پیشنهاد ویژه :
قیمت روغن کرچک
درخواست تماس تماس با بخش فروش
09195800790
هیدرازین
  • نام شیمیایی: هیدرازین
  • شکا ظاهری: مایع بی رنگ
  • فرمول شیمیایی: N۲H۴
  • انحلال پذیری:حل شدنی در حل کننده‌های قطبی آلی

هیدرازین چیست؟

هیدرازین یک ترکیب شیمیایی معدنی با فرمول N2H4 است که جرم مولی آن 32 gr/mol که یک مایع بی‌رنگ است و آتش‌گیر بوده و بویی شبیه به بوی آمونیاک داشته و بسیار سمی است. این ترکیب یک باز فعال بسیار واکنش‌پذیر است که یک عامل به شدت کاهنده است که با اکسیدان تا، اسید تا، فلز تا و اکسید فلز تا به شدت واکنش می‌دهد. این ترکیب دارای چگالی 1.1 gr/cm3  و دمای ذوب 2 درجه‌ی سانتی گراد و دمای جوش 114 درجه‌ی سانتی گراد است.

طی فشرده سازی هیدرازین یا یک کربونیل ساده مانند استون تشکیل یک آذین میدهد. اگر این آذین دوباره با هیدرازین واکنش دهدهیدرازین به دست می‌آید :

۲ (CH۳)۲CO + N۲H۴ → ۲ H۲O + [(CH۳)۲C=N]۲
[(CH۳)۲C=N]۲ + N۲H۴ → ۲ (CH۳)۲C=NNH۲

در این واکنش استون آذین یک واسطه برای انجام این واکنش است. هیدرازین در اثر واکنش با اسیدهای معدنی نمک هیدرازینیوم تشکیل میشود از معروف ترین نمک ها میتوان به سولفات با  فرمول[N۲H۵]HSO۴ اشاره کرد.

کابردها:

-در رابطه با بعضی از کاربرد ها ، استفاده از این نمک به نسبت هیدرازین خالص ترجیح داده می شود چون غیر فرار و به دنبال ذخیره سازی کمتر مستعد اکسیداسیون جوی است . این خصوصیات مشابه سبب می شود که این ترکیب شکل ترجیح داده شده ی این محصول برای مکمل های خوراکی و آزمایش های دارویی محسوب شود.

هیدرازین در بسیاری از فرایندهای شیمیایی به کار می‌رود :

ساخت اسپاندکس(گونه‌ای از کاموای پلاستیکی)از فیبرها

برای کاتالیز واکنش هایبسپارسازی(پلیمر کردن).

باتری سوختی.

لحیم‌کاری.

گسترنده‌ی واکنش زنجیری بسپارسازی اورتان.

حذف اکسیژن در دیگ‌های بخار و جلوگیری از خوردگی لوله‌های دیگ بخار. در بویلر تا اکسیژن حل شده را کاهش وpH  را کنترل می‌کند و در ساخت فم هم کاربردهایی دارد.

همچنین شاید برای ساخت ترانزیستور پرده‌ای نازک که در نمایشگر کریستال مایع کاربرد دارند.

این محصول بیشتر در سوخت موشک و فرآورده‌های تنباکو کاربرد دارد.

خطرات هیدرازین:

انفجار و آتش سوزی:

خلوط حاوی بیش از 4.7% حجمی هیدرازین بیآب و هوا میتواند در دماهای بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد، بر اثر گرما، شعله یا تابش فرابنفش منفجر شود. دمای اشتعال هیدرازین آبدار ۷۵ درجه سانتیگراد است. در مورد محلولهای هیدرازین، خطر انفجار کاهش مییابد و در محلولهای رقیقتر از ۴۰ درصد خطر اشتعال از بین میرود. تماس هیدرازین با فلزات، اکسیدهای فلزی و مواد اکسید کننده، اسیدها، مواد متخلخل نظیر خاک، چوب، کاغذ یا پارچه ممکن است به آتش سوزی یا انفجار منجر شود. در صورت کار با پوشاک و تجهیزات آلوده، محصولات سمی مانند اکسیدهای نیتروژن و آمونیاک بوجود میآید.

روش نگه داری هیدرازین:

برای جلوگیری از بروز خطرها، هیدرازین بی آب را باید در محیط بسته مجهز به تجهیزات الکتریکی هشدار دهنده نگهداری کرد.هرگز نباید از این محصول در نزدیکی شعله، جرقه و عوامل مشابه استفاده شود. در محل استفاده از هیدرازین، هرگز نباید سیگار استعمال شود. باید از تابش مستقیم نور خورشید و تماس هیدرازین با فلزات و ترکیبهای شیمیایی مانند اکسیدها، بشکه‌های حاوی هیدرازین را باید با پاشیدن آب خنک کرده، از نشت هیدرازین بیشتر به محیط جلوگیری کرد.

برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های کوچک ناشی از این محصول  از پاش آب ، مواد شیمیایی خنک یا گاز CO2 استفاده می‌شود. در مورد آتش‌سوزی‌های بزرگ باید از کف الکل یا آب با فشار زیاد استفاده شود.

 

از محصولات دیگر ما نیز دیدن کنید : کربن فعال

فروش هیدرازین:

شرکت آبتین شیمی در جهت فروش هیدازین آمادگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت آنالیز با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

 

 


این نوشته توسط : Hakimi در تاریخ : 1:40 ب.ظ درون وبسایت آبتین شیمی درج گردیده است .

یک پاسخ به “هیدرازین”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت ارتباط آسان تر میان مشتریان عزیز و اپراتور های آبتین شیمی میتوانید از طریق فرم مقابل درخواست پیش فاکتور محصولات مارا ثبت نمایید ، در ساعات کاری در کمتر از 30 دقیقه پیش فاکتور مربوطه برای شما ارسال خواهد شد و تماسی از طرف کارشناسان فروش ما خواهید داشت .
فایل پیش فاکتور از طریق واتس اپ یا تلگرام برای شما ارسال میگردد به همین منظورت شماره تلفن همراه دارای یکی از نرم افزار های ارتباطی ذکر شده را در فرم مقابل وارد نمایید ، با تشکر آبتین شیمی

درخواست پیش فاکتور : از طریق فرم زیر میتوانید درخواست پی فاکتور نمایید تا کارشناسان آبتین شیمی قیمت محصول مورد نظر شمارا اعلام نمایند ، در کوتاه ترین زمان با شما تماس خواهیم گرفت

مقالات آبتین شیمی

تاثیرات مواد آرایشی در بلوغ زودرس

بررسی‌های کارشناسان نشانگر این مطلب است که استفاده از محصول‌های آرایشی، مانند عطر، کرم دست، لوسیون و سایر محصول‌های آرایشی می‌تواند زمینه ساز بلوغ زودرس دختران شود. کارشناسان این نتایج را با بررسی برروی حدود ۳۳۸ کود

bbcream

کرم CC و اجزای سازنده آن

CC Cream چیست و آیا از کرم BB بهتر است؟ کرم CC یک محصول آرایشی است که به عنوان یک ضد آفتاب ، پایه و مرطوب کننده ، همه در یک محصول ،تبلیغ می شود. “کرم CC” به وسیله بعضی مارک ها به معنای کرم

نگهداری مواد آرایشیش

تاثیرات نگه داری لوازم آرایشی در یخچال

نگهداری لوازم آرایشی در یخچال:بسیاری از خانمها و بعضی اوقات حتی مردان نیز این کار را انجام می دهند  … لواز آرایش خود را در یخچال نگه می دارند! خوب واقعاً کشف جدیدی نیست. نگهداری لوازم آرایشی در یخچال ش