× آبتین شیمی کاتالوگ محصولات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی مواد اولیه دارویی مواد اولیه غذایی مواد اولیه صنعتی سوالات متداول تماس با ما
021-284261
×

هر آنچه نیاز دارید جسستجو کنید ، اگر به نتیجه نرسیدید با ما تماس بگیرید .

امولسیفایر

امولسی فایر ها

امولسیفایر چیست

امولسیفایر – emulsifier یا امولسیون یا همان نامیزه که ریشه فرانسوی دارد البته در زبان انگلیسی به آن ایمولشن می گویند این ماده نوعی چسب سان است که یک مخلوط های کلوئیدی ، محلولهای چسب مانند هستند ، شبیه به روغنی که در آب  مخلوط شده بی آنکه باهم در آمیزند .

امولسیفایر ها در گروه مایعات به دو دسته جدا می کنند به ان دسته که دراب حل می شوند آبی ها گفته میشود و بقیه مایعات در گروه روغنی ها دسته بندی می شوند .

تقسیم بندی امولسیون ها به دو گروه ختم می شود آب  در روغن و روغن در آب و در کل یک امولسیون دارای قطرات بزرگ  چربی هست که در فضای آب پراکنده است .

در این بین نقش امولسیفایرها برای پایداری یک امولسیون است که طی فرایند کاهش سرعت واکنش ها انجام می شود .

به زبان ساده امولسیون فرایندی است برای یکنواخت کردن دو مایعی که به صورت جداگانه درون هم قرار میگیرند (حل نمی شوند ) ، ساده ترین نوع امولسیفایر موجود که در تمامی خانه ها یافت می شود مایع ظرف شویی است که باعث حل شدن چربی در آب شود ! اکثر مواد شوینده نوعی امولسی فایر هستند.

اطلاعات فنی :

✅ نام انگلیسی emulsifier
✅ کاربرد ترکیب آب و روغن
✅ شکل ظاهری پودری و مایع
✅ صنعت داروسازی – آریشی بهداشتی – خوراکی و …
✅ مدل های مختلف OW / WO / WOW / OWO , … ETC

 

امولسیفایر خوراکی چیست

در صنعت غذا نیز برای ترکیب دو ماده پایه آب و پایه روغنی نیاز است که از یک امولسیفایر استفاده کنید. استفاده از این ماده در محصولات غذایی به پایداری محصول نیز بسیار کمک میکند . امولسیفایر در کیک میتوان از لستین و مونودی گلیسیرید E471 استفاده کرد .

امولسیفایر بستنی : یکی از معروف‌ترین امولسیفایرها مورد استفاده در بستنی، پلی‌سوربات 80 (Polysorbate 80) است. این امولسیفایر مخلوط‌های آبی و روغنی را پایدارتر می‌کند و به بهبود بافت و طعم بستنی کمک می‌کند. همچنین، از این ماده به عنوان یک امولسیفایر در محصولات غذایی دیگر نیز استفاده می‌شود.

 

امولسیفایر سرطان زاست ؟

امولسیفایرها به طور کلی به عنوان یک گروه مواد شیمیایی برای افزودن پایداری و بهبود مخلوط مایع‌های غیر قابل ترکیب مورد استفاده در صنایع غذایی و غیره استفاده می‌شوند. امولسیفایرها نسبت به سلامت انسان تحت شرایط معمول مصرفی توصیه شده توسط مراجع تخصصی به عنوان مواد ایمن و بدون اثرات سلامتی مخرب تلقی می‌شوند.

از طرف دیگر، تحقیقات در مورد اثرات بلند مدت مصرف امولسیفایرها یا مواد مخصوص در آنها بر روی سلامت انسان همچنان در جریان است. بسیاری از امولسیفایرها مورد آزمایش و ارزیابی هستند تا میزان ایمنی و تأثیر آنها بر سلامت مورد بررسی قرار گیرد.

به هر حال، مهمترین نکته این است که امولسیفایرها به عنوان مواد افزودنی در محصولات غذایی توسط مراجع مربوطه بر اساس تحقیقات و داده‌های موجود مجاز و ایمن تلقی می‌شوند. در صورت داشتن نگرانی در مورد مصرف امولسیفایرها یا دیگر مواد افزودنی، بهترین راه این است که با پزشک یا متخصص تغذیه خود مشورت کنید. همچنین، همیشه توصیه می‌شود که محصولات غذایی را از منابع معتبر خریداری کنید و به توصیه‌های مربوط به مصرف غذاها پایبند باشید.

 

تاریخچه امولسی فایر قیر

امولسیفایر صنعتی در بسیاری از محصولات مورد استفاده هستند ، امولسیون قیر در برای اولین بار در سال 1900 میلادی به وجود آمد .وطی بیست سال وارد عرصه پروژه های بزرگ شد .و برای کشور ایران این محصول در سال 1355 وارد و راه اندازی شد و شروع به تولید کردن و در ایران به طور رسمی وارد شد و در سال 1382 به طور کاملا جدی وارد بازار داخلی شد و توجه سرمایه داران را به خود جلب کرد این نوع آسفالت به جزء مزایای زیست محیطی از لحاظ اقتصادی کاملا مقرون به صرفه است از این نوع غیر و اسفالت در کشور های توسعه به دلیل کیفیت و مقاومت زیاد بیشتر در ازاد راه ها ،بزرگ راه ها ،راه های بین راهی ،استفاده می کنند .

برخی از امولسیفایر های معروف عبارتند از : GMS ، اسپن 80 ، توئین 20 ، داتم ، کاراگینان ، آگارآگار ، سی ام سی،گلیسیرین ،

 

کاربرد ها و مصارف

اکثر نمونه های آسفالت نیاز به گرم کردن دارند اما این نمونه به جز صرفه جویی در مصرف انرژی های فسیلی هنگام فراوری نیازی به گرما ندارد .

صرفه جویی در زمان و حمل و نقل به این دلیل که این گونه از قیر در کاخانه های بخصوص فقط تولید نمی شود و می توان در کارگاه های بومی هم به ان دست پیدا کرد .

در مقایه این قیر با دیگر قیرها منعطف تر بوده و پتانسیل مخلوط بالای ان با دیگر افزونه ها.

قابلیت ارتقا و بهبود کیفیت با دیگر هم هم گروهای این نوع مواد .

به صرفه بودن از نظر استفاده از نفت سفید به دلیل بی نیاز بودن نسبت به استفدا از نفت .

از لحاظ ایمنی در کاربرد به مراتب در سطح بالتری قرار دارد از نظر آتشزایی.

به دلایل فوق سرعت در انجام پروژه های عظیم که یکی از پارمتر های مهم هستند .

امکان اجرای فرایند ان در سطح های خیس و نمناک .

قابلیت باسازی و بازگاردانی اولیه که دچار آسیبهایی مانند ترک خوردگی شده اند .

 

کاربرد های امولسیون

امولسیون ها کاربرد های فراوانی دارند از استفاده های صنعتی گرفته مثل قیر برای  راه سازی تا موا غذایی، برای درک بهتر این مطلب با این طیف گسترده از مصرف باید از این محصول یک شناخت مختصری داشت که به شرح زیر است .

به زبان ساده امولسیون فرایندی است برای یکنواخت کردن دو مایعی که به صورت جداگانه درون هم قرار میگیرند (حل نمی شوند ) ، ساده ترین نوع امولسیفایر موجود که در تمامی خانه ها یافت می شود مایع ظرف شویی است که باعث حل شدن چربی در آب می شود ! اکثر مواد شوینده نوعی امولسی فایر هستند.

با این نگاه میتوان فهمید که این نوع رفتار یک ماده یا ترکیب بخصوص چه فوایدی به همراه دارد از این رو در این مقاله به صورت اجمالی به کاربرد های متفاوت این محصول می پردازیم

 

 

کاربرد امولسیون در صنایع رنگ

در صنعت رنگ سازی اکثر رنگ ها بر اساس امولسیون ها هستند زیرا برای استفاده از رنگ برای رقیق کردن ان احتیاج به یک حلال است اما این امر به واسطه امولسیون های مایع در مایع انجام می پذیرد تا بتوان یک مایع یک دست بوجود اورد لذا استفاده از امولسیون به جای سیستم های حلال هم به صرفه تر هست وهم اشتعال پذیر نیستند و از این رو به سهولت مورد استفاده قرار میگیرند و در بازار مورد پسند است .

