استویا

نام های دیگر این محصول :

استویا چیست؟ استویا به شکل درختچه های کوچک است که متعلق به خانواده کاسنیان است که بیش از ۲۰۰ گونه از این گیاه وجود دارد. چین بزرگ‌ ترین صادرکننده‌ی استویا در دنیا شناخته شده است. این گیاه در بسیاری از کشورهای دنیا تولید می‌شود. همچنین در بعضی از فروشگاه‌های فراورده های کشاورزی، گیاه استویا برای پرورش خانگی نیز عرضه می‌شود. (Stevia) گیاهی است که بسیار شیرین است که از قرن شانزدهم میلادی از این گیاه برای شیرین‌کردن نوشیدنی‌ها و تهیه‌ی چای استفاده میکردند. این گیاه که اهل ناحیه پاراگوئه و …
همین حالا جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید آنالیز و اطلاعات فنی محصول

استویا چیست؟

استویا به شکل درختچه های کوچک است که متعلق به خانواده کاسنیان است که بیش از ۲۰۰ گونه از این گیاه وجود دارد.

چین بزرگ‌ ترین صادرکننده‌ی استویا در دنیا شناخته شده است. این گیاه در بسیاری از کشورهای دنیا تولید می‌شود. همچنین در بعضی از فروشگاه‌های فراورده های کشاورزی، گیاه استویا برای پرورش خانگی نیز عرضه می‌شود.

(Stevia) گیاهی است که بسیار شیرین است که از قرن شانزدهم میلادی از این گیاه برای شیرین‌کردن نوشیدنی‌ها و تهیه‌ی چای استفاده میکردند. این گیاه که اهل ناحیه پاراگوئه و برزیل است و از آن به‌شکل یک مکمل گیاهی و شیرین‌کننده‌ی بدون کالری یا دارای کالری اندک میباشد که جانشین مفید و سالمی برای عدم استفاده از شکر میباشد. این پودر کمک زیادی به تنظیم قند خون کسانی که از دیابت رنج میبرند می‌کند. همچنین منجر به کم شدن وزن نیز می‌شود.

در نتیجه استویا ۲۰۰ تا ۳۰۰ برابر شیرین‌تر از شکر است، بنابراین برای بوجود آمدن شیرینی مشابه، نسبت به سایر شیرین‌کننده‌های عمده به نسبتا به۲۰٪ زمین کمتر و میزان بسیاری اندکی آب احتیاج دارد.

 

طبع استویا

این ماده طبیعتی گرم و خشک دارد همچنین دارای میزان زیادی ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B، کلسیم، فسفر، آهن، پتاسیم، منیزیم، انواع آنتی اکسیدان ها، فلاونوئید ها و گلیکوزید ها می باشد.

 

انواع استویا

بیشتر از 200 گونه استویا در طبیعت وجود دارد و چون استفاده از استویای خام سبب ایجاد مشکلات و عوارضی خاصی میشود در سه شکل روانه ی بازار میشود.

۱)برگ های سبز : این حداقل شکل پردازش استویا است که 30 تا 40 برابر شیرین تر از شکر می باشد که طمع و مزه ی آن به تلخی میزند

برگ های را می توان به صورت تازه یا به شکل برگ های خشک شده و پودر شده استفاده کرد.

۲)عصاره : عصاره استویا که ار برگ های سبز این گیاه تولید میشود، 200 برابر شیرین تر از شکر بوده و مزه ی تلخ برگ ها را ندارد.

۳)استویا اصلاح شده : این نوع استویا 200-400 برابر نسبت به شکر شیرین تر بوده و بیشتر به عنوان بدترین شکل استویا بحساب می آید.

استویا اصلاح شده به صورت پودر سفید رنگ به بازار ارایه می شود.

بهترین شکل استفاده از برگ های سبز استویا هستند و بهتر است که ارگانیک آنرا را استفاده کنید تا کمتر به مشکل دچار شوید.

 

فایده مصرف استویا برای سلامتی

استفاده از این محصول به جای شکر می‌تواند فایده های زیادی برای سلامتی داشته باشد. این ماده به‌ شکل یک شیرین‌کننده‌ی بدون کالری معرفی شده است. یعنی مقدار کربوهیدرات وجود داشته در آن کمتر از ۵ گرم است. این گیاه می‌تواند با بسیاری از مواد دیگر ترکیب شده که این ترکیب خود می‌تواند کالری محصول را بالا ببرد.

کالری که در این محصول موجود است دقیقا صفر نیست ولی نسبت به شکر بسیار کم و ناچیز است که می‌توان آن را گروه شیرین‌کننده‌های بدون‌کالری جای داد.

شیرینی موجود در در این گیاه از ترکیبات طبیعی موجود در آن نشئت می‌گیرد. در کل برای کسانی که غذاها و نوشیدنی‌های طبیعی را در اولویت قرار میدهند گزینه‌‌ی خوبی به حساب می آید. کالری ناچیز برای افراد مبتلا به دیابت و افرادی که به‌دنبال کم کردن وزن هستند نیز یک ویژگی مثبت به حساب می آید.

 

از دیگر محصولات ما نیز دیدن نمایید: شیرین کننده غذایی

 

با فایده استویا بیشتر آشنا شوید:

۱)دیابت

استویا در تنظیم دیابت بسیار مفید موثر است.

تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از استویا سبب

بالا رفتن کالری و کربوهیدرات استفاده شده نمی‌شود. لذا این تحقیقات نشانگر این مطلب است که این گیاه بر قند خون و واکنش به انسولین اثری ندارد. این امر به افرادی که به دیابت مبتلا هستند اجازه می‌دهد تا از طیف بزرگتری از غذاها استفاده و رژیم غذایی سالم تر را در پیش گیرند.

 

۲)کنترل وزن

چاقی و اضافه وزن عوامل گوناگونی دارد. نبود فعالیت کافی و به اندازه واستفاده از غذاهای پرانرژی مثل غذاهای پرچرب و شکر زیاد از عوامل اضافه وزن وچاقی هستند. میتوان گفت ۱۶٪ از کل کالری دریافتی رژیم غذایی آمریکایی‌ها را شکر ی که به غذاها افزوده میشود تشکیل می‌دهد. این امر خطر بالا رفتن وزن و عدم کنترل قند خون را بالا می‌ برد.

بنابراین میزان قند یا کالری در استویا اندک یا صفر است. بنابراین مصرف استویا راه حل مناسبی برای کم شدن کالری دریافتی است؛ بدون اینکه واجب باشد که غذاهای بدمزه که باب میلمان نیست را بخوریم!

 

۳) سرطان لوزالمعده

استویا حاوی استرول‌ها و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی زیادی مثل کمپفرول است. طبق تحقیقات به عمل آمده کمپفرول می‌تواند خطر سرطان‌ لوزالمعده را تا ۲۳٪ کم کند.

 

۴) فشار خون

بعضی از گلیکوزیدهای موجود در عصاره‌ی استویا می‌توانند به گشادشدن رگ‌های خونی کمک بکنند. همچنین آنها می‌توانند باعث از بین رفتن سدیم و میزان دفع ادرار را افزایش بدهند.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۳ بوجود آمد استویا به‌طور بالقوه می‌تواند سبب کاهش فشار خون شود. این تحقیقات نشانگر این موضوع است که احتمالا استویا سبب عکس العمل های کاردیوتونیک در بدن می‌شود. عکس العمل های کاردیوتونیک سبب تنظیم فشار خون و ضربان قلب می‌شوند.

در بعضی ازتحقیقات دیگر این چنین آمده است که استویا بر فشار خون اثری ندارد. لذا برای اثبات این خاصیت استویا به تحقیق علمی بیشتری احتیاج است.

 

۵)رژیم غذایی کودکان

غذاها و نوشیدنی‌هایی که حاوی استویا هستند، تاثیر بسزایی در کم شدن کالری دریافتی در رژیم غذایی کودکان دارند.در دنیای صنعتی امروزه هزاران فراورده از سس سالاد گرفته تا شکلات‌هایی که در بازار عرضه شده اند حاوی شیرین‌کنند‌ه‌ی طبیعی این گیاه هستند. این امر به کودکان کمک می‌کند تا بدون بالا بردن کالری مصرفی و با داشتن رژیم غذایی کم‌شکر بتوانند از غذاها و نوشیدنی‌های شیرین استفاده کنند.

مصرف زیاد شکر و کالری با افزایش خطر بیماری‌های قلبی-عروقی و چاقی مرتبط است.

 

۶)حساسیت‌ها یا آلرژی‌ها

در سال ۲۰۱۰ شورای امنیت غذایی اروپا اثر استفاده استویا را بر ایجاد عکس العمل های آلرژیک بررسی کرد. محققان به این نتیجه رسیدند که گلیکوزیدهای استویول واکنش‌پذیر نیستند و به ترکیبات واکنش‌پذیر تبدیل نمی‌شوند. بنابراین استفاده از آنها در مواد غذایی سبب ایجاد حساسیت و آلرژیک نمی‌شود.

حتی عصاره‌های بسیار خالص استویا نیز دور از انتظار است که سبب ایجاد عکس العمل های آلرژیکی شوند. تا سال ۲۰۰۸ هیچ موردی از حساسیت به استویا ثبت نشده بود.

 

عوارض استویا

طبق تحقیقات عصاره‌ی خاللص خطر جانبی‌ای ندارد. گلیکوزید استویول خالص توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در گروه افزودنی‌های مجاز معرفی شده است. ولی این احتمال وجود دارد که مصرف برگ کامل آن مشکلاتی را برای افراد بوجود آورد.

در اوایل این تصور وجود داشت که استویا می‌تواند برای سلامت کلیه ها مضر باشد. اما تحقیقات بهوجود آمده بر روی موش‌ها نشانگر این موضوع بود که مکمل‌های دارای برگ‌های آن خاصیت های دارد که از کلیه محافظت کرده و به درمان دیابت هم کمک می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از مقادیر توصیه‌شده از جانشین های شکر در در دوران بارداری مجاز است و عوارضی ندارد.

بعضی از فراوردهای استویا حاوی الکل‌قند هستند. کسانی که نسبت به الکل‌قند آلرژی دارند، ممکن است با استفاده آن عوارضی مثل اسپاسم و نفخ شکم، حالت تهوع و اسهال را تجربه کنند. البته احتمال ایجاداین نشانه ها در اثر استفاده قندالکل اریتریتول کمتر از دیگر قندالکل‌هاست.

اگر این ماده به‌ خوبی تصفیه شده باشد و در میزان مناسب استفاده شود، سبب ایجاد مشکلات جانبی نمی‌شود و می‌توانید بدون استرس از آن استفاده کنید.

 

موارد استفاده :

از این ماده میتوان در فراور های نظیر بستنی، دسرها، سس‌ ها و آدامس بدون قند استفاده کرد.

در آمریکا گروه شیرین‌کننده‌های استویابه صورت جایگزین شکر در غذاها و نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود تا کالری دریافتی را کم کند.

 

خرید استویا:

برای ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در واحد فروش تماس حاصل نمایید.

شماره تماس: 03195020085

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برترین

محصولات

اروزیل آبتین شیمی

اروزیل

اروزیل چیست ؟ اروزیل یکی از بیشترین و در دسترس ترین منابعی که در پوسته زمین یافت می شود به نام سیلیلس یا سیلیسیم دی اکسید این ماده در اشکال متفاوتی وجود دارد که بارزترین آن کوارتز است . اروزیل همان سیلیس با نام علمی فوم سیلیس معروف است این محصول چگالی و حجم بالا بوده که با اضاف شدن مواد مورد نظر غلظت و حالت چسبندگی می شود . بیشترین کاربرد این اروزیل به عنوان مواد اولیه پر کننده وحجم دهنده مواد است فرایند تولید اروزیل: در فرایندی به …

کالیفون رزین گام

کالیفون (رزین گام)

کالیفون چیست کالیفون که به رزین گام نیز نامیده میشود ، یک بلور جامد است که از شیره گیاهان مخلوطی مانند کاج و گیاهان دیگر به دست می آید .در روند تولید کالیفون شیره به دست آمده از گیاهان را که به فرم مایع است حرارت میدهند تا ماده فرار ترپن در شیره تبخیر شود و از بین برود تا کالفون به دست آید که بلوری نیمه شفاف و جامد است که در رنگ های زرد تا سیاه وجود دارد. رزین ها به دست آمده از ریشه گیاهان یا رزین …

پلی سوربات 80 تویین 80

توئین 80

توئین 80 یا پلی سوربات 80 چیست پلی سوربات ۸۰ (به انگلیسی: Polysorbate 80) یا توئین 80 با فرمول شیمیایی C64H124O26 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 14773 است. که جرم مولی آن ۱۳۱۰ گرم بر مول می‌باشد. پلی سورباتها یا تویین ها یک دسته از امولسیفایرها هستند که به عنوان امولسیفایر دارای کاربرد غذایی و دارویی و بهداشتی می باشند. پلی سورباتها مایعاتی روغنی شکل هستند که از اتوکسیله شدن استرهای سوربیتان بدست می آیند. استرهای سوربیتان نیز از واکنش سوربیتول آبگیری شده که به سوربیتان معروف است با …

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید

سیلیکون دی اکساید چیست سیلیکون دی اکساید که به عنوان سیلیکا شناخته می شود، یک جزء مهم شن و ماسه به حساب می آید ولی با این وجود، این ماده در اشکال گوناگون دیگری نیز یافت شده است. این محصول عمدتا در دو شکل بلورین و آمورف در طبیعت یافت میشود. سیلیکا جزیی از سنگ های قیمتی می باشد و بقایای این ترکیب در سنگ های آتشفشانی نیز یافت می شود. این ماده فراون ترین ترکیب سیلیکونی یافت شده در پوسته ی زمین می باشد و یکی از رایج ترین …

گلیسیرین

گلیسیرین

خرید گلیسیرین جهت خرید گلیسیرین با کیفیت بسیار بالا و قیمت مناسب با کارشناسان ما در ارتباط باشید . کارشناسان مجموعه آبتین شیمی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی در سریع ترین زمان ممکن می باشند . این محصول به صورت وارداتی از برند های معروف دنیا از جمله KLK مالزی – دیپر ترکیه و پی تی دوا اندونزی قابل ارائه به مشتریان عزیز است ، همچنین میتوانید از محصولات تولید ایران نیز خرید کنید . بسته بندی های این محصول به صورت بشکه های فلزی 250 کیلوگرمی می باشد …

استئارات منیزیم آبتین شیمی

منیزیم استئارات

منیزیم استئارات چیست منیزیم استئارات با فرمول شیمیایی Mg(C۱۸H۳۵O۲)۲ در داروسازی و برخی از مواد خوراکی و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده میشود ، این محصول به صورت پودر سفید رنگ بسیار نرم است که در کیسه های 25 و 20 کیلوگرمی بسته بندی می شود ، معمولا مش بندی آن به صورت فاین است اما برای استفاده های صنعتی نیز از مش های بزرگتر نیز میتوان استفاده کرد . این محصول از دو ماده تشکیل شده است: یک چربی اشباع اسید استئاریک و اکسید منیزیم معدنی. اسید استئاریک در …