پیشنهاد ویژه :
قیمت روغن کرچک
درخواست تماس تماس با بخش فروش
09195800790
کاربرد کلر
 • گرید : خوراکی ، دارویی ، صنعتی
 • موارد استفاده : اکثرا تصفیه آب و ضد عفونی کننده
 • حالت کلی : مایع شفاف
 • بسته بندی : گالن 45 کیلوگرمی
 • جرم اتمی: ۳۵٫۴۵۳
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

کلر چیست؟

این عنصر حاوی اکسیژن است. بوسیله اکترولیز محلول آب‌داری از کلرید سدیم، کلر تولید می شود. این عنصر در طبیعت فقط به صورت ترکیب با سایر عناصر و عمدتا سدیم به شکل نمک طعام (NaCl) و همچنین در کارنالیت و سلولیت یافت می شود. کلر، عنصر شیمیایی با عدد اتمی ۱۷ و نشان Cl می‌باشد .

هالوژن است و در جدول تناوبی در گروه IV قرار دارد. گاز کلر، زرد مایل به سبز است، دو و نیم مرتبه از هوا سنگین‌تر، دارای بوی بسیار بد و خفه کننده و بسیار سمی است. این عنصر، عاملی اسید کننده، سفیدکننده و گندزدا می‌باشد . کلر، به‌عنوان بخشی از نمک‌های طعام و ترکیبات دیگر به مقدار زیادی در طبیعت و لزوماً در بیشتر جانداران وجود دارد. نوع خالص این عنصر شیمیایی به شکل گازی دو اتمی و سبز رنگ می‌باشد.

نام این عنصر برگرفته از کلمه Chloros  به معنی سبز است که اشاره به رنگ این گاز دارد. این عنصر جزئی از گروه‌های هالوژن‌های نمک‌ساز می‌باشد و به‌وسیله اکسیداسیون کلریدها یا به روش رایج الکترولیز تهیه می‌گردد . کلر، گازی است به رنگ زرد مایل به سبز که تقریباً با تمامی عناصر به سرعت ترکیب می‌شود. در ۱ لیتر آب ۳٫۱۰ و ۱۰ درجه ،c لیتر و در آب ۳۰ درجه تنها ۷۷٫۱ لیتر کلر حل می‌شود.

 

خواص فیزیکی و شیمیایی کلر:

-عدد اتمی: ۱۷

– جرم اتمی: ۳۵٫۴۵۳

– نقطه ذوب: 101 درجه سانتی گراد

– نقطه جوش: 34- درجه سانتی گراد

– شکل الکترونی : 1s2 2s2 2p6 3s2 2p5

– الکترونگاتيوی : ۳٫۱۶

– پايدار Cl-35

– درجه اشتعال : در حالت گازی غير قابل اشتعال

قرص کلر:

اگر این قرص ها در آب قرار گیرند حل شده و گاز کلر موجود در آنها در آب آزاد می شود. تفاوت عملکرد قرص کلر و پودر آن از اینجا ناشی می شود که کلر قرصی به صورت فشرده بوده و در یک زمان مشخص مقدار کمتری از کلر نصبت به نوع پودری در آب آزاد میشود که این میزان متناسب با درجه حرارت آب استخر می باشد لذا باید به تناسب مقدار بیشتری از آن در آب قرار گیرد اما مصرف نهایی آن با درجه اکتیویته آن تناسب دارد.

کاربرد های کلر:

پاکسازی:

در ابتدا کلر به خاطر قیمت پایین و موثر بودن آن، به عنوان ضد عفونی کننده در گیاهان تصفیه آب در سراسر جهان استفاده می‌شد. اساسا کلر عوامل تولید کننده بیماری را از آب جدا می‌کند و موجب می‌شود تا در طول روز از شیوع بیماری‌هایی که از طریق آب منتقل می‌شوند، جلوگیری شود. به فرآیندی که طی آن از کلر برای پاکسازی آب استفاده می‌شود، کلرور آب می‌گویند. به غیر از گیاهان تصفیه آب، این عنصر شیمیایی به طور گسترده در فاضلاب و تصفیه‌خانه‌ها استفاده می‌شود.قرص های کلر استخر را در وسیله ای به نام شناور در سطح آب رها می کنند یا در حوضینگ های مخصوصی که بعد از دستگاه تصفیه نصب می شود می ریزند محفظه قرصهای کلر معمولا هر چند روز یکبار شارژ میگرد.
کلر ماده ای است اسید کننده پس در تعیین مقدار مصرف آن دقت فرمایید که آنقدر کلر به آب استخر افزوده شود تا به جز اکسید کردن مواد اکسید پذیر آب به مصرف کشتن میکروب ها نیز رسیده و مقداری نیز در آب استخر باقی بماند.

از بین بردن باکتری ها:

اگر شما به شنا علاقه دارید باید بدانید که آب استخر‌ها معمولا با کلر ترکیب می‌شود. زمانی که کلر به آب استخر اضافه می‌شود، به اسید هیپوکلرید و دیگر مواد شیمیایی تجزیه شده و که باکتری‌هایی که برای سلامت مضر هستند را می‌کشد. با استفاده از قرص‌های کلر یا دستگاه مخصوص کلرزنی آب استخرها ضد عفونی می‌شود.

یکی دیگر از کاربردهای این محصول استفاده از آن به عنوان یک ضدعفونی‌کننده برای کشتن باکتری‌هایی است که در گودال‌های آب، سیستم‌های تهویه هوا و … جمع می‌شوند.

کاربرد در فناوری:

همانند کاربرد‌های مستقیم آن، این محصول تعدادی کاربرد غیرمستقیم نیز دارد. از کلر برای تولید حلال‌های کلر، کلرید، پلیمر، رشته‌های مصنوعی و … که هرکدام کاربرد‌های متنوعی دارند، استفاده می‌شود.

همچنین از این ماده برای تولید محصولات تجاری مثل سخت افزار رایانه، تراشه‌های سیلیکون، آفت‌کش‌ها، حشره‌کش‌ها، فلزات، رنگ‌ها، پلاستیک‌ها، سردکننده‌ها، حلال‌ها و … استفاده می‌شود. همچنین در ابزار‌های پزشکی مثل قطره‌های داخل وریدی و کاتتر‌های قلب کاربرد دارد. حتی پلی کربناتی که برای تولید شیشه ضد گلوله استفاده می‌شود، از کلر ساخته شده است.

دارویی و پزشکی:

کاربردهای کلر در زمینه پزشکی غیر قابل انکار است. در زمینه پزشکی تقریبا ۸۵ درصد دارو‌ها دارای کلر هستند یا با استفاده از آن تولید می‌شوند. همچنین برخی از ترکیبات کلر در آنتی سپتیک‌ها برای جلوگیری از رشد باکتری در زخم‌ها و سوختگی‌ها کاربرد دارند. ترکیبات کلر به طور گسترده به عنوان پاک‌کننده و ضد‌عفونی‌کننده ابزار تجهیزات پزشکی در سراسر جهان استفاده می‌شوند.

در کشاورزی:

یکی از بهترین کاربردهای این محصول در حوزه کشاورزی نمایان می‌شود. از این ماده می‌توان برای ضدعفونی و از بین بردن ویروس‌ها و آفات میوه ها استفاده کرد. از طرف دیگر، آب کشاورزی را نیز با استفاده از این ماده می‌توان به آب سالم‌تری تبدیل کرد. با بهره‌گیری از این ویژگی کلر احتمال انتقال میکروب‌های مضر به میوه‌ها یا سایر محصولات به صفر می‌رسد. در کشاوری دو نوع ضدعفونی کننده پرکاربرد وجود دارد: سدیم هیپوکلریت و کلسیم هیپوکلریت.

سایر کاربرد های کلر:

 • به راحتی در آب حل می‌شود تا مخلوطی از هیدروکلریک اسید ایجاد کند. این ماده در تولید کلرید‌ها، کود‌ها، رنگ‌ها و همچنین ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده می‌شود. هیدروکلریک اسید برای تشخیص سطح آماده سازی مواد غذایی نیز به کار می‌رود.
 • یک اکسیدکننده‌ عالی برای سفید کردن در صنایع کاغذسازی و پارچه است. این عنصر برای استخراج برم نیز کاربرد دارد.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن کنید : خرید کربن فعال

 

 • این محصول اصلی‌ترین عضو در صنایع شیمیایی و دارویی است که به عنوان ضدعفونی‌کننده در آب آشامیدنی و در استخر‌های شنا، شناخته شده است. این محصول به پیشرفت‌هایی در زمینه‌های مختلف مانند ضد عفونی، پزشکی، امنیت عمومی و افزایش کیفیت زندگی روزمره کمک می‌کند.
 • کلر قابل اشتعال نیست، اما ممکن است با بسیاری از مواد رایج از جمله استیلن، اتر، سنتور، آمونیاک، گاز طبیعی، هیدروژن و فلزات رقیق شده واکنش‌های انفجاری نشان دهد یا با آن‌ها مواد منفجره بسازد.
 • تقریبا در آب محلول است و با رطوبت واکنش می‌دهد تا اسید هیپوکلرید (HCLO) و اسید هیدروکلریک (HCL) ایجاد کند.

خطرات کلر:

گاز کلر یک سم خطرناک است که اولین گاز مورد استفاده در جنگ‌های شیمیایی در جنگ جهانی اول بود. این گاز باعث خفگی، تنگی قفسه سینه، تنگی در گلو و ورم ریه‌ها می‌شود. حدود ۲.۵ میلی گرم در لیتر از این گاز در جو، در عرض چند دقیقه باعث مرگ می‌شود، اما کمتر از ۰.۰۰۰۱ درصد حجم آن ممکن است برای چند ساعت تحمل شود.

خرید کلر:

برای تهیه این محصول فرم مربوطه را پر کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.


این نوشته توسط : Hakimi در تاریخ : 4:28 ب.ظ درون وبسایت آبتین شیمی درج گردیده است .

7 پاسخ به “کلر”

 1. […] کلر چیست؟ این عنصر حاوی اکسیژن است. بوسیله اکترولیز محلول آب‌داری از کلرید سدیم، کلر تولید می شود. این عنصر در طبیعت فقط به صورت ترکیب با سایر عناصر و عمدتا سدیم به شکل نمک طعام (NaCl) و همچنین در کارنالیت و سل ادامه توضیحات […]

 2. […] از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید : خرید کلر […]

 3. […] شیلات و ماهی های اکواریومی و تزئینی  استفاده می شود تا کلر موجود جدا شود  خنثی سازی کلر از اب بعد از فرایند تسویه […]

 4. […] از دیگر محصولات ما نیز دیدن کنید: خرید کلر […]

 5. […] به دلیل اضافه  کردن سه ملوکول کلر موجب شده تا این محصول مانند شکر پتانسیل متابولیزمه شدن […]

 6. […] جلو دهان وبینی ببندید . از زمان بازکردن در بشکه ، پودر کلر داخل آن حداقل تایک ماه ونیم قابل استفاده است وزیاد تر […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارتباط آسان تر میان مشتریان عزیز و اپراتور های آبتین شیمی میتوانید از طریق فرم مقابل درخواست پیش فاکتور محصولات مارا ثبت نمایید ، در ساعات کاری در کمتر از 30 دقیقه پیش فاکتور مربوطه برای شما ارسال خواهد شد و تماسی از طرف کارشناسان فروش ما خواهید داشت .
فایل پیش فاکتور از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال میگردد به همین منظورت شماره تلفن همراه دارای یکی از نرم افزار های ارتباطی ذکر شده را در فرم مقابل وارد نمایید ، با تشکر آبتین شیمی

درخواست پیش فاکتور : از طریق فرم زیر میتوانید درخواست پی فاکتور نمایید تا کارشناسان آبتین شیمی قیمت محصول مورد نظر شمارا اعلام نمایند ، در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت

مقالات آبتین شیمی

bbcream

کرم CC و اجزای سازنده آن

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]شما برای رای دادن باید وارد شویدCC Cream چیست و آیا از کرم BB بهتر است؟ کرم CC یک محصول آرایشی است که