 

کاربرد امولسیون در صنایع کشاورزی

در صنایع کشاورزی دفع افات و حشرات  یکی از مهم ترین مسئله ها است که می تواند عدم استفاده یا استفاده نادرست کل تلاش و محصول حاصله را از بین ببرد از این رو استفاده از سموم کاربرد بسزایی در این صنعت دارد در این بین امولسیون ها در ترکیبات انواع مختلف سموم موجود هستند زیرا سموم موجود اکثرا غیر محلول در اب هستند و این مسئله اسپری و استفاده از این محصولات را سخت می کند لذا امولسیون موجود در ساختار سم ها اجازه داده تا به راحتی رقیق شده و با اب ترکیب شوند و عمل اسپری را بهبود ببخشند   در این فرایند موجب می شود که سطح گیاه بهتر پوشش داده شود و امولسیون موجود در ترکیب پس از محلول پاشیده شده بلافاصله شکسته می شود و یک لایه سم یا سم روغنی روی گیاه قرار می گیرد و اب موجود در ترکیب به صورت قطره ای از روی سطح برگ خارج می شود .

 

کاربرد امولسیون در محصولات ارایشی

درمواد ارایشی که اب و روغن یکی از ترکیبات مهم مواد ارایشی هست مطمئنا بر پایه امولسیون ساخته میشوند و به طور مثال در کرم های لایه ساز یا مرطوب کنندها امولسیون موجود آن ها ساختاری به وجود می اورد که یک خمیر کاملا ترکیب شده بدون ساختاری از هم پاشیده داشته باشد و در زمان استفاده، یک لایه کاملا یک دست و یکنواخت روی پوست ایجاد کند تا اثر بخشی ظاهری وفرمول و ترکیب کرم را به آسانی امکان پذیر سازد.

یا در شامپو ها یامواد شوینده کمک میکند تا ترکیبات و انزیم های موجود محصول به اسانی پیوندی بین چربی و مواد و اب ایجاد کنند تا حداکثر اثر گذاری را داشته باشند .

 

امولسی فایر ها

امولسی فایر ها

 

کاربرد امولسیون در صنایع غذایی

همانطور که در بالا ذکر شد با نوع عکس العمل رفتاری این امولسیون ها می توان حدس زد که در مواد غذایی هم نقش های زیاد و متفاوتی را ایفا کنند و امروزه مصرف امولسیون یا امولسیفایر ها در صنایع غذایی جزء جدا ناشدنی ترکیبات غذایی هستند و در فرایند پخت کاملا ضروری هستند و این بخاطر خواص ابدوستی و یا ابگریزی  این نوع مواد هست لذا باعث پایداری می شوند .

به زبان ساده وقتی می خواهید بین دو ماده غیر اختلاط پیوندی ایجاد کنید یک امولسیفایر به  ترکیب انها اضافه کنید تا کشش سطحی انها کم شود و دو مایع می تواند یک امولسیون ترکیب شده به وجود اورند .

در مورد کاربرد های متفاوت امولسیون در صنایع غذایی به صورت مختصر به انها اشاره میکنیم

واکنش با نشاسته به منظور تاخیر انداختن بیات شدن

اصلاح چسبندگی

ایجاد کف مثل دسر های فوری خامه

ایجاد واکنش متقابل یا پروتئین باعث ایجاد حجم

اصلاح بافت مثل بافت ماکارانی

تغییر تبلور

مرطوب کنندگی

لغزننده کننده

اصلاح پراکندگی یک مایع در مایع دیگر و حالت یک دستی و زلال بودن

برخی امولسیون ها : دی‌استيل ، اسيد تارتاريک ، گليسیرین مونو استئارات ، مونو دی گليسريدھا ، استرھای الکتيل ، استرھای پلی‌گليسرول ، سوربیتان مونو استئارات ، گليسرول منو استئارات ، صمغ‌ها و پلی سوربات 20 و توئین 80

 

 

 

خرید امولسیفایر

برای ثبت سفارش این محصول یا اطلاعات بیشتر از کارشناسان ما با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید 

منتظر تماس شما هستیم !
031-33616360 / 021-28421745

جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید شنیدن صدای شما باعث خشنودی ما می شود ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *