید 2% برای این واکنش استفاده می شود.

تهیه الکل از شراب :

اولین بار زکریای رازی از روش تقطیر الکل را به دست آورد. در فرانسه در بیشتر موارد الکل را از شراب به دست می آورند.

تهیه الکل از اتیلن :

اولین بار برتلو، شیمیدان فرانسوی، الکل را از اثر آب بر اتیلن به کمک اسید سولفوریک به دست آورد.

تهیه الکل از استیلن :

در صنعت الکل را بیشتر از اثر هیدروژن افزایی ( احیا کردن ) اسالدهید به دست می آورند و برای تهیه استالدهید از استیلن استفاده می کنند.

عوارض استفاده از الکل و مشروبات الکلی بر سلامتی انسان :

عوارض شدید و خواب آلودگی ، تهوع ، استفراغ ، افسردگی ، تنگی نفس ، عوارض مزمن مانند سیروز کبدی و تاثیر در سلسله اعصاب مرکزی ، تاثیر بر حافظه در دراز مدت و سرطان.

نکات ایمنی :

اتانول بسیار قابل اشتعال است و نباید در مجاورت شعله های باز استفاده شود و استنشاق آن می تواند باعث سرفه و سردرد شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

فنولیک رزین 1636 مالزی

فنولیک رزین

فنولیک رزین چیست فنولیک رزین، نوعی رزین سینتتیک است که از فنول و الدهید، معمولاً فرمالدهید، تولید می‌شود. این رزین‌ها بر اساس ساختار و خواص شیمیایی‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مدل های مختلفی از این ماده در بازار وجود دارد که کاربرد های آن بسیار متفاوت است از جمله این رزین ها رزین فنولیک 1636 مالزی است که در صنایع رنگ سازی و به عنوان مواد اولیه چسب سازی بسیار پر کاربرد است و به عنوان تکیفایر در صنعت مورد …

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . سیلیکون دی اکساید یا اروزیل با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این محصول به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است. فرایند تولید اروزیل در فرایندی …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. سیلیکا ساینده ، سیلیکاژل ، سیلیکا غلظت دهنده ، سیلیکا فوم و … از فرم های مختلف این محصول هستند. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …