پیشنهاد ویژه :
قیمت روغن کرچک
درخواست تماس تماس با بخش فروش
09195800790
بیسفنول ا
  • شکل ظاهری:
  • گرید: آرایشی بهداشتی،صنعتی
  • بسته بندی:

بیسفنول A و یا BPA چیست؟

بیسفنول ای با نام انگلیسی: Bisphenol A یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۶۶۲۳ است.
شکل ظاهری این ترکیب، جامد سفید است.

فرمول این ترکیب C15H16O2 و جرم مولی آن ۲۲۸٫۲۹ گرم بر مول است . چگالی ۱٫۲ گرم بر سانتی‌متر مکعب و انحلال‌پذیری در آب: 120–300. ppm)21.5 °C

بسفینول آ یک ترکیب شیمیایی است و به تعداد زیادی از محصولات تجاری مثل قوطی های کنسرو و محصولات بهداشتی بانوان اضافه میشود.

این ماده برای اولین بار در سال 1890 کشف شد ولی در دهه 1950 بود که شیمیدان ها فهمیدند که میتوان از ترکیب این ماده با سایر ترکیبات، پلاستیک های پلی کربنات محکم و انعطاف پذیر وجود اورد.
در بین انسان ها بیش از ۹۰ درصد در بدن خود بیسفنول آ دارند این مواد با خوردن غذاهایی که در ظروف آنها ساخته شده وارد بدن می‌شود البته می‌تواند از طریق هوا، خاک و آب هم وارد بدن شود.

محققان دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در طی تحقیقات خود دریافتند که میزان ماده شیمیایی BPA در ادرار داوطلبانی که به مدت یک هفته اقدام به نوشیدنی مایعات از بطری های پلی کربنات می کردند، به میزان دو سوم افزایش یافته است.

حالا اگر می خواهید بیشتر در مورد این ماده بدانید تا آخر این مطلب را مطالعه کنید.

 

بیسفنول آ ( BPA ) از کجا آمد؟

بیسفنول آ ترکیبی آلی است و دارای دو گروه فنول است. این ماده جزو ساختار چندین پلیمر و افزودنی پلیمری مهم است. این ماده  برای اولین بار در سال 1891 شناخته شد که با تولید سالیانه 2-3 میلیون تن مونومری مهم در تولید پلی کربنات( PC ) است، این ماده از تغلیظ استون بدست می آید و این واکنش توسط اسید کاتالیز می شود.

و اما شیمیدانان در دهه 1950 فهمیدند که می توان آن را با ترکیبات دیگر ترکیب کرد تا پلاستیک های با استحکام و انعطاف پذیری بیشتر تولید کنند.

بیشتر از 50 سال میشود که محصولات دارای بیسفنول و یا ساخته شده از آن به بازار راه پیدا کرده‌اند. و در حال حاضر مصرف آن بی‌شمار شده است. این ماده در سنتز پلی استرها، پلی سولفونها و کتونهای پلی اتر مورد استفاده قرار میگیرد و مونومری کلیدی در تولیدپلاستیک پلی کربنات( PC)  و رزینهای اپوکسی است.

پلاستیک پلی کربنات(PC)  در تولید بسیاری از محصولات متداول مثل بطریهای پلاستیکی شیر کودکان و آب، وسایل ورزشی، ابزار پزشکی و دندانپزشکی، سیلنتها و کمپوزیتهای پر کننده دندان، لنزهای چشمی و وسایل برقی خانگی بکار می رود.

 

کاربرد های بیسفنول آ

در حال حاضر از پلاستیک های دارای بیسفنول در ساخت ظرف های کنسرت شیشه های شیر نوزادان بطری های آب و تجهیزات ورزشی استفاده می شود.
البته استفاده از این مواد در وسایلی که مربوط به نوزادان می شود در تعدادی از کشورها مثل کشور آمریکا ممنوع شده است.
از این ماده همچنین برای تولید رزین های اپوکسی استفاده می شود و این مواد برای محافظت از پوسیده شدن فلز بدنه استفاده می شود و با آن روکش داخلی ظروف غذاهای کنسروی را می پوشانند.

محصولات معمولی که ممکن است حاوی BPA باشند عبارتند از:

تولیدات بسته بندی شده در ظروف پلاستیکی

مواد غذایی که کنسرو شده است

لوازم آرایشی و بهداشتی

محصولات بهداشتی زنانه

رسید چاپگر حرارتی

سی دی ها و دی وی دی ها

وسایل الکترونیکی

لنزهای عینک

تجهیزات ورزشی

مواد پرکننده ی دندان

شایان ذکر است که بسیاری از محصولاتی که ادعا می شود بدون BPA است، فقط BPA را با bisphenol-S (BPS) یا bisphenol-F (BPF) جایگزین کرده اند.

با این حال، حتی غلظت های کوچک BPS و BPF ممکن است باعث اختلال عملکرد سلول های بدن شود. این اختلال مشابه اختلال به وجود آمده از BPA است. بنابراین، بطری های بدون BPA ممکن است یک راه حل مناسب برای از بین بردن اثرات مخرب BPA نباشد .

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : موم کاندلیلا

خطرات BPA یا بسفینول آ

تعداد زیادی از کارشناسان ادعا می‌کنند که این ماده مضر است ولی دیگر کارشناسانی مخالف این عقیده هستند.

سطح هورمون ها

برخی کارشناسان در طی تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که این ماده می‌تواند در بدن انسان مانند یک هورمون عمل کند و به همین علت سطح نرمال هورمون ها و فرایند رشد در جنین، نوزادان و کودکان دچار اختلال می شود.
علاوه بر این،BPA  ممکن است با دیگر گیرنده های هورمون مانند تریروئید واکنش نشان دهد و بنابراین عملکرد آن ها را تغییر می دهد.
مشکلات مغزی و رفتاری
همچنین در طی بررسی شواهدی، واحد بین المللی سم شناسی سازمان غذا و داروی آمریکا، وجود نگرانی‌هایی در مورد اثر های احتمالی بیسفنول آ بر روی مغز و رفتار نوزادان و کودکان را گزارش کرده است.

سرطان

در طی نتایج آزمایش هایی که بر روی حیوانات انجام شده ارتباطی احتمالی بین قرارگرفتن در معرض بیسفنول آ و افزایش احتمالی ابتلا به سرطان نشان داده شده است.

مشکلات قلبی

نتایج های دو تحقیق نشان می دهد که افراد بزرگسالی که مقدار بیشتری از BPA در بدن خود دارند بیشتر دچار مشکلات قلبی می شوند البته این افزایش حتماً و مستقیماً متاثر از BPA نیست.

سایر مشکلات پزشکی

تعدادی از کارشناسان در پی ارتباط بیسفنول و ابتلا به مشکلاتی مثل :چاقی مفرط، دیابت، اختلال بیش فعالی و کمبود توجه و تمرکز و برخی دیگر از مشکلات هستند، ولی نتایجی که به دست آوردند برای اثبات ارتباط به قدر کافی محکم و مستدل نیستند .
حالا با توجه به این مطالب که پیشتر گفته شد بهتر است برای کاهش خطرات ناشی از بیسفنول آ مصرف و استفاده غذاهای کنسروی را کاهش دهید و در مورد ظروف پلاستیکی نیز حداقل امکان از ظروف بدون بیسفنول آ که بر روی آن درج شده استفاده کنید.
و اما این ماده خطراتی برای محیط زیست دارد که نباید از آن غافل شد بیسفنول آ یک آلاینده محیطی است و با تثبیت نیتروژن در ریشه بعضی گیاهان تداخل کرده و بر روی چرخه محیط زیست تاثیر می گذارد.

با این حال در سال 2014، FDA  (سازمان غذا و داروی آمریکا) آخرین گزارش خود را انتشار داد، این گزارش مشابه گزارش منتشر شده در سال 1980 بود که میزان مصرف مجاز این ماده را روزانه 23 میکروگرم در هر پوند از وزن بدن (50 میکروگرم در کیلوگرم) را تایید کرده است. این گزارش نشان میدهد که BPA احتمالا در مقادیری که امروزه مصرف می شود  مجاز شناخته شده است.

با این حال، تحقیقاتی روی جوندگان انجام شده نشان می دهد که اثرات منفی BPA در سطوح بسیار پایین تر – به اندازه 4.5 میکروگرم در پوند (10 میکروگرم در هر کیلوگرم) روزانه قابل مشاهده است.

به علاوه، تحقیقات انجام شده روی میمون ها نشان می دهد که مقداری که امروزه انسان ها در معرض آن هستند، اثرات منفی بر تولید مثل دارند.

با بررسی نتایج تحقیقات انجام شده به وسیله ی صاحبان صنایع می توان به این نتیجه کلی رسید که تمام مطالعات انجام شده به وسیله ی این شرکت ها، هیچ تأثیر مخربی را برای BPA نشان نمی دهد، در حالیکه 92 درصد از مطالعاتی که توسط صاحبان صنایع انجام شده بود، تاثیرات منفی زیادی را نشان می داد.

 

خرید بیسفنول آ:

جهت خرید و استعلام قیمت و کسب اطلاعات بیشتر از این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

شماره تماس:

03195020085


این نوشته توسط : Tell : 031-95020085 در تاریخ : 4:09 ب.ظ درون وبسایت آبتین شیمی درج گردیده است .

2 پاسخ به “بیسفنولA”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارتباط آسان تر میان مشتریان عزیز و اپراتور های آبتین شیمی میتوانید از طریق فرم مقابل درخواست پیش فاکتور محصولات مارا ثبت نمایید ، در ساعات کاری در کمتر از 30 دقیقه پیش فاکتور مربوطه برای شما ارسال خواهد شد و تماسی از طرف کارشناسان فروش ما خواهید داشت .
فایل پیش فاکتور از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال میگردد به همین منظورت شماره تلفن همراه دارای یکی از نرم افزار های ارتباطی ذکر شده را در فرم مقابل وارد نمایید ، با تشکر آبتین شیمی

درخواست پیش فاکتور : از طریق فرم زیر میتوانید درخواست پی فاکتور نمایید تا کارشناسان آبتین شیمی قیمت محصول مورد نظر شمارا اعلام نمایند ، در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت

مقالات آبتین شیمی

تاثیرات مواد آرایشی در بلوغ زودرس

بررسی‌های کارشناسان نشانگر این مطلب است که استفاده از محصول‌های آرایشی، مانند عطر، کرم دست، لوسیون و سایر محصول‌های آرایشی می‌تواند زمینه ساز بلوغ زودرس دختران شود. کارشناسان این نتایج را با بررسی برروی حدود ۳۳۸ کود

bbcream

کرم CC و اجزای سازنده آن

CC Cream چیست و آیا از کرم BB بهتر است؟ کرم CC یک محصول آرایشی است که به عنوان یک ضد آفتاب ، پایه و مرطوب کننده ، همه در یک محصول ،تبلیغ می شود. “کرم CC” به وسیله بعضی مارک ها به معنای کرم

نگهداری مواد آرایشیش

تاثیرات نگه داری لوازم آرایشی در یخچال

نگهداری لوازم آرایشی در یخچال:بسیاری از خانمها و بعضی اوقات حتی مردان نیز این کار را انجام می دهند  … لواز آرایش خود را در یخچال نگه می دارند! خوب واقعاً کشف جدیدی نیست. نگهداری لوازم آرایشی در یخچال ش