021-28421745 دفتر تهران
031-33616360 دفتر اصفهان

کربنات چیست

کربنات چیست

کربنات چیست :

در شیمی یک استر یا اسید کربنیک کربنات، کربنات نامیده می شود. کربنات یک آنیون با ساختار چهار اتمی است. ساختار این مولکول از یک اتم کربن و 3 اتم هیدروژن متصل به آن تشکیل یافته است. ساختمان کربنات به شکل یک 3 وجهی و متقارن است. دارای بار قراردادی 2 منفی است. کربنات ساختار رزونانسی دارد. آنیون کربنات ترکیبات مختلفی را تشکیل داده است از جمله : سدیم کربنات، پتاسیم کربنات و غیره. سدیم کربنات یک نمک سدیم است که از پیوند بین سدیم و کربنیک اسید تولید می شود.

کاربرد سدیم کربنات چیست :

یکی از مهم ترین نقش این ترکیب تولید شیمیایی شیشه است . اگر سدیم کربنات را در درجه بالا حرارت دهیم ، بعد با ماسه و کلسیم کربنات ترکیب کنیم و بلافاصله سرد کنیم، شیشه تولید می شود.

نقش دیگر آن این است که این ترکیب یک باز قوی است و برای حفظ شرایط قلیایی استفاده می شود. در صنایع غذایی در بعضی موارد به جای سدیم هیدروکسید برای نان نمکی استفاده می شود. این محصول با تغییر دادن میزان اسیدی یا بازی بودن باعث برشته شدن بیشتر نان می شود. از آن جایی که الکترولیت های به کار رفته در شیمی به باز های نمکی نیاز دارند پس در ساختار الکترولیت ها نیز کاربرد دارد.

در آزمایشگاه شیمی سدیم کربنات، استاندارد اصلی تیتراسیون اسید و باز است. در شست و شوی لباس نقش نرم کننده را ایفا می کند. این ماده در بخش شوینده ها تحت عنوان علف شوره دیده می شود و با تاثیر زیادی که بر لکه های روغنی، گریس و الکل دارد می تواند آن ها را از بین ببرد. نقش دیگر سدیم کربنات تحت عنوان عامل ضد رسوبی است که در رسوب های کتری و ماشین های بخار دیده می شود.

 

سایر کاربرد های سدیم کربنات چیست :

برای کاهش دادن حجم آب موردنیاز به منظور قالب گیری خاک رس، به عنوان خمیر کننده در کارگاه های آجر پزی استفاده می شود. سدیم کربنات یک افزودنی غذا است که میزان ترشی را می تواند تنظیم کند. در تهیه بستنی های چوبی کاربرد دارد و مانع از کپک زدن چوب بستنی می شود.

کربنات چیست

کربنات

سدیم کربنات چگونه شکل می گیرد :

این ماده محلول در آب است. رسوبات معدنی نمک های قلیایی شامل ترکیبی از سدیم کربنات و سدیم بی کربنات است که از کف دریاچه های خشک استخراج می شود. سدیم کربنات سه شکل هیدراته شامل : سدیم کربنات 2 آبه ، سدیم کربنات 7 آبه و سدیم کربنات تک آبه دارد.

 

پتاسیم کربنات چیست و چه کاربردی دارد :

یک نمک سفید محلول در آب است که در اتانول حل نمی شود. خاکستر مروارید، کربنات پتاس و نمک تارتار نام های دیگر پتاسیم کربنات است.

در نانوایی برای پخت سریع نان استفاده می شود. این ماده در دمای اتاق جامد است. برای پوست تحریک کننده است. در تماس با چشم آسیب های جدی را به همراه دارد و در صورت عدم درمان آسیب بافتی جدی را ایجاد می کند. پتاسیم کربنات غیر سمی و غیر انفجاری است اما ماده ای خطرناک برای پوست و چشم است.

 

موارد مصرف پتاسیم کربنات چیست :

در صنایع شیشه سازی، صنایع غذایی، نساجی و صنایع آرایشی و بهداشتی و شوینده ها، کود شیمیایی و صابون کاربرد دارد. از این ماده هم چنین برای تولید رنگ . جوهر های چاپی استفاده می شود. در ابزار های الکترونیکی در لامپ تلویزیون و لنز های اپتیکال کاربرد دارد. کاربرد آن در آشپز خانه، در آشپزی های چینی و آسیای شرقی برای درست کردن ژله چمنی از پتاسیم کربنات استفاده می شود. در آلمان برای پخت نان زنجبیلی از آن استفاده می شود. به عنوان کود شیمیایی به بهبود رشد گیاهان و حفظ آب در خاک کمک می کند.

 

کلسیم کربنات چیست و چه کابردی دارد :

یک ماده شیمیایی است که  نام های مختلفی مانند : گچ فرنگی، سنگ آهک، کلسیت و سنگ مرمر دارد. کربنات کلسیم یک پودر سفید رنگ است که در آب حل نمی شود. این ماده در پوسته تخم مرغ و جانورانی مانند حلزون و خرچنگ موجود است . این ترکیب از معادن استخراج می شود. می توان با ریختن جوش شیرین در محلول اسید بوریک آن را به صورت مصنوعی تهیه کرد که به صورت یک ماده سفید ته نشین می شود. اگر کلسیم کربنات را حرارت دهیم با از دست دادن دی اکسید کربن به آهک تبدیل می شود.

این ماده در صنایع کاشی و سرامیک و به خصوص در لعاب سازی استفاده می شود. در صنعت کاغذ سازی از آن برای رفع کدری کاغذ استفاده می شود.

 

کاربرد کلسیم کربنات در داروسازی چیست :

کربنات کلسیم یک خاصیت آنتی اسیدی قوی دارد و در درمان نواقص کلیوی استفاده می شود. به دلیل دارا بودن خاصیت جذب سطحی کربنات کلسیم در دارو های ضد اسهال نیز به کار می رود. کربنات کلسیم هم چنین در تولید دارو های دامپزشکی نقش موثری دارد. از دارو های دارای کلرید کلسیم برای درمان عوارضی چون کهیر، تنگی نفس و خارش و التهابات ایجاد شده در اثر حساسیت استفاده می شود.

از برمید کلسیم در درمان صرع به عنوان ضد تشنج استفاده می شود و در تسکین درد های معده اثر دارد.

یدید کلسیم نیز برای پماد های ضد بیماری پوستی و ورم مزمن مفاصل توصیه می شود.

 

 

جهت خرید مواد فوق میتوانید با بخش فروش آبتین شیمی در تماس باشید ما بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

× اطلاعیه : این اطلاعات در سایت آبتین شیمی صرفا مقاله جهت آشنایی با این محصول است و قابل سفارش و خرید نیست .
اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست ؟ اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . اروزیل همان سیلیس با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این اروزیل به عنوان مواد اولیه پر ک
پلی سوربات 80 آبتین شیمی

توئین 80

توئین 80 چیست؟ پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بد
سیلیکون دی اکساید دارویی آبتین شیمی

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست؟  سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. سیلیکون دی اکساید عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می شود. این ماده فراون ترین ترکیب سیلیک
استئارات منیزیم آبتین شیمی

منیزیم استئارات

منیزیم استئارات چیست؟ منیزیم استئارات با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ در داروسازی و برخی از مواد خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده میشود. این محصول از دو ماده تشکیل شده است: یک چربی اشباع اسید استئاریک و منیزیم معدنی. اسید استئاریک در بسیاری از غذاها مانند: مرغ و تخم مرغ و پنیر و شکلات و گردو و…موجود است. از منیزیم اسئارات در صنعت دارو سازی در کپسول ها استفا
خاک دیاتومه هادسون کانادا آبتین شیمی

خاک دیاتومه

خاک دیاتومه چیست ؟ خاک دیاتومه یا خاک دیاتومیت محصولی کاملا طبیعی است که در گرید های مختلف خوراکی ، صنعتی موجود است و کارایی های متفاوتی دارد ، این خاک از بقایای فسیلی جلبک های دیاتوم ساخته شده است که در تصفیه روغن ها بیشترین استفاده را دارد تولید حشره کش ها ، استفاده در پوشش های لاستیکی و پلاستیکی ، استفاده به عنوان کاتالیزور و عایق حرارتی نیز برخی از کاربرد های این خاک طب

آبتین شیمی در شبکه های اجتماعی

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید تا از تخفیفات و فرصت های طلایی بهره مند شوید.