بیسفنول ا

بیسفنول A

نام های دیگر این محصول :

بیسفنول A و یا BPA چیست؟ بیسفنول A با نام انگلیسی: Bisphenol A یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۶۲۳ است. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است. فرمول این ترکیب C15H16O2 و جرم مولی آن ۲۲۸٫۲۹ گرم بر مول است . چگالی ۱٫۲ گرم بر سانتی‌متر مکعب و انحلال‌پذیری در آب: 120–300. ppm)21.5 °C بیسفنول A یک ترکیب شیمیایی است و به تعداد زیادی از محصولات تجاری مثل قوطی های کنسرو و محصولات بهداشتی بانوان اضافه میشود. این ماده برای اولین بار در سال 1890 کشف شد ولی در دهه 1950 بود که …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

بیسفنول A و یا BPA چیست؟

بیسفنول A با نام انگلیسی: Bisphenol A یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۶۲۳ است.
شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است.

فرمول این ترکیب C15H16O2 و جرم مولی آن ۲۲۸٫۲۹ گرم بر مول است . چگالی ۱٫۲ گرم بر سانتی‌متر مکعب و انحلال‌پذیری در آب: 120–300. ppm)21.5 °C

بیسفنول A یک ترکیب شیمیایی است و به تعداد زیادی از محصولات تجاری مثل قوطی های کنسرو و محصولات بهداشتی بانوان اضافه میشود.

این ماده برای اولین بار در سال 1890 کشف شد ولی در دهه 1950 بود که شیمیدان ها فهمیدند که میتوان از ترکیب این ماده با سایر ترکیبات، پلاستیک های پلی کربنات محکم و انعطاف پذیر وجود اورد.
در بین انسان ها بیش از ۹۰ درصد در بدن خود بیسفنول آ دارند این مواد با خوردن غذاهایی که در ظروف آنها ساخته شده وارد بدن می‌شود البته می‌تواند از طریق هوا، خاک و آب هم وارد بدن شود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در طی تحقیقات خود دریافتند که میزان ماده شیمیایی BPA در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدنی مایعات از بطری های پلی کربنات می کردند، به میزان دو سوم افزایش یافته است.

حالا اگر می خواهید بیشتر در مورد این ماده بدانید تا آخر این مطلب را مطالعه کنید.

 

خرید بیسفنول A:

جهت خرید بیسفنول A با کیفیت بسیار بالا و قیمت رقابتی و مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتراین گرامی در سریع ترین زمان ممکن میباشد .

 

 

بیسفنول A از کجا آمد؟

بیسفنول آ ترکیبی آلی است و دارای دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. این ماده  برای اولین بار در سال 1891 شناخته شد که با تولید سالیانه 2-3 میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات( PC ) است. این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

و اما شیمیدانان در دهه 1950 فهمیدند که می توان آن را با ترکیبات دیگر ترکیب کرد تا پلاستیک های با استحکام و انعطاف پذیری بیشتر تولید کنند.

بیشتر از 50 سال میشود که محصولات دارای بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. و در حال حاضر مصرف آن بی‌شمار شده است. این ماده در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر مورد استفاده قرار میگیرد و مونومری کلیدی در تولیدپلاستیک پلی کربنات( PC)  و رزینهای اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات(PC)  در تولید بسیاری از محصولات متداول مثل بطریهای پلاستیکی شیر کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و کمپوزیتهای پر کننده دندان، لنزهای چشمی و وسایل برقی خانگی بکار می رود.

 

کاربرد های بیسفنول A

در حال حاضر از پلاستیک های دارای بیسفنول در ساخت ظرف های کنسرو، شیشه های شیر نوزادان بطری های آب و تجهیزات ورزشی استفاده می شود.
البته استفاده از این مواد در وسایلی که مربوط به نوزادان می شود در تعدادی از کشورها مثل کشور آمریکا ممنوع شده است.
از این ماده همچنین برای تولید رزین های اپوکسی استفاده می شود و این مواد برای محافظت از پوسیده شدن فلز بدنه استفاده می شود و با آن روکش داخلی ظروف غذاهای کنسروی را می پوشانند.

محصولات معمولی که ممکن است حاوی BPA باشند عبارتند از:

شایان ذکر است که بسیاری از محصولاتی که ادعا می شود بدون BPA است، فقط BPA را با bisphenol-S (BPS) یا bisphenol-F (BPF) جایگزین کرده اند.

با این حال، حتی غلظت های کوچک BPS و BPF ممکن است باعث اختلال عملکرد سلول های بدن شود. این اختلال مشابه اختلال به وجود آمده از BPA است. بنابراین، بطری های بدون BPA ممکن است یک راه حل مناسب برای از بین بردن اثرات مخرب BPA نباشد .

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : موم کاندلیلا

خطرات BPA یا بسفینول A

تعداد زیادی از کارشناسان ادعا می‌کنند که این ماده مضر است ولی دیگر کارشناسانی مخالف این عقیده هستند.

سطح هورمون ها

برخی کارشناسان در طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که این ماده می‌تواند در بدن انسان مانند یک هورمون عمل کند و به همین علت سطح نرمال هورمون ها و فرایند رشد در جنین، نوزادان و کودکان دچار اختلال می شود.
علاوه بر این،BPA  ممکن است با دیگر گیرنده های هورمون مانند تریروئید واکنش نشان دهد و بنابراین عملکرد آن ها را تغییر می دهد.
مشکلات مغزی و رفتاری
همچنین در طی بررسی شواهدی، واحد بین المللی سم شناسی سازمان غذا و داروی آمریکا، وجود نگرانی‌هایی در مورد اثر های احتمالی بیسفنول آ بر روی مغز و رفتار نوزادان و کودکان را گزارش کرده است.

سرطان

در طی نتایج آزمایش هایی که بر روی حیوانات انجام شده ارتباطی احتمالی بین قرارگرفتن در معرض بیسفنول آ و افزایش احتمالی ابتلا به سرطان نشان داده شده است.

مشکلات قلبی

نتایج های دو تحقیق نشان می دهد که افراد بزرگسالی که مقدار بیشتری از BPA در بدن خود دارند بیشتر دچار مشکلات قلبی می شوند البته این افزایش حتماً و مستقیماً متاثر از BPA نیست.

سایر مشکلات پزشکی

تعدادی از کارشناسان در پی ارتباط بیسفنول و ابتلا به مشکلاتی مثل :چاقی مفرط، دیابت، اختلال بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز و برخی دیگر از مشکلات هستند ولی نتایجی که به دست آوردند برای اثبات ارتباط به قدر کافی محکم و مستدل نیستند .
حالا با توجه به این مطالب که پیشتر گفته شد بهتر است برای کاهش خطرات ناشی از بیسفنول آ مصرف و استفاده غذاهای کنسروی را کاهش دهید و در مورد ظروف پلاستیکی نیز حداقل امکان از ظروف بدون بیسفنول A که بر روی آن درج شده استفاده کنید.
و اما این ماده خطراتی برای محیط زیست دارد که نباید از آن غافل شد بیسفنول آ یک آلاینده محیطی است و با تثبیت نیتروژن در ریشه بعضی گیاهان تداخل کرده و بر روی چرخه محیط زیست تاثیر می گذارد.

با این حال در سال 2014، FDA  (سازمان غذا و داروی آمریکا) آخرین گزارش خود را انتشار داد. این گزارش مشابه گزارش منتشر شده در سال 1980 بود که میزان مصرف مجاز این ماده را روزانه 23 میکروگرم در هر پوند از وزن بدن (50 میکروگرم در کیلوگرم) را تایید کرده است. این گزارش نشان میدهد که BPA احتمالا در مقادیری که امروزه مصرف می شود  مجاز شناخته شده است.

تاثیرات بر موجودات زنده:

با این حال، تحقیقاتی روی جوندگان انجام شده نشان می دهد که اثرات منفی BPA در سطوح بسیار پایین تر – به اندازه 4.5 میکروگرم در پوند (10 میکروگرم در هر کیلوگرم) روزانه قابل مشاهده است.

به علاوه، تحقیقات انجام شده روی میمون ها نشان می دهد که مقداری که امروزه انسان ها در معرض آن هستند، اثرات منفی بر تولید مثل دارند.

با بررسی نتایج تحقیقات انجام شده به وسیله ی صاحبان صنایع می توان به این نتیجه کلی رسید که تمام مطالعات انجام شده به وسیله ی این شرکت ها، هیچ تأثیر مخربی را برای BPA نشان نمی دهد، در حالیکه 92 درصد از مطالعاتی که توسط صاحبان صنایع انجام شده بود، تاثیرات منفی زیادی را نشان می داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

فنولیک رزین 1636 مالزی

فنولیک رزین

فنولیک رزین چیست فنولیک رزین، نوعی رزین سینتتیک است که از فنول و الدهید، معمولاً فرمالدهید، تولید می‌شود. این رزین‌ها بر اساس ساختار و خواص شیمیایی‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین مدل های مختلفی از این ماده در بازار وجود دارد که کاربرد های آن بسیار متفاوت است از جمله این رزین ها رزین فنولیک 1636 مالزی است که در صنایع رنگ سازی و به عنوان مواد اولیه چسب سازی بسیار پر کاربرد است و به عنوان تکیفایر در صنعت مورد …

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . سیلیکون دی اکساید یا اروزیل با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این محصول به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است. فرایند تولید اروزیل در فرایندی …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. سیلیکا ساینده ، سیلیکاژل ، سیلیکا غلظت دهنده ، سیلیکا فوم و … از فرم های مختلف این محصول هستند. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …