× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

مواد خطرناک در لوازم آرایش

لوازم ارایشی

مواد خطرناک در لوازم آرایشی چیست؟

معمولا در هنگام خرید لوازم ارایش افراد به تنوع و برند های مطرح توجه میکنند و خیلی به ندرت به مواد تشکیل دهنده توجه میشود. معمولا موارد مورد توجه پیگمنت، کیفیت محصول، درصد چربی و… است. اما جالب است بدانید بسیاری از مواد تشکیل دهنده لوازم آرایشی مضر هستند و در طولانی مدت ممکن است سبب سرطان و اختلالات هورمونی و… شود.

بهتر است با مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر از مواد مضر از لوازم حاوی این مواد استفاده نشود و برای خرید لوازم ارایشتان وقت بیشتری بگذارید و با دقت بیشتر لوازم مورد استفادتان را انتخاب کنید.

در هر لوازم ارایشی به طور میانگین بین 15 تا 50 ماده شیمیایی استفاده میشود و طبق تحقیقات خانم ها روزانه بین 9 الی 15 محصول مراقبتی و ارایشی استفاده میکنند.

فرمولاسیون لوازم آرایشی ها متفاوت است و معمولا از: امولسیفایرها،تثبیت کننده ی pH، نرم کننده ها،نگهدارنده ها، آب، ضخیم کننده و رنگ استفاده میشود. د این مقاله در تلاشیم که مواد مضر را شناسایی و در تاحد امکان از خرید مواد ارایشی حاوی این مواد اجتناب کنیم.

فتالات (Phthalates):

این ماده در لاک ناخن،اسپری مو، دئودورانت، عطرها و لوسیون ها و مرطوب کننده ها وجود دارد و برای نرم و لطیف نگه داشتن پوست در این محصولات وجود دارد اما این ماده سبب اختلالات هورمونی میشود.و سبب بروز سرطان ها مانند سرطان سینه،کبد ،کلیه،ریه و… میشود.

فرمالدئید (Formaldehyde):

این ماده باعث التهاب و تحریک و سوزش و خارش پوستی و در صورت استفاده طولانی باعث آثار سمی و سرطان در بدن می شود و مقدار بسیاری کمی از این ماده باعث تحریک، سوزش چشم و اشک و مسومیت، افزایش فشار خون ،سردرد،سوزش گلوبروز علائم آسم میشود.

پارابن (Paraben):

از ماده به مقادیر بالا در لوازم ارایشی و بهداشتی  استفاده میشود که رشد باکتری ها و میکروب ها جلوگیری میکند و اما باعث سبب بروز اختلات هورمونی و و غدد میشود. معمولا روی محصولات واژه paraben یا عبارت های propylparaben و  وجود داشتethylparabenاز خرید آن محصول اجتناب کنید.

سورفاکتانت (Surfactant):

این ماده میتوان از طریق پوست تنفس و گوارش جذب بدن شود و در مواد شوینده،  شامپوها و محصولات مراقبتی پوست و کراتینه و لباس استفاده میشود.و آثار مخرب بالایی دارد از جمله:

بوتیل هیدروکسی (Butylated Hydroxyanisole):

این ماده در لوازم آرایشی چون خط لب، خط چشم، ریمل و درلاک ناخن استفاده میشود که در اثر استفاده مدئام از این محصول باعث بروز آلرژیک و سرطان و اختلالت هورمونی میشود.

تری کلوسان(Triclosan):

این ماده معمولا در خمیر دندان، دئودورانت‌ و صابون ها ضد باکتری استفاده میشود که از کپک و قارچ و باکتری در محصول جلوگیری میکند.ولی آثار مخرب بالایی دارد این ماده بر غده تیروئید که مسئولیت تنظیم متابولیسم بدن را دارد اثر میگذارد و عملکرد غدد را مختل میسازد. و میتواند روند رشد طبیعی سینه را متوقف میکند.

سیلوکسان(Polydimethylsiloxane):

هر محصولی که حاوی سیلوکسان و یا متیکون باشد سمی است. این ماده در صنعت لوازم آرایشی به عنوان مرطوب کننده، صاف کننده مو و نرم کننده مورد استفاداه است و آثار مخرب این ماده بر روی غدد درون ریز است و عملکرد سیستم تولید مثل را مختل و آسیب میرساند و سبب نازایی میشود.

همچنین مطالعه کنید:  پلی سوربات چیست؟

سدیم لورت سولفات(Sodium laureth sulfate):

این ماده برای ایجاد حباب در محصولات چون پاک کننده ها و شامپو ها و ژل های شستشو استفاده میشود.نام های دیگر این ماده سدیم لوریل سولفات و موادی که لورت ختم میشوند است. اثر مخرب این ماده خشکی پوست،بروز آلژیک و اختلالت هورمونی و سرطان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *